پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سازمان گزارشگران بدون مرز: بازداشت خودسرانه نقض فاحش قوانین بین‌المللی است

جـــرس: سازمان گزارشگران بدون مرز طی اطلاعيه‌ای، "بازداشت خودسرانه و ناپديدکردن اجباری" زندانيان سياسی در ايران را محکوم کرد.


به گزارش تارنمای این سازمان مدافع حقوق روزنامه نگاران و مدافع آزادی رسانه‌ها و حقوق بشر، در اطلاعيه‌ای که سه‌شنبه يکم شهريور ۱۳۹۰ منتشر شده، تاکید شده است کوهيار گودرزی، وبلاگ‌نويس و فعال حقوق بشر در ايران و مادرش پروين مخترع به‌طور «خودسرانه» بازداشت شده‌اند.


گزارشگران بدون مرز تاکید دارد بازداشت‌های خودسرانه و مخفی نگاه داشتن محل بازداشت زندانیان سیاسی، که از سوی مسوولان حکومت ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقض فاحش قوانین بین‌المللی است. این روش از مصادیق "ناپدید" کردن اجباری است.


متن بیانیۀ سازمان گزارشگران بدون مرز به شرح زیر است:


همزمان با آغاز فعالیت رسمی احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، کوهیار گودرزی وب‌نگار و فعال حقوق بشر در تهران و مادرش پروین مخترع در شهر کرمان خودسرانه بازداشت شده‌اند. گزارش‌گران بدون مرز وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران را محکوم می کند.


کوهیار گودرزی در تاریخ ٩ مرداد ماه در تهران بازداشت و تاکنون محل و علت بازداشت وی نامعلوم است. مینا جعفری با تائید بازداشت موکل خود نسبت به وضعیت بازداشت وی اعلام نگرانی کرده است. در فردای بازداشت کوهیار گودرزی، مادرشپروین مخترع در شهر کرمان از سوی چهار مامور با لباسی شخصی که به خانه‌اش حمله کرده بودند، بازداشت و به زندان مرکزی این شهر انتقال یافت. کوهیار گودرزی پیش از این نیز در ۲۹ آذرماه ١٣٨٨ بازداشت شده بود و مدت یک سال را در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر بسر برده بود.


گزارش‌گران بدون مرز یادآور می‌شود بازداشت‌های خودسرانه و مخفی نگاه داشتن محل بازداشت زندانیان سیاسی، که از سوی مسوولان حکومت ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقض فاحش قوانین بین‌المللی است. این روش از مصادیق "ناپدید" کردن اجباری است. میثاق جهانی در حمایت از همه افراد علیه ناپدید کردن اجباری " بازداشت، دستگیری، ربودن يا هر شكل ديگر محروم کردن از آزادی از سوی ماموران دولت يا اشخاص يا گروه‌هایی که با مجوز، حمايت، رضايت و یا عدم مخالفت دولت، انجام می‌شود" را ممنوع کرده است.


گزارش‌گران بدون مرز بازداشت‌های خودسرانه و مخفی نگاه داشتن محل بازداشت زندانیان سیاسی را در ایران محکوم می‌کند. روزنامه‌های نزدیک به حکومت در طی هفته گذشته خبرهایی مبنی بر " وخامت وضعیت سلامت" میرحسین موسوی صاحب امتیاز روزنامه‌ توقیف شده کلمه سبز منتشر کرده‌اند. علیرغم تکذیب "وخامت وضعیت سلامت" از سوی نزدیکان وی، اما میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد نویسنده، مهدی کروبی صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده اعتماد ملی و همسرش فاطمه کروبی سردبیر مجله‌ی توقیف شده ایران‌دخت در وضعیت مناسبی بسر نمی‌برند. آنها از تاریخ ٥ اسفند ١٣٨٩ از همه حقوق خود محروم شده‌اند " ارتباطات آنها اعم از رفت و آمد و ارتباطات تلفنی و غيرتلفنی آنان مسدود شده (...)و در محدوديت به سر می‌برند. "


گزارش‌گران بدون مرز از درخواست صدها شخصیت‌های سیاسی و مدنی ایران که با امضای طوماری خواهان آزادی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی شده‌اند، حمایت می‌کند. گزارش‌گران بدون مرز با نگرانی از وضعیت سلامت انها از مقامات ایران می‌خواهد به بازداشت غیر قانونی آنها پایان دهد.


از سوی دیگر، گزارش‌گران بدون مرز در تاریخ ٢١ مرداد از آزادی مهدی خرعلی مطلع شد. مدیر وبلاگ باران در تاریخ ٢٧ تیرماه درپی احضار به وزارت اطلاعات برای سومین بار در طی دو سال گذشته بازداشت شده بود.


این پزشک وبلاگ‌نویس یکی از فرزندان آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی عضو موثر شورای نگهبان از بدو تاسیس آن است،علیرغم آزار و اذیت ماموران اطلاعاتی و دستگاه قضایی همچنان در سایت خود به انتشار نوشته‌های انتقادی علیه دولت و سیاست سرکوب منتقدان ادامه می‌هد.


ارسال به :