یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دومین سالگرد شهدای بازداشتگاه کهریزک
جــرس: مراسم بزرگداشت شهید امیر جوادی فر، از شهدای حوادث بعد از انتخابات و قربانیان بازداشتگاه کهریزک، امروز پنجشنبه ٢٣ تیرماه ٩۰، در منزل پدری آن شهید در تهران برگزار خواهد شد.بنا به گزارش های رسیده به جرس، دومین سال یاد شهید سبز امیر جوادی فر، امروز پنج شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۰ ساعت شش عصر در تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، خیابان ۲۲ بهمن ، خیابان حاج سید احمدی ، جنب پمپ بنزین ، گلستان دوم ، پلاک ۶۲ برگزار خواهد شد.


همچنین مراسم یادبود شهیدان محسن روح الامینی و محمد كامرانی، روز پنجشنبه ٢٣ تیر ساعت پنج واقع در مسجد نور- میدان فاطمی تهران برگزار می گردد.


ضمناً مزار این شهیدان دربهشت زهرا به آدرس ذیل است كه دوستان و یاران این عزیزان غروب پنجشنبه ٢٣ تیر نیز بر سر مزار آنان گل گذاشته و ادای احترام می کنند.


امیر جوادی فر.بهشت زهرا- قطعه ٢١١ ردیف ۴٢ شماره ١۰
محمد كامرانی. بهشت زهرا- قطعه ٢٢١ ردیف ٢٧ شماره ٢٩
محسن روح الامینی. بهشت زهرا- قطعه ٢٢٢ ردیف ١۰ شماره ٣٣
رامین آقازاده قهرمانی. بهشت زهرا، قطعه ٢١۶ ردیف ٧۴ شماره ۴٧


شهید امیر جوادی فر، دانشجوی مدیریت صنعتی دانشگاه بین المللی قزوین، ترانه سرا و همچنین دانشجو بازیگری بود، که روز ۱۸ تیر درتقاطع خیابان شهدای ژاندارمری و دانشگاه، محدوده‌ امیرآباد توسط نیروهای لباس شخصی‌ دستگیرو مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و به کلانتری ۱۴۸تهران منتقل گردید.


در کلانتری حال او در اثر ضرب و شتم به وخامت رسید و ماموران کلانتری او را در ساعت ۹ شب به بیمارستان فیروزگر منتقل و روز۱۹ تیر اورا از بیمارستان فیروزگر به بازداشتگاه کهریزک می برند.


در کهریزک با پوتین آنقدر به سینه و سرش می‌کوبند که یک چشمش ‌ترکیده و دچار خونریزی ریوی می‌شود . بعد از شکنجه شدید، در ۲۳ تیردر مسیرانتقال به اوین، دچار تشنج و ایست قلبی می‌شود .


ده روز بعد و در تاریخ سوم مرداد ماه، به خانواده‌ وی برای تحویل جسد خبر می‌دهند و در۵ مرداد، پیکر متلاشی شده وی در قطعه۲۱۱ ردیف ۴۲ شماره ۱۰ بهشت زهرا به خاک سپرده می شود.


همزمان با وی، شهید محسن روح الامینی دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان ١۸ تیر ۸۸ نیز، بعد از انتقال به بازداشتگاه کهریزک و شکنجه های فراوان، در مسیر انتقال از کهریزک به اوین، با اتوبوس های نامناسب و ازدحام بسیار زندانیان، ناگهان از هوش رفته و بعد از انتقال به بیمارستان، به شهادت می رسد.


همچنین شهید محمد کامرانی، دیگر شهید کهریزک نیز که تنها ١۸ سال داشت و قرار بود در كنكور پزشكی شركت كند، روز هجدهم تیر ۸۸ در حوالی میدان ولیعصر تهران دستگیر و بعد از چند روز پس از بازداشت، به همراه گروه دیگری از بازداشت شدگان به زندان اوین منتقل شد.


خانواده‌ این شهید وقتی از محل نگهداری او خبردار شدند كه یك مامور زندان اوین در جمع خانواده‌ بازداشت‌شدگان در مقابل زندان، فهرستی از اسامی افراد بازداشت شده راخواند و از انتقال آنها از كمپ كهریزك به زندان اوین خبر داد.


پیگیری خانواده‌ کامرانی به اینجا رسید كه مطلع شدند دستور آزادی وی نیز صادر شده و به همین منظور صبح روز چهارشنبه ٢۴ تیر به زندان اوین مراجعه كردند، اما در آنجا به آنها گفته شد كه فرزند شما مجروح بوده و به بیمارستان منتقل شده است. وقتی این خانواده به بیمارستان لقمان رفتند، با پیكر نیمه جان محمد روبه‌رو شدند كه همچنان تحت كنترل ماموران بود. آنها با هماهنگی مسئولان بیمارستان و باز تحت كنترل شدید ماموران، فرزند خود را به بیمارستان مهر منتقل كردند، اما تلاش‌های كادر پزشكی در نهایت بی‌نتیجه ماند و محمد كامرانی ١۸ ساله نیز، به محسن روح الامینی، امیرجوادی فر و رامین آقازاده قهرمانی پیوست. پیكر محمد كامرانی صبح روز شنبه ٢۷ تیر ماه، در قطعه ٢٢١ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.


رامین آقازاده قهرمانی نیز، چهارمین شهید و قربانی وقایع بازداشتگاه کهریزک بود، که عبدالحسین روح الامینی، پدر شهید محسن روح‌الامینی، در گفتگویی اعلام کرد که رامین آقازاده قهرمانی چهارمین قربانی وقایع بازداشتگاه کهریزک است. روح‌الامینی هم‌چنین گفته بود که این فرد پس از آزادی از بازداشتگاه کهریزک بر اثر شدت جراحات وارده جان باخته است.


وی در درگیری های روزهای پس از انتخابات، از طریق دوربین مداربسته یک بانک، توسط ماموران شناسایی شده و برای دستگیری وی به منزلش مراجعه می کنند و به دلیل عدم حضور رامین در منزل به مادر او می گویند که فرزندش باید هرچه زودتر خود را معرفی کند.

مادر رامین نیز با استناد به بی گناهی پسرش و با این استدلال که فرزندش کاری جز اعتراض آرام انجام نداده است، همراه با او به محلی که ماموران گفته بودند مراجعه می کند و فرزندش را تحویل می دهد؛ رامین قهرمانی دو هفته بعد از اینکه با پای خود برای دفاع از بی گناهیش رفته بود، با بدنی که آثار شکنجه بر آن نمایان بود، از زندان آزاد شد.
او پس از آزادی به مادرش می گوید که چندین روزاورا از پا آویزان کرده اند. او چند روز پس از آزادی به دلیل لخته های خون موجود در سینه اش در بیمارستان بستری شد و چند روز بعد هم به شهادت رسید.
خانواده قهرمانی، تحت تدابیر شدید امنیتی فرزند خود را به خاک سپردند و آن هم در حالی که به شدت از خبررسانی منع شده بودند.


لازم به ذکر است در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، تعداد زیادی از بازداشت شدگان اعتراضات روز ۱۸ تیر ماه، با دستور قاضی سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند، که بعد از چند روز تعدادی از بازداشت شدگان، بر اثر شدت شکنجه جان باختند و مقامات ذیربط، بویژه دادستان وقت تهران، "مننژیت و بیماری" را عامل فوت آنان اعلام کردند. (این نظر قویا توسط پزشکی قانونی کشور رد شد.)
پس از درز اخبار آن فجایع، رهبر جمهوری اسلامی، در روز پنجم مردادماه، دستور تعطیل شدن بازداشتگاه کهریزک را به دلیل "غیراستاندارد" بودن صادر کرد.


با گذشت دو سال از تعطیلی بازداشتگاه کهریزک و درحالیکه رسیدگی به اتهامات آمران و عاملان جنایات رخ داده در آن بازداشتگاه هنوز مشخص و اعلام و قطعی نشده، یک عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیروز ادعا کرده بود به تمام زوایای پرونده كهریزك رسیدگی شده و پرونده مرتضوی تنها بخش مفتوح این پرونده است.

 

حمیدرضا ظریفی نیا

ارسال به :