پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
علم الهدی: جبهه پایداری مورد حمایت مصباح یزدی، امت حزب‌الله و بنده است

جـــرس: درحالی که برخی اصولگرایان معتقدند حرکات افراطیون «جبهه پایداری»، "خارج از ساز و کار اصولگرایان بوده و هم به اعضای آن و هم به کل جریان اصولگرا و وحدت آن آسیب خواهد رساند"، امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان رهبری، اظهار داشت: جبهه پایداری مورد حمایت امت حزب‌الله است و بنده نیز از این جبهه حمایت می‌کنم.


وی با انتقاد از برخی "هجمه‌ ها به این جبهه" گفت: افراد نباید به خودشان اجازه بدهند و جبهه پایداری را متهم به ارتباط با جریان انحرافی کنند چراکه این جبهه را مصباح یزدی به عنوان کسی که بیشترین روشنگری را عیله جریان انحرافی انجام داده، تاسیس کرده‌ است.


به گزارش فارس، احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد، با تاکید بر اینکه اتهام ارتباط جریان انحرافی با جبهه پایداری دروغ محض است، گفت: وقتی شخصیتی همچون مصباح یزدی جبهه‌ای را شخصأ تاسیس می‌کنند، افراد باید در اظهارنظرهای خود نسبت به این جبهه دقت کنند.


این عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مصباح‌یزدی وقتی در راس یک جبهه‌ قرار می‌گیرد، می‌توان گفت که لازم است مواضع و رویکرد آن جبهه مورد حمایت قرار بگیرد.


وی با ادعای اینکه جبهه پایداری برای وحدت اصولگرایان تأسیس شده و تلاش می‌کند وحدت اصولگرایان را محقق کند، از "دلسوزانی که خود را در جبهه اصولگرایی تعریف می‌کنند"، خواست نسبت به نظرات اعضای این جبهه بیشتر توجه کنند.


عقب نشینی مهدوی کنی

گفتنی است، در ادامه چالش های میان اصولگرایان محافظه کار و سنتی با افراطیون این جناح، محمدرضا مهدوی کنی، که تا هفته گذشته معتقد به "عدم باج دهی به جبهه پایداری در برابر سهم خواهی آنان از اصولگرایان و گروه ۸+٧" شده بود، طی روزهای اخیر از محمد یزدی خواسته است تا با رهبران جبهه پایداری به صحبت و مذاکره بنشیند.


به گزارش ایلنا، محمدرضا آشتیانی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، پیرامون نتایج چالش های اخیر اعلام کرد که مهدوی کنی به محمد یزدی، دیگر رئیس جامعتین تاکید کرده که هرجور شما با آن‌ها (اعضای جبهه پایداری) کنار بیایید کار تمام است و بر همین اساس جلسه‌ای عصر پنج شنبه در قم میان یزدی و برخی از اعضای جبهه پایداری برگزار شد و طبق آن توافق شد که دو نفر یا حداکثر سه نفر به ۸+۷ اضافه شوند.
یعنی ملحق شدن دو نفر از جبهه پایداری به کمیته ۸ نفره قطعی است اما احتمالا یک نفر دیگر هم به کمیته ۷ نفره (داوری) اضافه شود.


کوتاه آمدن جبهه پایداری از مواضع افراطی
همزمان با اظهارات آشتیانی به ایلنا مبنی بر اینکه "ظاهرا کار خاتمه پیدا کرده، و امیدواریم مشکلات رفع شود"، عیسی جعفری عضو جبهه پایداری از مذاکره با مصباح یزدی برای کوتاه آمدن این جبهه از مواضعش خبر داده و با بیان این که مصباح یزدی در رأس جبهه پایداری، پدر معنوی و ریش سفید این جریان است، گفت: با ایشان صحبت هایی شده که جبهه پایداری از برخی از شروط خود کوتاه بیاید تا وحدت با اصولگرایان حاصل شود.


نمایندۀ جبهه پایداری بله، حسینیان نه
طی روزهای اخیر چالش میان اصولگرایان برای پذیرش و یا عدم پذیرش شروط جبهه پایداری و همچنین نماینده آن، روح الله حسینیان در کمیتۀ تصمیم گیری اصولگرایان بالا گرفته است. حتی افرادی چون اسدالله بادامچیان، چهرۀ شاخص جناح محافظه کار اصولگرایان نیز اعلام کرده اند مهدوی کنی و محمد یزدی، مخالف سهم خواهی های جبهه پایداری و حتی عضویت روح الله حسینیان، نماینده آن جبهه در کمیته هفت نفره هستند. اما امروز عیسی جعفری از احتمال پذیرش عضویت مرتضی آقاتهرانی در این کمیته خبر داده و گفته است: این که با حضور آقای حسینیان مخالفت شده است به دلیل ویژگیهای شخصیتی و از جمله تندروی اوست و از این رو گفتند فرد دیگری به جای او باشد. به همین دلیل به احتمال فراوان آقای آقاتهرانی در این کمیته قرار بگیرد.


وی همچنین گفت: "اعضای جبهه پایداری تحلیل شان این است که وزن بیشتری نسبت به دیگر اصولگرایان در جامعه دارند و می گویند به این دلیل باید سهم بیشتری داشته باشیم.آن ها می گویند نقش عمده ای در انتخاب شدن احمدی نژاد در ریاست جمهوری داشتند و بر اساس آن سقف رأی ٢۵میلیونی در حال برنامه ریزی هستند و از این رو انتظار دارند که سهم بیشتری از دیگر اصولگرایان داشته باشند."


شاگردان مصباح: استفاده ابزاری از روحانیت تجربه‌ شکست‌خورده است
در همین راستا، روزنامه تهران امروز در گزارشی با عنوان «استفاده ابزاری از روحانیت تجربه‌ شکست‌خورده است»، از انتقاد غرویان و ممدوحی، دو تن از شاگردان محمدتقی مصباح یزدی، نسبت به "استفاده ابزاری برخی جریان ها - از جمله جبهه پایداری - از روحانیت" خبر داده و نوشت:
"هرچه به زمان انتخابات ‌نزدیکتر می‌شویم، استفاده جریان های سیاسی از نام بزرگان برای جلب آرای بیشتر در انتخابات رونق می‌گیرد و هر جریانی سعی دارد تا یکی از افراد معتمد و مورد علاقه قشری از جامعه را متعلق یا هوادار خود بنامد. کما اینکه از آیت‌الله مصباح یزدی به‌عنوان رهبر معنوی جبهه پایداری یاد میشود. شأنیت مصباح یزدی بسیار بیشتر از این است که مورد استفاده تبلیغاتی گروه‌های سیاسی قرار بگیرد. البته شأن و جایگاه وی محفوظ است و تلاش تشکل‌هایی مانند جبهه پایداری بی‌فایده است."


چالش میان اصولگرایانِ له یا علیه جبهه پایداری، و مواضع آنان در خصوص حضور یا دخالت مصباح یزدی در تکوین و تشکیل جبهه پایداری در حالی صورت می گیرد که یکی دیگر از شاگردان مصباح یزدی بنام قاسم روانبخش، دبیر سیاسی هفته نامه پرتو سخن و عضو جبهه پایداری، با اشاره به اینکه مصباح یزدی شخصاً جبهه پایداری را تأسیس و نامگذاری کرده، گفت: نظر ما درباره عدم حضور مرتبطان با فتنه و جریان انحرافی و همچنین ساکتین در برابر فتنه در مرکز تصمیم‌گیری اتحاد اصولگرایان، دقیقاً منطبق بر نظر مهدوی‌کنی است.


ارسال به :