دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 23 Apr 2018
07 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ابراز نگرانی از سلامت دکتر ابراهیم یزدی
ابراز نگرانی از سلامت دکتر ابراهیم یزدی
جرس: مهدی نوربخش، داماد ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران به دنبال درگذشت عزت الله وهاله سحابی و نیز هدی صابر به شدت نگران وضعیت سلامت دکترابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران است.


به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این فعال ملی- مذهبی همچنین خاطرنشان کرد که اعضای خانواده نگران  هستند که درصورت محکوم کردن به زندان «راهی برای خاتمه دادن به زندگی وی» خواهد بود. او گفت که آقای یزدی گفته است که می داند حکومت می خواهد او را ساکت کند اما «اینکه در به ساکت کردن وی تا کجا می خواهند جلو بروند را نمی داند».

مهدی نوربخش، با اظهار نگرانی از تهدیدهای که پس از آزادی او اعمال می شود، گفت: « دکتر اگر چه از آخر اسفند ماه در خانه خودش زندگی می کند اما مدام تحت فشار است، تمام رفت و آمدها و تلفن هایش کنترل می شود و در ضمن به برگشتن به زندان هم تهدید می شود. تهدید تازه قوه قضاییه برای آقای یزدی این است که ایشان با همان سه جرم قبلی دوباره دادگاهی شدند. در یک جلسه از دادگاه هم شرکت کردند. جرم ها همان جرم های قبلی شان بود، تاسیس نهضت آزادی، تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت ملی. این دو اتهام آخری چیز تازه ای نیست همان اتهام های است که به بقیه ای که با این نظام مشکل دارند نسبت داده می شود. »

داماد دکتر یزدی در خصوص دلایلی که نیروهای ملی-مذهبی و نهضت آزادی ایران با محدودیت زیادی مواجه هستند گفت: «بچه های ملی مذهبی را خیلی رقیب فکری خودشان می دانند. نه اینکه تعدادشان زیاد باشد بلکه مذهبی ها از گروه هایی بودند که به دموکراسی اعتقاد دارند و پتانسیل بسیج نیرو دارند برای کشورداری. خیلی از افرادی مانند عزت الله سحابی که سر کار بودند در سازمان برنامه و بودجه می بینیم که خیلی در زمان خودشان خوب عمل کردند. این نگرانی همواره در خصوص نیروهای ملی مذهبی بوده است.»

وی با اشاره به مرگ سه تن از فعالان صاحب نام ایرانی د رفاصله زمانی کمتر از دو هفته و شبهاتی که در مورد مرگ خانم سحابی و آقای صابر مطرح شده است گفت: « درمورد هاله سحابی خیلی موارد مشکوکی وجود دارد. من احساسم است که اگر این مرگ ها سیستماتیک هم نباشد به هرحال یک برنامه ای است که به راحتی در مورد ملی مذهبی ها دارند انجام می دهند. اگر چه من با اینکه حاکمیت برای خاتمه دادن به تفکر ملی-مذهبی ها جدی است هیچ تردیدی ندارم. ملی- مذهبی ها از نظر تعداد کم هستند اما از نظر اندیشه ای محبوب. ملی- مذهبی ها آینه شکست خامنه ای است. با بقیه می توانند به یک نحوی معامله کنند اما نه با بقیه.»

وی در توضیح شخصی بودن فشارهای به عمل آمده برنیروهای دگراندیش از جمله نیروهای ملی مذهبی و نهضت آزادی ایران به کمپین گفت: « آقای خامنه ای با دکتر (یزدی) نزاع شخصی دارد از ابتدای انقلاب. مقداری از آن به اوائل انقلاب بر می گردد و مقداری از آن حسادت هایی است که از اول انقلاب رشد می کند. خامنه ای کسی نبود در این انقلاب. در طول انقلاب بنا به مصالح دیگری – مثل پیشتیبانی آقای رفسنجانی- رشد کرد. وگر نه او در حلقه اول انقلابی ها نیست. او یک آدم عادی بود و به آن صورت سابقه مبارزاتی ندارد تا زمانی که با روشنفکران دینی نشست و برخاست می کند از جمله دکتر علی شریعتی. او به این طریق است که شناخته می شود و در غیر این صورت یک روحانی معمولی است. از اول انقلاب با دکتر یزدی سر آشتی نداشت و تا همین الان هم به صورت شخصی ادامه پیدا کرده است… نهضت آزادی به لحاظ نفر و تعداد خیلی محدود است. اما به لحاظ تفکر، تفکری است که به دموکراسی اعتقاد دارد، ضد مذهب نیست، رابطه اش با روحانیت پیشرو نزدیک بوده و پتانسیل هایی دارد که خیلی دیگر از گروه های سیاسی نداشته اند.»

مهدی نوربخش گفت: « نمی دانیم چطور می خواهند کسی را در سن ۸۰ سالگی دوباره به زندان برگردانند.ایشان بیماری قلبی، فشار خون و بیمارهای جانبی دیگری دارند. با این حال ظاهرا موضوع جدی است و می خواهند دوباره با همان اتهام های قبلی آقای یزدی را به زندان برگردانند. در دادگاهی که ایشان شرکت کردند حتی وکیلشان هم نبود که دفاع کند فقط اتهام ها قرائت شده است.»

داماد ابراهیم یزدی، دبیرکل ۸۰ ساله نهضت آزادی گفت: نکته عجیب تر یکی از اتهام های ایشان است که مربوط به تاسیس نهضت آزادی می شود ما نمی دانیم چطور می خواهند این را جرم تعریف کنند. بهرحال قبل از آزادی دکتر در اسفندماه از او خواستند که کاملا از مسائل سیاسی خودش را کنار بکشد که ایشان قبول نکردند همچنین خواسته شد که نهضت آزادی را منحل کند که با این هم موافقت نکردند تنها از ریاست نهضت آزادی استفعا دادند. حالا در خانه هستند با کنترل شدید رفت و آمدها و تلفن هایشان. و نگران از وضعیت دادگاهی که معلوم نیست چه می شود.»

گفتنی است دکتر ابراهیم یزدی، عضو شورای انقلاب و اولین وزیر امور خارجه بعد از انقلاب، با هشتاد سال زندان کهنسال ترین زندانی سیاسی در ایران به شمار می رود. او در روز جمعه ۹ مهر ۱۳۸۹ به اتهام شرکت در نماز جمعه غیر قانونی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این فعال با سابقه سیاسی که از کهولت سن و سرطان پروستات رنج می‌برد و تحت درمان قرار داشت، پس از مدتی از زندان به خانه امن منتقل شد و پس از آن در ۲۹ اسفند ماه به منزل خویش بازگشت.

ارسال به :