دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ -
- 17 Feb 2020
21 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دستگیری دهها فعال فرهنگی در مشهد و ادامه بازداشت ده تن

جــرس: بنا به گزارش منابع خبری، با گذشت سه هفته از بازداشت گسترده فعالین فرهنگی شهر مشهد ، همچنان دست کم ده تن از این فعالان در مکان نامعلومی در شهر مشهد زندانی می باشند.


به گزارش خبرنگار جرس از مشهد، پنجشنبه ششم امرداد ماه، در حالیکه فعالین فرهنگی شهر مشهد مقدمات برگزاری جشن امردادگان و جلسه شاهنامه خوانی در باغ شاهنامه مشهد را فراهم می کردند ، با یورش ماموران امنیتی به صورت گسترده بازداشت شده اند.


شایان ذکر است این مراسم با هماهنگی و اطلاع مقامات فرهنگی شهرداری مشهد ، در یک مکان عمومی و با بیلیط فروشی در آستانه برگزاری بود که با حمله نیروهای لباس شخصی و امنیتی از برگزاری آن جلوگیری شد.


بنا به این گزارش دهها تن از برگزار کنندگان و مهمانان برنامه که همگی از فعالین فرهنگی شهر مشهد بوده اند ، توسط نیروهای امنیتی و لباس شخصی در باغ شاهنامه در شهر توس مشهد بازداشت شدند.


همچنین تعدادی از نوازندگان موسیقی نیز همراه سازهایشان بازداشت شده اند.بردیا آشوری یکی از این نوازنگان است که همچنان همراه سازش در بازداشت دستگاه های امنیتی مشهد می باشد.


نیروهای امنیتی با گرفتن تعهد و اثر انگشت و ضبط موبایل های شرکت کنندگان در این برنامه ، اکثر بازداشت شده ها را تا کنون آزاد کرده اند، اما همچنان و با گذشت سه هفته آقایان بردیا آشوبی ، ماشاالله جعفرزاده ، ناطقی نیا ، محسنی راد ، فرزین ، محمد توانا ، عباس رمضانی و یاسر رمضانی در مکان نامعلومی نگهداری می شوند.


برخی منابع غیر رسمی گفته اند که این فعالان در بازداشتگاه اطلاعات مشهد واقع در انتهای بلوار فرهنگ مشهد زندانی می باشند ، با این حال مقامات قضایی و امنیتی تا کنون هیچ پاسخ قانع کننده ای در رابطه با علت بازداشت و مکان نگهداری آنها به خانواده بازداشت شدگان نداده اند.


همچنین در روز هشتم امرداد ، دو روز بعد از بازداشت فله ای این فعالین فرهنگی، ماموران امنیتی با یورش به خانه یک شاعر محلی کرد ساکن مشهد به نام علیرضا سپاهی لایین ، وی را بازداشت کرده اند. این شاعر جوان نیز همچنان در مکان نامعلومی نگهداری می شود.


گزارش مذکور می افزاید ماموران امنیتی که خود را ماموران اداره اطلاعات معرفی کرده اند با مراجعه به منزل این افراد منازل انها را تفتیش کرده و وسایل شخصی از قبیل کامپیوتر ، کتاب ها و دستنوشته ، دفتر شعر ، فیلم ها و سی دی های آنها را با خود برده اند.


مقامات دادستانی شهر مشهد تاکنون در رابطه با اتهام این افراد هیچ اظهار نظری نکرده اند و از آزادی آنها ممانعت کرده اند.


بر اساس این گزارش، آشوبی ، جعفرزاده ، ناطقی نیا ،محسنی راد ، توانا ، فرزین ، عباس و یاسر رمضانی ( پدر و پسر ) و سپاهی لایین، تاکنون از حق برخورداری از وکیل محروم بوده اند.‏

ارسال به :