پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
16 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رئیس مجلس خبرگان: باید تسلیم امر رهبری شد و حرف دیگری نزد

جــرس: رئیس مجلس خبرگان رهبری بدون اشاره به قانون اساسی و جمهور مردم، مدعی شد "مردم مکلف به شناخت درست امام و تسلیم امر امامت در زمان بروز اختلاف دیدگاه و تطبیق و فهم مصادیق هستند و در قانون اساسی ما نیز که تفکیک قوا تصریح شده و همه نهادها در جایگاه خود قرار دارند، حرف آخر را رهبری می‌زند و باید تسلیم امر رهبری شد و حرف دیگری نزد."


وی همچنین ادعا کرد حفظ نظام از اوجب واجبات است و لذا اگر کسی می‌داند که سخن او حق است اما موجب اختلاف می‌شود، باید قانون را بپذیرد و بر اساس قانون، رهبری فصل‌الخطاب است."


به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا مهدوی‌کنی روز چهارشنبه بیست و نهم تیرماه در نشست مشترک هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌های مجلس خبرگان گفت "همه ما نظام جمهوری اسلامی را پذیرفته‌ایم که خبرگان قانون اساسی پیشنهاد داده‌اند و مردم هم به آن رای دادند و در رأس این نظام رهبری قرار دارند که از طریق قوا اعمال ولایت می‌کنند."


ادعای رئیس مجلس خبرگان درخصوص رای مردم به نظامی که "خبرگان قانون اساسی پیشنهاد داده اند"، در حالیست که درابتدا قرار نبود مجلس خبرگان قانون اساسی تشکیل شود و در پیش‌نویس قانون اساسی نیز خبری از ولایت فقیه نبود.


رئیس مجلس خبرگان همچنین افزود "در قانون اساسی ما تفکیک قوا تصریح شده و همه نهادها در جایگاه خود قرار دارند و حرف آخر را رهبری می‌زند و جایی که اختلاف‌نظر به‌وجود می‌آید و حل نمی‌شود، باید تسلیم امر رهبری شد و حرف دیگری نزد. قوای سه گانه و نهادها نیز باید طوری رفتار کنند که اختلافی به‌وجود نیاید و اگر به‌وجود آمد، هماهنگی امور با رهبری است."


رئیس مجلس خبرگان با اشاره به دوران ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر مدعی شد "یک موقعی در این کشور رئیس جمهور می‌گفت من قانون را قبول ندارم و امام هم در پاسخ به او فرمود قانون هم تو را قبول ندارد و لذا همه ما حتی اگر قانون مطابق میل ما نبود، باید از آن تبعیت کنیم."


مهدوی‌کنی اظهار عقیده کرد: حفظ نظام از اوجب واجبات است و لذا اگر کسی می‌دانست که سخن او حق است اما موجب اختلاف می‌شود، باید قانون را بپذیرد و بر اساس قانون، رهبری فصل‌الخطاب است. آنچه دشمن را نسبت به تحریم و تهدید امیدوار می‌کند، بروز اختلاف است . مبادا کسی طوری رفتار و موضع‌گیری و یا سکوت کند که دشمنان نسبت به توطئه‌های خود علیه جمهوری اسلامی امیدوار شوند و اگر همه با هم باشیم، دشمن راه به جایی نبرده و نمی‌تواند کاری بکند.


مهدوی کنی گفت: خبرگان ملت وظیفه بزرگی بر دوش دارند که نباید آْن‌‌را کوچک بشمرند و باید در مواقع مختلف از جایگاه و شئون ولایت و رهبری در برابر تهاجم بیگانگان صیانت کنند.


وی با بیان اینکه مجلس خبرگان با توجه به هدف تأسیس آن یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی است افزود: رهبری رکن اول نظام ماست و مجلس خبرگان به همان تناسب ارزشمند است و ارزش این نهاد را باید اعضای آن با اتخاذ تصمیمات درست در اجلاسیه‌ها و برخوردهایی که با مسائل مربوط به رهبری دارند، حفظ کنند.


رئیس مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: اگرچه برای خبرگان تنها دو وظیفه کشف و تعیین رهبری و نظارت به معنی تحسین و پاسداری از جایگاه رهبری در نظر گرفته شده اما همین دو وظیفه بسیار مهم است.
خبرگان ملت وظیفه بزرگی بر دوش دارند که شرع مقدس و مردم بر عهده آنان قرار دادند و ما نباید این مسئولیت را کوچک بشمریم و باید در مواقع مختلف از جایگاه و شئون ولایت و رهبری در برابر تهاجم بیگانگان صیانت کنیم.


رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: باید در مسیر دفاع از رهبری به عنوان یک وظیفه شرعی حرکت کنیم و در این مسیر ثبات قدم لازم است و تلون و موضع‌گیری‌هایی دو پهلو مورد سوءاستفاده دشمنان موجب تضعیف نظام می‌شود.


مهدوی‌کنی افزود: کمیسیون‌های مجلس خبرگان برای این است که خبرگان در دوره فعالیت هشت ساله خود همیشه در جایگاه خبرویت حضور داشته باشند و وظایف خود را انجام دهند و جنبه تشریفاتی نداشته باشند.


وی تصریح کرد: برای حفظ نظام و جایگاه ولایت رهبری نیازمند وحدت هستیم و با انسجام همدلی می‌توانیم دشمن را در رسیدن به اهداف پلیدی که علیه نظام اسلامی دارند، ناکام بگذاریم.


رئیس مجلس خبرگان همچنین مدعی شد "در یک نظام اسلامی و ولایی مردم مکلف به شناخت درست امام و تسلیم امر امامت در زمان بروز اختلاف دیدگاه و تطبیق و فهم مصادیق هستند."


ارسال به :