یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مادرهانیه صانع فرشی: حکم صادره برای دخترم “غیرعادلانه” است
جرس: مادرهانیه صانع فرشی بعد از یکسال سکوت خود را شکست و به جرس گفت:حکم صادره برای دخترم "غیرعادلانه" است. هانیه صانع فرشی شهروند زندانی که تاکنون سابقه هیچ گونه فعالیت سیاسی نداشته و بیشتر در زندان به خاطر فعالیتهای فیس بوکی اش مورد بازجویی قرار گرفته است به همراه شش وبلاگ نویس دیگر به احکام سنگینی محکوم شده اند.

 

این وبلاگ نویسان در تاریخ ٢٧ فروردین در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه شدند. وکلا و خانواده‌های آنها اخیرا از آرای صادره علیه انها مطلع شده‌اند، با آنکه طرح دو اتهام سنگین "سب النبی  ومحاربه" علیه آنها منتفی شده است، اما این جوانان به اتهام  توهین به مقدسات ، تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه نظام  به احکامی ناعادلانه و سنگین محکوم شده‌اند. ایمان مسجدی و سپهر ابراهیمی هر کدام به هشت سال زندان، محمدرضا گلی‌زاده، هانیه صاتع فرشی، به هفت سال زندان، حجت نیكویی و لادن مستوفی مآب به پنج سال زندان و امیر لطیفی به هفت سال زندان و ٧٤ صربه شلاق محکوم شده‌اند."

دادگاه هانیه صانع فرشی در حالی تشکیل شد که به وی اجازه گرفتن وکیل داده نشده و وی بدون مطالعه پرونده و مشاوره قضایی خود دفاعیه ای را جهت درج در پرونده اش تنظیم و ارائه نموده است. پس از اتمام جلسه دادگاه با پیگیری های مادر مسن او مسئولین قضایی با ورود وکیل به پرونده وی موافقت کرده اند تا حداقل علی رغم عدم حضور وکیل در دادگاه وی، اجازه مطالعه پرونده به وکیل وی داده شود. هانیه صانع فرشی ۲۸ ساله ، یک شهروند عادی تبریزی، دیپلمه است که تنها به علت فعالیت های فیس بوکی و اینترنتی از تیرماه سال گذشته در بازداشت به سر می برد. وی طی مدتی را که در بازداشت به سر برده دو ماه را در انفرادی و تحت بازجویی ها و فشارهای سنگین بوده است.


مادر هانیه فرشی
در مورد اتهامات وارده به دخترش به "جرس" می گوید: " در مورد حکمی که برایش صادر کردند اعتراض دادیم تا ببینم دادگاه تجدید نظر چه رایی می دهد؟ از نظر روحی حالش بسیار خوب است. دادگاهش غیرعلنی بود و نگذاشتند خانواده در دادگاه حضور پیدا کند اما بعد از دادگاه خوشبختانه توانستم سرپایی و حضوری هانیه را پنج دقیقه ببینم. هنوز حکم به او ابلاغ نشده بود که من حکم صادره را بهش گفتم اما برای اینکه من ناراحت نشوم چیزی نگفت اما چنین حکمی واقعا غیرعادلانه است.اصلا به وکیلش اجازه نداده اند برود از هانیه وکالت بگیرد یا هانیه را ملاقات کند و با او حرف بزند فقط پرونده را مطالعه کرده و لایحه دفاعیه را گذاشته است. هانیه می گفت این مطالب توی سایت ها را که من ننوشتم و خودشان هم می دانند این مطالب را برای من فرستاده اند. هانیه اصلا به کسی توهین نکرده است آن هم به مقدسات، کسان دیگری این مطالب را نوشته اند. اصلا در حکمش حرفها را جور دیگری گفته اند هانیه به آن کسی که در سایت حرف می زده گفته من آن امام زمانی که شما می گویید قبول ندارم بلکه امام زمان خودمان را قبول دارم و همین را برایش توهین به مقدسات محسوب کرده اند! دخترم هیچ فعالیت سیاسی نداشت. خوب انتقاد داشت اما فعالیتی نمی کرد که بعنوان زندانی سیاسی دستگیرش کنند و هفت سال برایش زندان بدهند الان هم که یکسال در زندان است."


همچنین
مینا جعفری وکیل هانیه صانع فرشی در خصوص رای صادر شده برای موکل خود به "جرس" می گوید: "هانیه به هفت سال حبس به اتهام توهین به مقدسات و توهین به رهبری محکوم شد که لایحه دفاعیه را برای تجدید نظر فرستاده ام و منتظرم ببینم چه رایی صادر می شود. متاسفانه اصلا در دادگاه بدوی حضور نداشتم و روند به این صورت است که دادگاه تجدید نظر برگزار نمی شود و لایحه دفاعیه را مطالعه می کنند و رای نهایی را صادر می کنند که متاسفانه در سیستم قضایی ایران این روند رسمی شده است و نیازی به تشکیل دادگاه برای تجدید نظر نمی بینند مگر در مواردی خاص. این ایرادتی است که ما همیشه مطرح کرده ایم که با این روند چگونه وکلا می توانند از موکلان خود دفاع کنند؟


وی با بیان اینکه
تا کنون موفق به ملاقات موکل خود نشده است می گوید: "زمانیکه من قاضی صادر کننده رای را نمی توانم ملاقات کنم و حتی وکلا نمی توانند موکلان خود را که پرونده سیاسی دارند را ملاقات کنند، دیگر چه می توانم بگوییم؟ متاسفانه این یکی از مشکلات وکلا است که مقامات قضایی باید پاسخگوی آن باشند."

مادر هانیه با اشاره به تنهایی خود و مشکلات فراوانی که باید برای ملاقات دخترش تحمل کند، ادامه می دهد: "متاسفانه من باید مسیر تبریز به تهران را برای دیدن هانیه بیایم و که با توجه به سن بالا و هزینه سفر و طولانی بودن مسیر مجبورم دو هفته ای یکبار برای دیدن دخترم به تهران بیایم. تنهایی باید این مسیر را بیایم، با اتوبوس می روم مریض می شوم، با قطار می روم دیر می رسم و بلیط هواپیما هم گران شده، توان پرداختش را ندارم  و خلاصه خیلی برایم "سخت" است و با این همه مشکلات هم فقط می توانم بیست دقیقه هانیه را ملاقات کنم آن هم بصورت کابینی و حتی نمی توانم او را بغل کنم. در این یکسال هم چه مشکلاتی را برای ملاقاتش تحمل می کنم قبلا تماس تلفنی داشت و از حالش باخبر می شدم اما الان دو هفته ازش بی خبرم و هانیه تنها دختر من است و با او تنها زندگی می کردم حالا باید با این سن، تنهایی و این نگرانی و دلتنگی ها را بکشم. خوب مخارج سفر برای من سنگین است و ماه رمضان هم که شروع می شود و واقعا سخت می شود و نمی توانم به ملاقاتش بروم. به چه کسی این مشکلاتم را بگویم؟ کسی جوابی نمی دهد بارها برای مرخصی تقاضا کردم و خواستم دادستان را ببینم اما جوابی به من نمی دهند و فقط یکبار معاون دادستان را دیدم که گفت دادستان نیست و بعد دوباره مراجعه کن که گفتم من ساکن تبریز هستم چقدر خانه فامیل ها بمانم بخدا دیگر خجالت می کشم بروم خانه فامیلها الان یکسال است که می روم خانه آشناهایمان دیگر خجالت می کشم. بعد گفتند شما فرم را پر کنید به شما اطلاع می دهند که هیچ خبری نشد! الان یکسال است که تنها زندگی می کنم و هیچکس را ندارم پسرم هم که در ارومیه است امیدوارم بعد از دادگاه تجدید نظر آزادش کنند."


وی
در پایان خطاب به مسئولین قضایی می گوید: "امیدوارم مسئولان یک تجدید نظری به احکام صادره انجام دهند، این حکمها خیلی سنگین است و عادلانه نیست. من اصلا انتظار چنین حکمی را نداشتم. می گفتم الان دادگاه تشکیل می دهند و هانیه را "آزاد" می کنند."

 

 

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.