دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آزادی برای آنهایی که فریاد آزادی سر می دهند

 

 
آزادی یعنی آزادی برای آنهایی که فریاد آزادی سر می دهند و نه فقط برای آنهایی که خاموش هستند. آزادی یعنی آزادی برای آنهایی که روزنامه می نگارند و نه فقط برای آنهایی که روزنامه می خوانند. آزادی در جامعه ایران یعنی آزادی در جای جای ایران زمین، از جنوب تا شمال، بوشهر تا مازندران، خوزستان تا خراسان، سیستان تا آذربایجان.
 
حمید مؤذنی روزنامه نگار آزادیخواه خطه جنوب که از دوران جدید روزنامه نگاری مدرن در بوشهر تا سه شنبه پیش برای آزادی این سرزمین قلم می زد توسط اطلاعات بوشهر دستگیر شد. دیاری که از دیرباز مردان بزرگی در فرهنگ و ادبیات و سیاست به جامعه ایران تقدیم کرده و با آغاز عصر اصلاحات و دوران طلایی مطبوعات، نشریات مستقل و مردمی محلی تولید کرده است. حمید از اصحاب اثرگذار و پرثمر این مطبوعات است. همیشه نوک قلمش به سمت ریشه های مشکلات امروزی جامعه ما از حوزه های فرهنگ و هنر گرفته تا حوزه های سیاست و قدرت و حکومت بوده است. در جنوب، کمتر نویسنده فعالی می بینیم که با مطالعات اجتماعی و با بهره گیری از دانش دانشگاهی خود با روشی علمی ریشه های مشکلات اساسی ما را در 3 حوزه فرهنگ، سیاست و اجتماع را به هم مرتبط کند.  
 
همین نگاه نو و دگراندیشانه بود که وی را ممنوع التدریس کردند که سال هاست از کار در حرفه ی خویش محروم است. او منتقدی واقعی و معترضی مردمی است که با مقالاتی انتقادی، همراهی و همدردی خود را با جنبش اعتراضی ملت نشان داد. تا اینکه در هفته های اخیر با انتشار یادداشت هایی چند در سایت روزآنلاین با بازداشت مواجه شد و به این ترتیب او نعمت دربندی سیاسی را از بندهای اوین به ساحل نیلگون خلیج فارس رساند تا بوشهر که از دیرباز به عنوان استان محروم شناخته می شده از بی دربندی سیاسی هم محروم نشود. 
 
به عنوان یک دوست و هم استانی در بلاد غریب، بیش از احساس غربت، احساس غیرت می کنم که در قبال صدها نوشتاری که حمید برای آزادی امثال من و هموطنانم در کشور نگاشته، حداقل یک یادداشت برای آزادی خودش بنویسم. البته می دانم که نام حمید مؤذنی در تاریخ روزنامه نگاری بوشهر جاودان می ماند و می دانم که همگان وی را از پیش قرآولان ترویج فرهنگ کتابت و تألیف می خوانند.
 
ارزش کار حمید در این است که با وجود همه مضایق و مصایب زندگی در استان بوشهر، تاکنون 2 کتاب ارزشمند «تاریخ سینما در بوشهر» و « بازنگری انتقادی» به چاپ رسانده و آثاری چون تاریخ عکاسی، تاریخ فوتبال در بوشهر، کاریکاتور در بوشهر، توتالیتاریسم ایرانی، سینما و فوتبال، چشم آشیل و پاشنه اسفندیار مدرنیته، بیا گوش ماهی جمع کنیم، شعرهای علی باباچاهی و عکس های مؤذنی در دست چاپ دارد.
 
از این رو دفاع از حمید مؤذنی دفاع از آزادی قلم و کتاب در بوشهر است و آزادی حمید وزش نسیم آزادی از ساحل جنوب است.
 
*نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.
ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.