یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وضعیت وخیم جسمانی محمودیان و عدم اعطای مرخصی استعلاجی
جرس: مهدی محمودیان عضو کمیته اطلاع رسانی جبهه مشارکت که بعد از انتخابات و به جهت افشای جنایات بازداشتگاه کهریزک دستگیر شده بود در حالی 700 روز را در زندان می گذراند که حتی به تجویز پزشک قانونی از حق مرخصی استعلاجی جهت درمان "محروم" مانده است.

 
 این زندانی اصلاح طلب در شرایط جسمانی بسیار نامناسبی بسر می برد و روز به روز بر ناراحتی های جسمی اش افزوده می شود، اما مرخصی استعلاجی برای وی همچنان از سوی مسئولین مورد بی توجهی قرار می گیرد. سه ماه گذشته مسئولین به محمودیان و خانواده اش وعده دادند که اگر مصاحبه نکنند و از وضعیت خود اطلاع رسانی نکنند محمودیان را به اوین منتقل کرده و به او مرخصی می دهند اما با گذشت ماهها از وعده مسئولین و سکوت اجباری خانواده محمودیان، تاکنون این وعده تحقق نیافته است. این در حالی است که خانواده وی بشدت نگران وضعیت جسمانی او هستند بویژه که محمودیان روزه می گیرد و ضعف جسمانی و نبود امکانات غذایی مناسب می تواند سلامتی او را بیش از بیش به "خطر" بیاندازد.


یکی از نزدیکان مهدی محمودیان با ابراز نگرانی شدید از وضعیت وخیم جسمانی مهدی به "جرس" می گوید: "مشکلات ریه مهدی بیشتر شده و دارو مصرف می کند. سر درد شدیدی هم دارد و چشمانش تار می بیند و اگر زمان بلند شدن دستش را به جایی نگیرد زمین می خورد و تعادل و در یک لحظه بینایی اش را از دست می دهد. از بعد از اعتصاب غذا هم کلیه اش مشکل پیدا کرده است. دکتر پزشک قانونی هم معاینه اش کرده  و تشخیص داده  که سیستم بدنش بهم ریخته و امکان دارد در مغزش مشکلی ایجاد شده باشد و گفته دو هفته باید در بیمارستان بستری شود و تحت معالجه قرار گیرد. اما وقتی خانواده مهدی به دادستانی مراجعه می کنند به آنها  می گویند منتظر پرونده پزشکی هستند. گویا اصلا به شرایط "وخیم" مهدی توجه ندارند که روزبروز حالش بدتر می شود و سریع باید تحت درمان قرار گیرد."


وی با اشاره بر نگرانی خانواده و بویژه مادر مهدی ادامه می دهد: "به خانواده محمودیان گفته اند مصاحبه نکنند تا مرخصی به پسرش داده شود. اما از وعده آنها  دو و سه ماه می گذرد و هنوز مهدی نتوانسته به مرخصی بیاید. خانواده اش هر چه بیشتر دوندگی می کنند کمتر نتیجه می گیرند. مادر مهدی هم گفته اگر به وعده اشان عمل نکنند و مرخصی ندهند دوباره مصاحبه می کند و همه آنچه بر سر مهدی آمده بازگو می کند. شکنجه هایی که کردند و آسیبی که به سلامتی فرزندش وارد کرده اند را می گوید."


این عضو نزدیک به خانواده محمودیان با بیان شرایط بسیار سخت و فشار بر روی زندانیان رجایی شهرمی گوید: "در نیمه شعبان گفته بودند نام مهدی محمودیان در لیست مرخصی است اما بعد از دو و سه ماه پیگیری خانواده اش گفتند ما نگفتیم و اشتباه شده است! بعد از هفت ماه یک ملاقات حضوری به مهدی داده اند که واقعا عذاب آور است نه می گذارند با خانواده اش رو بوسی کند و نمی گذارند به همدیگر نزدیک شوند و شرایط بسیار امنیتی است. ما نمی دانیم چرا اینقدر به اینها فشار می آورند مثلا آقایان باستانی و سحرخیز و ده ها زندانی دیگر هستند که فشار و حساسیت بر روی آنها زیاد است و ما علت آن را نمی دانیم.

وی می افزاید: در اوج گرما از ساعت دو بعد از ظهر تا شش به انها اجازه هواخوری می دهند که زندانیان هم در این گرما عملا نمی توانند به حیاط بیایند و عملا از هوا خوری محروم هستند. الان ما اطلاع موثق داریم که ده و پانزده نفر از وبا مرده اند. اما مسئولین زندان صدایش را در نمی آورند. سطح بهداشت و کیفیت غذا به حدی پایین است که به شدت نگران وضعیت زندانیان هستیم. نزدیک هشت ماه است که ملاقات حضوری و تلفن زندانیان رجایی شهر را قطع کرده اند و این چند نفر زندانی سیاسی را از بند عمومی جدا کرده اند و همه را در یک سالن گذاشته اند و نمی گذارند با بیرون تماس داشته باشند. با این اقدامات می خواهند آنها را بشکنند تا روحیه اشان را از دست بدهند اما خدا را شکر روحیه زندانیان سیاسی بسیار عالی است و حتی به خانواده هایشان روحیه می دهند. "


گفتنی است، چندی پیش مهدی محمودیان و دیگر زندانیان سیاسی رجایی شهر، ضمن تاکید بر مواضع خود، خواستار اعزام نماینده جامعه جهانی برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران شده بودند. زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج در این بیانیه تصریح کرده بودند که وضعیت سیاسی حاکم بر کشور و شرایط ظالمانه حاکم بر محاکم قضایی و فرایندهای بازجویی و محدودیتهای زندانهای ایران به نقطه ای رسیده است که بر جامعه بین المللی بویژه دبیرکل سازمان ملل "واجب" است تا هرچه زودتر نماینده ای برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران اعزام نماید تا از طریق گفتگو با نمایندگان دگراندیشان سیاسی و اعتقادی و همچنین بازدید از زندانها و گفتگو با خانواده های ستمدیدگان در سالهای گذشته،بویژه جانباختگان حوادث اخیر گزارشی تهیه کرده و آنرا به نهادهای بین المللی اعلام نماید.

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.