سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مهدوی کنی: رهبری به معنای این نیست در همه كارها دخالت كند

جــرس: رییس مجلس خبرگان با بیان اینکه "نظام ما نظامی است كه مورد تایید رهبری، مردم و امام زمان است"، مدعی شد "بهترین نظام در میان نظام‌های جامعه بشری نظامی است كه در كشور ما وجود دارد و اگر بخواهیم جزو منتظران باشیم باید با تبعیت از رهبری این نظام را حفظ كنیم."


به گزارش ایسنا، محمدرضا مهدوی كنی در هفتمین همایش موسوم به «دكترین مهدویت» گفت: ما باید بدانیم بحثی كه مورد نظر این همایش است از لحاظ مختلف مانند مصداق، وسیله و ابزار برای رسیدن به هدف دارای اهمیت است و البته باید بدانید وعده الهی برای كسانی است كه دارای ایمانی صالح هستند كه به نظر من نخستین خطاب آن به مسلمانان است و منظور از این خطاب كسانی هستند كه واقعا ایمان دارند و به عمل صالح مبادرت می‌ورزند.


مهدوی كنی با بیان اینكه معصومین ما را به معرفت نسبت به امام زمانمان دعوت كرده‌اند و باید بدانیم كه در صورت وجود آن دیگر اینكه امام زمان ما كی می‌آید برایمان فرقی نمی‌كند، ادامه داد: یكی دیگر از نكاتی كه ائمه معصومین بر توجه آن از سوی شیعیان تاكید كرده‌اند پرهیز از اختلاف و تفرق است و گفته‌اند كه در زمان غیبت شیعیان ما باید در مسیر هدف متحد باشند.


وی با بیان اینكه مرابطه با مركز ولایت و امت همواره لازم است، گفت: كسانی كه در مرزها خدمت می‌كنند اخبار را از نقاط مرزی اخذ كرده و به مركز انتقال می‌دهند تا بر اساس تصمیم مركز وارد عمل شوند و مومنان نیز باید همینگونه مرابطه داشته باشند و ببینند كه رهبری چه می‌گوید و اینكه هر كسی به صرف و مصلحت خود توجه كند، این نظام نمی‌شود، هرچند كه تصمیمات اخذ شده از سوی مركز بر خلاف میل افراد باشد.


رییس مجلس خبرگان با بیان اینكه نظام ما نظامی اسلامی و ولایتی است، افزود: قوای متعدد ما نیز باید با هم تعامل و مرابطه داشته باشند و در صورت نداشتن توان در این زمینه، رهبری باید به حل مسائل بین آنها بپردازد. البته باید دانست كه رهبری به معنای این نیست كه باید در همه كارها دخالت كرد.


وی ادامه داد: امام در زمان مواجهه با مشكلات می‌گفت كه كارشناسان امر به وسیله مباحثی علمی به حل مسائل بپردازند و در صورتی كه این اتفاق نمی‌افتاد و كارشناسان نمی‌توانستند مشكلات را حل كنند، ایشان اظهار نظر می‌كردند، البته نه اینكه حق اظهار نظر را نداشتند بلكه می‌خواستند این نظام مردمی باشد و مردم پشتوانه آن بوده و فكر و حضور مردم در نظام وجود داشته باشد، همانطور كه پیامبرنیز مامور به مشورت بود.


مهدوی كنی بدون اشاره به اختیارات وسیع رهبری و مداخلات صورت گرفته در امور کشور گفت: رهبری در كشور ما هماهنگ كننده بین قوا ست و شاید در هیچ نظامی در سطح جهان چنین شخصیتی وجود نداشته باشد و بهترین نظام در میان نظام‌های جامعه بشری نظامی است كه در كشور ما وجود دارد. و برای اینكه این نظام را حفظ كنیم باید مرابطه داشته باشیم و كسانی كه به این مرابطه اهمیت نداده و آنرا تضعیف كنند از مجموعه طرد خواهند شد.


رییس مجلس خبرگان اظهار كرد: نظام ما نظامی است كه مورد تایید رهبری، مردم و ولی عصراست و ما اگر می‌خواهیم جزو منتظران آن حضرت باشیم باید با برادری، رفاقت، دوستی، فداكاری، ‌مجاهده و تبعیت از رهبری این نظام را حفظ كنیم. بنابراین ما وظیفه داریم كه در زمان انتظار این انقلاب را حفظ كنیم.


مهدوی كنی گفت: در حال حاضر دنیا در یك موقعیت خاصی قرار گرفته است و این موقعیت بر این دلالت می‌كند كه همه مردم در سطح جهان حتی آنهایی كه مسلمان نیستند منتظر هستند و باید دانست همین كه مردم بیدار شده و طرفدار عدالت هستند و به دنبال حكومت عادلانه‌ای می‌گردند، خود دلیل بر منتظر بودن آنان است و ما با بدانیم چه بخواهیم، چه نخواهیم این انقلاب سهمی اساسی در این حركت داشته است و چه بخواهند و چه نخواهند این حركت متاثر از حركت اسلامی و ولایی ماست.

 


همایش دکترین مهدویت
هفتمین همایش بین‌المللی موسوم به «دکترین مهدویت» روزهای ۲۳ و ۲۴ تیر با حضور جمعی از مهمانان داخلی و خارجی در مرکز همایشهای بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود.


پورسیدآقایی، دبیر این همایش با بیان اینكه در هر سال یك جریان جدی مهدویت باید داشته باشیم، گفته است امروز دنیا بر مدار جنگ تبلیغاتی و رسانه‌یی می‌گردد، لذا ما هم به عنوان یك حكومت شیعی باید بر اساس آموزه‌های ولی فقیه عمل كرده و در دوران غیبت امام عصر به نقش رسانه‌ها در این دوران توجه بیشتری كنیم، بنابراین اگر رسانه‌های ملی و غیرملی بخواهند زمینه‌ساز ظهور باشند باید وظایف شیعیان را نسبت به امام و سایر منتظران تبیین كرده و پایه‌ریز یك جامعه منتظر باشند.


دبیر همایش مهدویت افزوده است "ما باید با نگاهی اجتهادی و تخصصی به مهدویت بنگریم و افرادی كه غیر از این نگاه را داشته باشند و حوزویانی كه سالها در حوزه‌های علمیه مطالعه كرده‌اند می‌توانند چنین رویكردی را داشته باشند، در غیر این صورت ما باز هم شاهد خروج سی‌دی‌های انحرافی خواهیم بود. البته قوه قضاییه با جدیت با این مسائل برخورد می‌كند ولی ما نیز باید تمام سعی خود را برای مقابله با این دیدگاه‌ها و افكار انحرافی بكنیم و من همین جا از وزارت اطلاعات تقاضا می‌كنم كه با این جریان ها برخورد شدید كند."


ارسال به :