شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -
- 21 Sep 2019
21 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پرسش های نمایندگان مجلس از احمدی نژاد منتشر شد
جــرس: در حالیکه طبق تصمیم هیات رئیسه مجلس، طرح سؤال از محمود احمدی نژاد در صحن مجلس، که تعداد امضاهای آن به صد رسیده بود، برای مدتی (تا بعد از تعطیلات نمایندگان) به تعویق افتاده، با این حال یکی از بانیان طرح سوال از رئیس دولت، متن کامل پرسش های نمایندگان مجلس از محمود احمدی نژاد را در اختیار رسانه ها قرار داده است. در این نامه که توسط علی مطهری نماینده تهران علنی شده، احمدی نژاد در مورد عدم همکاری با مترو تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور، نحوه معرفی وزیر ورزش و جوانان به مجلس، وضع اقتصادی کشور، قانون هدفمندی یارانه ها، مقاومت در برابر حکم رهبری در مورد بازگشت مصلحی به وزارت اطلاعات، نحوه برکناری متکی وزیر امور خارجه، و نیز دیدگاه های مشایی مورد سئوال قرار گرفته است.


سایت تابناک، نزدیک به محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت، که این نامه را منتشر کرده، تاکید نموده که متن کامل سئوال از احمدی نژاد را علی مطهری، نماینده تهران در اختیار این سایت قرار داده است.


متن کامل سئوال نمایندگان از احمدی نژاد در زیر آمده است:


بسم الله الرحمن الرحیم
هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی
با اهداء سلام، به استناد اصل هشتاد و هشتم قانون اساسی و ماده ۱۹۶ و ۱۹۷ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از خدمات فراوان دولت در حوزه های مختلف، بدین وسیله سئوالات زیر از رئیس جمهور محترم با یکصد امضا جهت طی مراحل قانونی و روشن شدن اذهان نمایندگان محترم و رفع سوء تفاهمات و به منظور تقویت نظام جمهوری اسلامی ارائه می گردد:


۱ ـ چرا قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلان شهرها و حمل و نقل عمومی سایر شهرها، علی رغم نیاز مبرم این شهرها به روان سازی ترافیک، خصوصا با آغاز هدفمند شدن یارانه حامل های انرژی، ابلاغ و اجرا نشد؟


۲ ـ وزیر ورزش و جوانان پس از پنج ماه از ابلاغ قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان با نامه ای غیر معمول به مجلس معرفی شد، آیا این امر نوعی تلاش برای گریز از اجرای قانون نیست؟


۳ ـ طبق آمار رسمی نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۸۹ زیر ۱% بوده و اگر نرخ اعلام شده از سوی صندوق بین المللی پول را بپذیریم حدود ۳% بوده است در حالی که طبق برنامه باید حداقل ۸% باشد. آیا این امر حاکی از ضعف مدیریت اقتصادی کشور نیست؟ همچنین با این نرخ رشد آیا ممکن است یک میلیون و ششصد هزار شغل در کشور ایجاد شده باشد؟
۴ ـ مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه ارتقاء شاخص های فرهنگی کشور در قانون بودجه سال ۱۳۸۹ چگونه هزینه شده است؟


۵ ـ قانون هدفمند کردن یارانه ها پنج ساله بوده است در حالی که میزان افزایش بهای برخی حامل های انرژی نشان می دهد که دولت مدت اجرای آن را کمتر از ۳ سال در نظر گرفته است. در نتیجه مردم باید فشار غیر لازمی را در پرداخت بهای مثلا گاز مصرفی تحمل نمایند. همچنین سهم بخش تولید صنعتی و کشاورزی تاکنون به درستی پرداخت نشده و باعث گران تمام شدن هزینه تولید کالا و محصول گردیده است. چرا دولت مقید به اجرای قانون مجلس نیست؟


۶ ـ مقاومت یازده روزه جناب عالی در مقابل حکم حکومتی رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر ابقای حجت الاسلام مصلحی وزیر محترم اطلاعات چه توجیهی دارد؟


۷ ـ چه ضرورتی وجود داشت که آقای منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه در زمان ماموریت خود به سنگال عزل شود به طوری که علاوه بر تحقیر شخصیت ایشان، نظام جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان آسیب ببیند؟


۸ ـ این سخن جناب عالی که مجلس در راس امور نیست، چه هدفی را دنبال می کند؟


۹ ـ چرا جناب عالی با علم به اینکه انتقاد از برخی مجریان «قانون عفاف و حجاب» در رسانه ملی موجب کاهش اقتدار نظام در این حوزه و بدتر شدن وضع پوشش اسلامی در جامعه خواهد شد، در برنامه زنده تلویزیونی ضمن متهم کردن برخی مجریان این قانون، بر خلاف اجماع فقها بر وظیفه دولت اسلامی در آن مرتبه از امر به معروف و نهی از منکر که نیازمند اعمال قانون است، با اعلام این مطلب که راه حل این مسئله منحصر به کار فرهنگی است، از دولت سلب مسئولیت نمودید و پس از مخالفت گسترده مراجع تقلید، ائمه جمعه، علمای بلاد و نمایندگان مجلس با سخنان شما، در مصاحبه زنده تلویزیونی بعدی اعلام کردید که سخن من همان است که گفتم. این رفتار شما چگونه توجیه می شود؟


۱۰ ـ چرا نظریه «ترویج مکتب ایران به جای مکتب اسلام» را که توسط رئیس دفتر شما بیان شد علی رغم ضدیت با مبانی انقلاب اسلامی و مخالفت قاطبه مراجع عظام تقلید و علمای بزرگ و دلسوزان نظام، تایید و بر آن تاکید نموده باعث تنزل جایگاه انقلاب اسلامی و زنده شدن تعصبات قومی در میان مسلمانان و سوء استفاده مخالفان وحدت اسلامی گردیدید؟ اصولا چرا از گروه موسوم به «جریان انحرافی» علی رغم هشدار و اعلام خطر علمای بزرگ اعلام برائت نمی کنید بلکه از این افراد دفاع می نمایید؟


گفتنی است درحالیکه بامداد روز دوشنبه ششم تیرماه اعلام شده بود "پس از ماهها چالش، طرح سؤال از رییس دولت با صد امضا تحویل هیئت رئیسه مجلس شده"، یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس اعلام کرد که اکثریت اعضای هیات رئیسه این اقدام را به مصلحت نمی‌دانند، و یک روز بعدتر نیز، یک عضو دیگر هیئت رئیسه مجلس با بیان اینكه اصل امضاهای طرح سؤال از احمدی نژاد، صد امضاست، مدعی شد "ظاهراً تعدادی از نمایندگان امضا‌های خود را پس گرفته‌اند اما این مسئله پس از تعطیلات نمایندگان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به تعویق افتاده است."

در این رابطه حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه اسلامی گفته بود که طرح سوال از رئیس‌جمهور براساس وظیفه قانونی نمایندگان و پس‌گرفتن امضاها به منظور عمل به رهنمود‌های رهبری بود.     

اما در پی اعلام تعویق سوال از رئیس دولت توسط هیئت رئیسه مجلس، چند تن از نمایندگان مجلس، ضمن تاکید بر اینکه "اکنون بهترین زمان سوال و تذکر و استیضاح" بوده و این موارد نیز "جزو حقوق نمایندگان" می باشد، مخالفت با این موضوع را شبهۀ حامیان دولت در "انجام کودتا" علیه دولت ارزیابی کرده اند.


ارسال به :