جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ -
- 22 Nov 2019
23 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هشدار هاشمی؛ تکرار مشروطه


محاکمه حسنی مبارک در برابر دیدگان ناباور حاکمان ستمگر منطقه آغاز شد. محاکمه تحقیرآمیز مبارک و پخش تصاویر آن در رسانه های مختلف، قطعا خوشایند حکومت های مستبد منطقه نیست و هراس و نگرانی عمیقی را در دل حاکمان منطقه ایجاد کرده است. و حالا درست یک روز پس از محاکمه حسنی مبارک و شادی و پایکوبی مردم، هاشمی رفسنجانی در یادداشتی به مناسبت سالگرد مشروطه پیامی تامل برانگیز به حکومت روحانیون ارسال کرده است.


هاشمی با نگرانی از گسترش روحیه روحانیت ستیزی در بین مردم و تعمیق فاصله بین مردم و روحانیون در سطح جامعه، گفته است که : "مشروطه آموزه‌های فراوانی برای احتمال تکرار دارد؛ رگه‌های آن را امروزه در برنامه پیچیده روحانیت ستیزی و مردم فریبی می بینیم؛ برنامه‌ای که حتی متصلبین اصول‌گرا را به اعتراف و هشدار واداشته که مبادا مشروطه تکرار شود."


با در نظر گرفتن احتمال اعدام حسنی مبارک، چه چیزی هاشمی را نگران کرده است؟ آیا او با در نظر گرفتن واقعیات جامعه ایران و پتانسیل نارضایتی عمیق مردم، از هم اکنون بار دیگر شیخ فضل الله را بر بالای طناب دار دیده است؟ آیا او نیز به عمق نفرت هایی که در جامعه در حال گسترش است پی برده است؟


آیت الله خمینی نیز پیش از این در نقد مشروطه خواهان گفته بود که : " کار را به آنجا رساندند که مثل مرحوم حاج شيخ فضل الله نوري در ايران براي خاطر اينكه مي گفت بايد مشروطه مشروعه باشد و آن مشروطه اي كه از غرب و شرق به ما برسد قبول نداريم , در همين تهران به دار زدند و مردم هم پاي او رقصيدند يا كف زدند . "


تکرار این سخنان از زبان هاشمی آن هم نه در نقد مشزوطه بلکه در هشدار به روحانیون و آن هم در روزهای پس از محاکمه حسنی مبارک، می تواند نشانگر این موضوع باشد که هاشمی با تحلیلی واقعگرایانه از جامعه، به روحانیونی که در مقابل سیر تحولخواهی مردم قرار گرفته اند هشدار می دهد که مراقب باشید که "نقشه های شوم عصر مشزوطه" دوباره تکرار نشوند.


آنچه تصویری ناخوشایند از مشروطه برای روحانیون شکل داده است تصویر اعدام شیخ فضل الله نوری است. شیخ فضل الله نوری همان کسی بود که در مقام توجیه شرعی حکومت محمدعلی شاه بود و جریان مشروطه را جریان "فتنه" می خواند و در مقابل علوم جدید و تحولات جامعه ایستاده بود و اصرار به مهار کردن دمکراسی خواهان در قالب قوانین شرع داشت و به دنبال قرار دادن شورایی از مجتهدین برای مراقبت و کنترل مجلس بود. حالا دقیقا اغلب روحانیون فعال در عرصه سیاسی ایران در جایگاهی قرار گرفته اند که صد سال پیش شیخ فضل الله نوری ایستاده بود. جامعه ایران هم در آستانه همان تحولاتی است که صد سال پیش به قیام مشروطه منجر شد. پیداست که در چنین شرایطی هاشمی رفسنجانی حق دارد که نگران باشد.

*نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.