پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
شورای هماهنگی راه سبز امید: از استبداد، آزادی به‌بار نمی‌نشیند
جرس: شورای هماهنگی راه سبز امید با انتشار بیانیه‌ای در آستانه‌ی روز قدس، ضمن اشاره به تحولات اخیر منطقه اعلام کرد: «آنچه در تونس، مصر، لیبی، بحرین، یمن، سوریه و دیگر کشورهای منطقه می گذرد، نشان از این آگاهی دارد که از استبداد، آزادی و از بیدادگری، دادگری به بار نمی نشیند.»  

 

بیانیه ی مزبور ضمن اعتراض نسبت به سرکوب خونین تظاهرات مخالفان بشار اسد توسط دولت اقتدارگرای دمشق، افزوده است: «شورای هماهنگی راه سبز امید از مردم آگاه در سراسر ایران دعوت می کند که در ساعت 10 شامگاه پنجشنبه سوم شهریورماه، با سر دادن ندای تکبیر و برائت از خودکامگی، ضمن ابراز همبستگی با مردم مظلوم فلسطین و سوریه، انزجار خود از سلطه‌ی هرگونه ستم و کردار غیر دموکراتیک را ابراز دارند، سیاست منافقانه‌ی حاکمیت در قبال آنچه در منطقه می گذرد را برملا کنند، و پیام راستین مردمان این مرز و بوم را به گوش خواهران و برادرانشان در سوریه و فلسطین برسانند.»

 

متن کامل بیانیه جدید شورای هماهنگی راه سبز امید به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم
و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون (سوره‌ی انبیاء، آیه‌ی 105)
به درستی که در کتاب زبور داوود آوردیم که بندگان شایسته‌ی من وارث زمین خواهند بود
ملت آگاه ایران، هموطنان هوشیار، همراهان جنبش سبز
بار دیگر در آستانه‌ی واپسین جمعه‌ی ماه مبارک رمضان و بزرگداشت روز قدس قرار داریم؛ روزی که به پیشنهاد مرحوم آیت الله العظمی منتظری، نماد همدردی با مردم مظلوم فلسطین گشت. در این روز مردم ایران، در کنار دیگر مسلمانان و آزادیخواهان جهان، انزجار خود از ستم سازمان یافته ای که باعث آوارگی میلیون ها فلسطینی از سرزمینشان شد و به نام دین، قرن ها همزیستی مسالمت آمیز ادیان در آن دیار را قربانی خشونت بارترین سیاست های تاریخ بشری ساخت، اعلام می دارند و با این اقدام نمادین، پیام انسان دوستانه‌ی خود را به گوش جهانیان می رسانند.
گذشت نزدیک به شش دهه از آغاز این فاجعه‌ی انسانی اما نشان داده که از یک سو حکومت اسرائیل گوش خود را به روی اعتراضات گسترده علیه سیاست های تجاوزطلبانه‌ی خود بسته و از سوی دیگر، حکومت های خودکامه‌ی منطقه، شعار دفاع از حقوق مردم ستمدیده‌ی فلسطین را به عنوان ابزاری برای توجیه مشروعیت خود به کار برده اند. مشاهده‌ی همین واقعیت تلخ بوده که مردم فلسطین را مصمم ساخته تا با توسل به طرق گوناگون، بر اراده‌ی ملی خود تکیه زنند و در جست‌وجوی راهی بسوی حل و فصل منصفانه‌ی این مسئله برآیند.
اکنون چهره‌ی تلخ این واقعیت چنان آشکار شده که ملت های منطقه را دیگر یارای سکوت در مقابل آن نمانده است. مردم کشورهایی که سال ها به دروغ پرچم مبارزه با اشغالگران را به دوش می کشیدند اینک دریافته اند که امیدی به احقاق حقوق مردم فلسطین توسط نظام های خودکامه ای که حقوق مردم خویش را هم محترم نمی شمرند نباید داشت. آنچه در تونس، مصر، لیبی، بحرین، یمن، سوریه و دیگر کشورهای منطقه می گذرد، نشان از این آگاهی دارد که از استبداد، آزادی و از بیدادگری، دادگری به بار نمی نشیند. چنین است که این روزها شاهدیم که از یک سو حملات نظامیان غاصب قدس، مردم بی پناه سرزمین های اشغالی را نشانه می گیرد و از سوی دیگر، حملات نظامیان رژیم بعث سوریه به مردم خویش و نیز دهها هزار پناهنده‌ی فلسطینی در غرب این کشور، فاجعه های انسانی دردناک می آفریند.
در دو سال گذشته و به دنبال حضور میلیونی معترضان به تقلب انتخاباتی سال 88 در ایران نیز، سیاست های داخلی و خارجی حاکمیتی که به نام دفاع از مردم فلسطین، ستم را بر مردم خود و دیگر کشورهای منطقه روا می شمرد مورد انتقاد وسیع مردم ایران قرار گرفته است. آن روز که فریاد اولویت توجه به حقوق مردم ایران سرداده شد، نه از سر بی توجهی به ستمی که بر مردم فلسطین و لبنان می رود، بلکه به نشانه‌ی اعتراض به چهره‌ی نفاق و دو رویی در سیاست های اعمال شده توسط حاکمیت بود. مردم ایران هیچگاه نخواسته و نتوانسته اند از همدلی و همدردی با ستمدیدگان در هر کجای جهان که باشد، دست بشویند، اما اتخاذ سیاست های نابخردانه ای که نه به نفع ملت فلسطین و نه در جهت منافع ملی ایران باشد را بر نمی تابند. سکوت ننگین دولتمردان در قبال ستمی که توسط حکومت سوریه بر مردم مظلوم سوریه و این روزها بر پناهجویان فلسطینی در آن کشور می رود، نشانی دیگر از انحراف از سیاست های مبتنی بر اصول اخلاق، توسط حاکمیت است.
از این رو، شورای هماهنگی راه سبز امید از مردم آگاه در سراسر ایران دعوت می کند که در ساعت 10 شامگاه پنجشنبه سوم شهریورماه، با سر دادن ندای تکبیر و برائت از خودکامگی، ضمن ابراز همبستگی با مردم مظلوم فلسطین و سوریه، انزجار خود از سلطه‌ی هرگونه ستم و کردار غیر دموکراتیک را ابراز دارند، سیاست منافقانه‌ی حاکمیت در قبال آنچه در منطقه می گذرد را برملا کنند، و پیام راستین مردمان این مرز و بوم را به گوش خواهران و برادرانشان در سوریه و فلسطین برسانند.
شورای هماهنگی راه سبز امید

 

 

--

ارسال به :