یکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ -
- 26 Jan 2020
30 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مخالفان قذافی پیشروی می کنند

جرس: یک پالایشگاه نفتی در حومه شهر زاویه تحت کنترل نیروهای مسلح مخالف سرهنگ قذافی در آمده است.

 

 رویترز گزارش داده،  شورشیان اکنون در داخل تاسیسات این پالایشگاه هستند و هیچ اثری از نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی دیده نمی شود.


 خبرنگار بی بی سی در طرابلس می گوید اگر تایید شود که شورشیان کنترل پالایشگاه زاویه را به دست گرفته اند، این موضوع هم ضربه ای استراتژیک به حامیان سرهنگ قذافی تلقی می شود و هم ضربه ای روانی به آنها.


نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی در روزهای اخیر در برابر مخالفان متحمل شکستهایی شده و کنترل مناطقی را به آنها واگذار کرده اند.


به گزارش بی بی سی، پالایشگاه شهر زاویه مدتی بود که به یکی از اهداف استراتژیک نیروهای مخالف سرهنگ قذافی تبدیل شده بود.
یکی از مخالفان مسلح سرهنگ قذافی روز چهارشنبه گفت که آنها "کنترل دروازه های پالایشگاه" را در اختیار گرفته و آماده حمله به پالایشگاه هستند.


بنابر گزارشها بعد از آنکه شورشیان، مسلسلهای سنگین با کالیبر بالا روی خودروهایشان نصب کرده و به سوی پالایشگاه روانه شدند، صدای تیراندازی شدیدی شنیده می شد.


خبرنگار رویترز در زاویه روز پنجشنبه گفت که گروه کوچکی از شورشیان تاسیسات نفتی شهر را در اختیار خود گرفته اند و اثری از طرفداران سرهنگ قذافی دیده نمی شود.
به گفته خبرنگار بی بی سی در طرابلس اگرچه بخش زیادی از سوخت مورد نیاز ارتش لیبی از مرز تونس و الجزایر قاچاق می شود، اما طرابلس برای تامین انرژی خود نیازمند دریافت سوخت از پالایشگاه زاویه است.
متیو پرایس می افزاید که به نظر می رسد شورشیان جای پای خود را در خود شهر زاویه هم مستحکم کرده اند و موضع ارتش لیبی تضعیف شده است.

وی همچنین اشاره می کند که با وجود تاکید دولت لیبی بر مقابله با شورشیان، اما در میان بعضی از کارکنان دولت نوعی نگرانی دیده می شود که تا کنون سابقه نداشته است.


در اختیار داشتن کنترل شهر زاویه از این جهت حایز اهمیت است که این شهر در مسیر جاده ارتباطی میان طرابلس و تونس قرار دارد.
اگر مخالفان سرهنگ قذافی موفق شوند کنترل خود بر شهر زاویه را حفظ کنند، طرابلس به طور کامل در محاصره زمینی آنها قرار می گیرد. این در حالی است که نیروهای ناتو نیز در چارچوب اعمال منطقه پرواز ممنوع که مورد حمایت سازمان ملل قرار دارد، ارتباط دریایی طرابلس با جهان خارج را قطع کرده اند

 

 

ارسال به :