سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آغاز محاکمه حسنی مبارک و تعدادی از رهبران سابق مصر در قاهره
جــرس: در آستانۀ ششمین ماه از انقلاب مصر و سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق کشور از اریکه قدرت، امروز چهارشنبه سوم اوت (دوازدهم مرداد)، این مقام ارشد سابق، دو پسرش و همچنین تعدادی از مقامات ارشد سابق، در دادگاهی که در دانشگاه پلیس قاهره برگزار گردید، حاضر شدند.


حسنی مبارک با اتهاماتی چون "فساد" و "صدور فرمان کشنار صدها معترض در جریان ناآرامی های اخیر" رو به رو است.


سرویس جهانی بی بی سی در این مورد گزارش داده است که رئیس جمهور سابق مصر با برانکارد به دادگاه منتقل شد و در محل استقرار متهمان که به یک قفس شباهت دارد حضور یافت.


بر اساس گزارش و تصاویر تلویزیون الجزیره، مبارک پس از ورود به فرودگاه قاهره با یک فروند بالگرد به محل محاکمه در دانشگاه پلیس قاهره منتقل شد و پس از آن مسافتی را تا نزدیکی در ورودی سالن محاکمه با آمبولانس طی کرد و در حالی که بر روی تخت خوابیده بود در قفس اتهام قرار گرفت.


بر اساس این گزارش، در کنار رئیس جمهور سابق مصر، جمال و علاء، دو پسر او، حبیب العدلی، وزیر کشور سابق و چند مقام دولت پیشین نیز در قفس محل استقرار متهمان در دادگاه دیده می شوند.


گزارش ها حاکی است در حالی که هزاران نیروی پلیس در اطراف محل محاکمه حسنی مبارک مستقر شده اند درگیری مخالفان و موافقان دیکتاتور مصر در این منطقه مجددا از سر گرفته شده است.


گفتنی است حسنی مبارک، روز بیست و دوم بهمن ماه سال گذشته (یازده فوریه سال جاری میلادی)، پس از تقریبا سی سال حکومت، با چندین ماه قیام مردمی، ناگهان مجبور به کناره گیری از سمت خود شد و قدرت را به نظامیان تحویل داد .


نظامیان مصر وعده داده بودند که قدرت را به دولت غیر نظامی منتخب مردم تحویل خواهند داد، اما آنها در برابر موج مجدد اعتراضات که خواستار برکناری و محاکمه سریع حکام سابق، اصلاحات عمیق و همچنین انتخابات آزاد بودند، دست به سرکوب معترضان زدند.


ارسال به :