دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مصلحی: واردات مشروبات الکلی و تجهیزات ماهواره ای از مصادیق براندازی است

جــرس: وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی واردات کالاهایی چون مشروبات الکلی، تجهیزات ماهواره ای، طلا، کالا و تجهیزات مشابهی که در داخل تولید می شود را، "از مصادیق براندازی اقتصادی" ذکر کرده و همزمان از سوء استفادۀ برخی سرویس های اطلاعاتیِ کشورهای شرق ایران از سوخت قاچاق ایران خبر داد.

به گزارش مهر ، وزیر اطلاعات در همایش علمی تخصصی راهبرد های نوین پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما به وضع قاچاق در کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس آنچه دستگاه اطلاعاتی کشور در مبارزه با قاچاق ورود کرده ، این پدیده امنیت ملی کشور را به ویژه در مباحث اجتماعی و فرهنگی و سلامت جامعه را هدف قرار داده است .


وی گفت: لایه های مدیریت اجرایی، مالی و حمایتی بال ها و شبکه های پیچیده قاچاق در داخل و خارج کشور به طور سازمان یافته فعالیت می کنند .

مصلحی افزود: بخشی از شبکه ها با هدف قرار دادن مسائل فرهنگی و اعتقادی از حمایت های سرویس های اطلاعاتی دشمنان جمهوری اسلامی و نیز سرویس های اطلاعاتی برخی کشورهای همسایه شرقی برخوردارند .

وی ادامه داد: ریگی وقتی دستگیر شد اعتراف کرد "یکی از وظایف ما حمایت از قاچاق مواد سوختی از جمله بنزین و نفت بود از طرفی سرویس های اطلاعاتی که از ما می خواستند این کار را انجام دهیم ، به فکر این نیز بودند که مشکلات سوختی خود را از این راه رفع کنند."

وی افزود: واردات کالاهای قاچاق مانند مشروبات الکلی و حرام، تجهیزات ماهواره ای، طلا، کالا و تجهیزات مشابهی که در داخل تولید می شود، از مصادیق براندازی اقتصادی در کشور قلمداد می شوند.

وزیر اطلاعات گفت: حجم تجارت خارجی کشور در واردات کالا از ١۶ میلیارد دلار در سال ٨٨ به ۶۵ میلیارد دلار در سال ٨٩ رسیده و این وضع در حالی است که ابزار و امکانات نظارتی متناسب با این رشد چهار برابری نبوده است.

مصلحی افزود: به ویژه در این مقوله کار نرم افزاری و رفتن به سمت کار نظارتی به جای حضور فیزیکی و سخت ، خیلی بیشتر می تواند جوابگو باشد کما اینکه در جاهایی این موضوع به خوبی نشان داده شده است .

وی بدون اشاره به اینکه مسئول ستاد مبارزه با قاچاق، خود از متهمان پرونده های جنایی کشور است و لزوما امکان بررسی منصفانه و انسانی در این زمینه محیا نمی باشد، گفت: نظارت نکردن در مصارف ارزی کشور و نبودن زیرساخت های لازم موجب شده است که قاچاقچیان ، ارز مورد نیاز خود را از شبکه رسمی کشور تهیه کنند .

وزیر اطلاعات اضافه کرد: به عبارت دیگر ضعف مدیریت تجارت خارجی کشور موجب تقویت روند قاچاق در کشور شده و براین اساس اگرچه معادل واردات ، ارز در کشور به فروش رفته اما پارسال میزان توزیع ارز از طریق بانک مرکزی به بازار اقتصادی حدود سه تا یازده میلیارد دلار است که بیشتر از واردات است .


ارسال به :