جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ -
- 23 Mar 2018
06 رجب 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
خانواده صانع ژاله تحت فشارهای وحشتناک، سکوت کردند
خانواده صانع ژاله تحت فشارهای وحشتناک، سکوت کردند
جرس: ناراحت می شوم وقتی پدر مادر صانع ژاله را پای تلویزیون می بینم که فیلم ها و خبرهای مربوط به کشته شدگان پس از انتخابات را نگاه می کنند و با حالت نا امید و ناراحتی می گویند؛ می بینید دیگر اسمی از پسر ما نیست، دیگر اسمی از جنبش سبز نیست، دیگر اسمی از اعتراض و تظاهرات نیست.


در چنین مواقعی کم می آورم که آیا آنها باید اسم پسرشان را زنده نگاه می داشتند یا این وظیفه ی ما بود که وقتی می بینیم خانواده آنها تحت فشار شدید سکوت کرده اند هر یک از ما باید می شدیم خانواده ی صانع  و اجازه ندهیم صانع را به فراموشی بسپارند
.


این بخشی از گفته های یکی از نزدیکان صانع ژاله دانشجوی رشتهٔ هنرهای نمایشی دانشگاه هنر تهران و از کردهای سنی‌مذهب است که  او نیز به همراه «محمد مختاری» یک جوان معترض دیگر در جریان اعتراضات پس از انتخابات دهمین دوره ی ریاست جمهوری  در
۲۵ بهمن ۱۳۸۹ بر اثر برخورد گلوله کشته شد. 


 
رسانه‌های حکومتی این جوان معترض  را یک بسیجی معرفی کرده و مدعی شدند که صانع ژاله در تظاهرات روز ۲۵ بهمن به دست «منافقین»  کشته شده‌است. خبرگزاری فارس با انتشار  خبری  ادعا کرد که  تصویر کارت عضویت ژاله در نیروی مقاومت بسیج در اختیار آنها قرار گرفت. این در حالی بود که  برادر وی در مصاحبه ای با صدای آمریکا از ساختگی و جعلی بودن این کارت بسیج خبر داد و  ادعای رسانه های حکومتی  را رد کرده بود.

 
 بعدها  حسین شریعتمداری مدیر مسول کیهان نیز در یک برنامه ای در تلویزیون جمهوری اسلامی مدعی شد که صانع ژاله بسیجی و « نفوذی» آنها در میان سبزها و معترضان بوده است.  پس از آن فشارها نیز بر خانواده صانع ژاله افزایش یافت و خانواده به ناگزیر سکوت اختیار کردند.


 
اینک جرس با یکی از بستگان صانع ژاله در مورد وضعیت پدر مادر این جان باخته ی راهپیمایی ۲۵ بهمن و همچنین در مورد وضعیت پرونده ی این قتل انجام داده است که در پی می آید:

 
بعد از اینکه صانع ژاله در راهپیمایی ۲۵ بهمن کشته شد و رسانه های حکومتی او را به عنوان بسیجی معرفی کردند اخبار زیادی از این خانواده منتشر می شد اما بعد ها شاهد یک سکوت سنگین بودیم و کمتر نامی از صانع در رسانه ها مطرح شد، آیا به عنوان یکی از نزدیکان صانع می توانید ما را در جریان وضعیت این خانواده و دلیل سکوت شان قرار دهید؟

 به خاطر فشار های وحشتناکی که روی خانواده بود، روز به روز شاهد بودیم که این فشارها بیشتر می شد. یعنی از لحظه ی اولی که خبر کشته شدن صانع را  دادند تا خود امروز این فشارها بیشتر شد حتی تا همین لحظه هم فشارها ادامه دارد. ما حتی متوجه شدیم که توی خانه ی خانواده وسایل استراق سمع گذاشتند و روی بستگان درجه اول  واقعا فشار بود. به دلیل همین فشار ها و برای امنیت فرزندان دیگر، این خانواده مجبور شدند سکوت کنند.

 

 

آیا کسی سراغ خانواده شان رفته است؟

 

بله حتی از افراد بلند پایه اطلاعات سپاه که در پاوه هستند کاملا واضح رفتند سراغ خانواده و برادر و حتی خواهر صانع را تهدید کردند.

 

 

آیا خانواده ی صانع موفق به پیگری قضایی هم شده اند و اجازه یافتند که شکایتی را علیه قاتل  تهیه کنند؟

 

نه به هیچ وجه. هرگز چنین اجازه ای را به خانواده نداند.  حتی پدر صانع تا این لحظه قبول نکرده که زیر نامه ی بنیاد شهید را امضا کند تا آنها صانع را یک شهید بسجی معرفی کند. در شهر آنها به خاطر سنتی که مردم دارند سنگ مزار را بعد از گذشت چند ماه می گذارند ، یعنی بعد از چهار یا پنج ماه و خانواده ی صانع خودشان سنگ قبری برای صانع گذاشتند و  هیچ وقت اجازه ندادند که بیناد شهید برود و سنگ قبری را به عنوان بسیجی شهید روی مزار صانع قرار دهد.

 

 

بعد از انتخابات شماری از شهروندان کرد کشته شدند که خانواده ی آنها از جمله خانواده صانع ژاله در مصاحبه با جرس گفته اند که مسولان تفاوت زیادی در رفتار با این خانواده ها به دلیل کرد بودن شان قایل می شوند. اگر خود شما شاهد برخورد سختگیرانه تری در مواجهه با خانواده ی کردها از نزدیک بوده اید، برای ما  شرح دهید؟

 

دقیقا همینطور است. بعد از کشته شدن صانع حتی دوستان دورِ صانع را هم دستگیر کرده بودند و به خانواده اش هم اجازه نمی دادند که پیگیر پرونده ی این بچه ها باشند. همین الان در شهرستان پاوه یک سری جوانان را به اتهام واهی ارتباط با پژاک دستگیر کرده اند و متاسفانه خود خانواده ها هم جرات نمی کنند بروند پیگیری کنند ببینند بچه هایشان در چه کجا هستند و یا حتی می ترسند بپرسند جرم بچه های آنها چیست.

 

 

صانع از جمله کسانی هست که حکومت او را به عنوان بسیجی معرفی کرد و در پرس تی وی هم مصاحبه ای با یک فرد انجام دادند که او رابه عنوان پدر صانع ژاله معرفی کردند شما آیا اطلاعات جدیدی از این ماجرا دارید؟

 

آن روزهای اول زیاد تمرکز نداشتیم اما بعد که  از طریق یوتیوب آن فیلم را پیگیری کردم دیدم که مصاحبه ای با پسرخاله ی صانع به نام  «زین الدین انصاری» انجام داد که پرس تی وی در زیر نویس ایشان را به عنوان پدر صانع ژاله معرفی کرد .

 

پسرخاله ی صانع همان فردی هست که  به گفته ی برادر این جان باخته، عکس صانع را در اختیار خبرگزاری فارس و نهادهای امنیتی قرار داده بود تا آنها کارت بسیجی برایش صادر کنند درست است؟

 

بله ایشان همان فردی است که  علاوه بر این کارهایش به صورت مستقیم و در مقابل چشمان صدها نفر خانواده و جوانان این خانواده را تهدید کرد.

 

تلویزیون جمهوری اسلامی و رسانه های هوادار حکومت سراغ خانواده ی کشته شدگانی که آنها را بسیجی معرفی کرده بودند رفتند و به عنوان مثال بارها با خانواده «محمد حسین فیض» و «غلام کبیری» مصاحبه انجام داده اند. آیا هیچ وقت  سراغ پدر و مادر صانع هم رفتند تا با آنها هم مصاحبه ای انجام دهند؟

 

به خاطر شناختی که سپاه و اطلاعات از خانواده ی صانع داشتند، می دانستند که پدر و مادر صانع ژاله هرگز زیر بار هیچ مصاحبه ای نمی روند برای همین سراغ پسرخاله ی ایشان رفتند. بعد ها هم با تهدید و به زور  از برادر بزرگتر صانع ژاله مصاحبه گرفتند.

 

 

آیا می توانید از وضعیت پدر و مادر صانع ژاله برای ما بگویید ؟

 

 این روزها هم وقتی پدر مادر صانع ژاله را پای تلویزیون  می بینم که فیلم ها و خبرهای مربوط به کشته شدگان پس از انتخابات را نگاه می کنند و با حالت خیلی ناراحت و نا امید می گویند؛ می بینید پسر ما رفت  و دیگر اسمی از پسر ما نیست، دیگر اسمی از جنبش سبز نیست، دیگر اسمی از اعتراض و تظاهرات نیست. در چنین مواقعی کم می آورم که آیا آنها باید اسم پسرشان را زنده نگاه می داشتند یا این وظیفه ی ما بود که وقتی می بینیم خانواده آنها تحت فشار شدید سکوت کرده اند هر یک از ما باید می شدیم خانواده ی صانع  و اجازه ندهیم صانع را به فراموشی بسپارند.

 

 

آخرین باری که شما صانع را دیدید کی بود ؟

 

سه هفته قبل از اینکه کشته شود، برای تعطیلات به خانه اش در شهرستان آمده بود. خانواده ، پدر و مادر و همه به او اصرار می کردند که هنوز ترم دانشگاه شروع نشده و برنگردد تهران اما صانع خیلی اصرار داشت که باید زودتر به تهران برگردد و این هنوز برای ما سوال است. رفت و دیگر هم برنگشت.

 

 

ممکن هست شما مقداری از خصوصیات و کارهای صانع برای ما بگویید.

 

صانع  به رشته تحصیلی اش بسیار علاقمند بود. بعد از اینکه کاردانی برق- قدرت را در کرمانشاه اخذ کرد دنبال علاقه اش رفت، دوسال درس خواند تا دانشگاه هنر قبول شود. یک انسان کاملا آزاد اندیش بود با افکار سکولار که برای همه ی عقاید کاملا احترام قايل بود. و این خیلی تاسف برانگیز است که چنین انسان آزادی خواهی را در رسانه های خودشان به عنوان بسیجی معرفی کردند و هرگز حاضر نشدند عقاید واقعی او را در همان رسانه ها مطرح کنند.

 

 

نا گفته ای اگر باقی مانده است بفرمایید.

 

سکوت خانواده ی صانع ژاله تا همین امروز خیلی معنا دار بوده است. همین که کانال پرس تی وی جمهوری اسلامی می آید پسرخاله ی صانع ژاله را به عنوان پدر ایشان معرفی می کند همین نشان می دهد که آنها در چه وضعیتی به سر می برند. اول خطاب به خودم و سپس خطاب به همه ی دوستان صانع، همکلاسی هایش، همشهریانش و همه ی کسانی که صانع ژاله را می شناسند می گویم درست است که در سال گذشته فشار وحشتناکی روی خانواده ژاله بود ولی این ما بودیم که باید هر یک عضوی از خانواده ی صانع ژاله می شدیم و مظلومیت صانع را فریاد می زدیم.

 

    

 

ارسال به :