چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ -
- 20 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بازداشت استاد دانشگاه الهیات الزهرا و از اعضای مجموعه «عرفان حلقه»

جـــرس: در ادامه بازداشت فعالان و رهبران گروههای عقیدتی و همچنین مسلک های عرفانی، پروین بهارزاده عضو هیات علمی، استادیار و مدیر بخش تحصیلات تكمیلی دانشگاه الهیات الزهرا و مدیر مسئول فصلنامه علوم قرآن و حدیث وابسته به دانشگاه الزهرا و از اعضای قدیمی تشکل «مجموعه الهی عرفان حلقه»، روز یکشنبه ششم شهریور ماه، توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.


گزارش رسیده به جرس حاکی از آن است که پس از دستگیری محمد علی طاهری بنیانگذار مجموعۀ «عرفان حلقه» (یا عرفان کیهانی) در چهاردهم اردیبهشت امسال، دستگیری پروین بهارزاده چندمین بازداشت چهره های پزشكی و دینی این عرفان حلقه توسط سپاه می باشد.


این مجموعه عرفانی طی صدور بیانیه ای در همین زمینه آورده است که "با توجه به گذشت ١١٨ روز از بازداشت محمد علی طاهری، اینگونه رفتارها نشان از شكست پروژه دشمنان این راه داشته كه سعی دارند با بازداشت اعضای اصلی این مجموعه و گرفتن اعترافاتی دروغین از این ابزار علیه شخص بنیانگذار در دادگاه استفاده نمایند."


گفتنی است اردیبهشت ماه امسال، محمد علی طاهری بنیانگذار "طب‌های مکمل ایرانی فرا درمانی و سایمنتولوژی" به اتهام ارتداد برای سومین بار توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.


شادی رصدی وكیل محمد علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه و طب های مكمل ایرانی فرادرمانی و سایمنتولوژی، گفته بود: "بازداشت استاد محمد علی طاهری توجیه قانونی ندارد .ایشان با تودیع وثیقه یک میلیارد ریالی تا پایان دادرسی آزاد می باشند .دو هفته گذشته مجددا بدون ارائه مجوز ایشان را درب منزل دستگیر و به زندان اوین منتقل کردند . از وضعیت دستگیری ایشان صرفنظر می کنیم که حتما دیده اید … .دیروز با ترفند ،احضاریه ای مبنی بر حضور در دادسرا به منظور اداء پاره ای توضیحات ایشان را به دادسرای اوین کشانده و پس از ورود اثاثیه ایشان را تحویل گرفتند و موکل من را به بند دو الف منتقل نمودند .این درحالیست که بعد مشخص شد اصلا بازپرس شعبه پنج دیروز در مرخصی بوده است .اتهام جدیدی که بازداشت شدگان اخیر از آن حکایت می کنند “فرقه نوظهور” می باشد. امروز هیچ مقامی در دادسرای اوین وجود نداشت که پاسخگو باشد .طبق قانون نمی توانند محمد علی طاهری را در زندان نگه دارند ."

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز گزارش داده بود که طاهری سال گذشته بدنبال طرح شکوائیه اطلاعات سپاه، مدت ۶۸ روز در سلول انفرادی بند ۲- الف محبوس و کلیه اسناد شخصی و عکس های خانوادگی ایشان توسط اطلاعات سپاه ضبط شده بود، تا اینکه نهایتا با تودیع قرار یک صد میلیون تومانی آزاد شده و پرونده کنونی وی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه در دست بررسی قرار گرفت.


همان زمان سایت اصولگرای مشرق نیز، از قول "یک منبع آگاه" امنیتی جزییاتی از علل بازداشت محمد علی طاهری را تشریح کرده و نوشته بود "... برخی از این افراد با خارج از کشور ارتباط تنگاتنگ دارند و ما فعالیت این افراد را در راستای جنگ نرم ارزیابی می‌کنیم به خصوص کسانی که تشکیلاتی هستند. در این چند سال مدعیان زیادی دستگیر شدند که اخبار و عملکرد آنها توسط رسانه های مختلف به ویژه صدا و سیما پخش شد که اخیراً هم یک نفر از آنها اعدام و جامعه از لوث وجودش پاک شد که یکی دیگر از این افراد محمد علی طاهری است... چند سالی است فرقه‌ای به نام کیهانی با بحث ادعای درمان و درمان‌گری در جامعه فعالیت خود را آغاز کرده و تلاش دارد این بحث درمان‌گری را با نگرش عرفانی بیان و در این مورد استناداتی از قرآن نیز بیاورد تا این تصور بوجود آید که فعالیت های آنان ریشه قرآنی دارد. رهبر این فرقه کار خود را به شیوه مدیتیشن آغاز کرده است. وی سال گذشته یک بار دستگیر شد و دو ماه در بازداشت به سر برد. در بازداشت مشخص شد طاهری اقداماتی بر ضدامنیت کشور انجام داده است. "


وی با بیان این مطلب که بازداشت محمد علی طاهری به دلیل راه‌اندازی تشکیلات غیرقانونی بود، گفته بود: "کسانی که از وی طرفداری می‌کنند به این نکته توجه نمی‌کنند که اساساً فعالیت این تشکیلات غیرقانونی است. یکی دیگر از اتهامات رییس فرقه کیهانی دست داشتن در دو ترور است که باید وضعیت این ترورها مشخص شود و افراد ترور شده شاکیان پرونده هستند. افراد ترور شده از همکاران سابق طاهری بوده اند که پس از پی بردن به انحرافی بودن افکار وی از این گروه جدا می شوند اما پس از مدتی مورد ترور قرار می‌گیرند.نگهداری اسناد محرمانه مراکز مختلف نیز از دیگر اتهامات طاهری است که باید در مورد آن پاسخ دهد. "

 ارسال به :