دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ -
- 21 Oct 2019
20 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آغاز اعتصاب غذای عیسی سحرخیز در اعتراض به وضع وخیم جسمی‌اش
جرس: عیسی سحرخیز در اعتراض به عدم رسیدگی به وضع وخیم جسمی اش اعتصاب غذا را شروع کرد.

 

به گزارش منابع خبری از زندان رجایی شهر کرج، عیسی سحرخیز، زندانی سیاسی و فعال مطبوعاتی محبوس در این زندان، با گذشت ۸٢٧ روز بازداشت، مجددا به دلیل عدم رسیدگی مقامات زندان به وضعیت وخیم جسمانیش، از روز گذشته (پنج‌شنبه) دست به اعتصاب غذا زده و همزمان تهدید به اعتصاب دارو نیز کرده است.


گزارش های رسیده به جرس حاکی از آن است که وضع جسمانی عیسی سحرخیز با گذشت بیش از دوسال از حبس، رو به وخامت نهاده است. این روزنامه نگار زندانی در رجایی شهر کرج، علاوه بر فشار خون بسیار نامنظم، از کمر درد شدید هم رنج می برد و سه مهره ستون فقرات او در مدت زمان زندان آسیب دیده اند که به تشخیص پزشکان زندان، اگر این آسیب دیدگی ها درمان نشود، احتمال فلج شدن این زندانی سیاسی وجود دارد.


بر اساس این گزارش، به دلیل آنکه زندانیان سیاسی فقط با دستور مستقیم دادستان امکان اعزام به بیمارستان برای معالجه را دارند، واین مقام قضایی نیز برای اعزام بیماران اورژانسی (همچون سحرخیز) بیشتر از چند ماه تاخیر ایجاد می کند، عیسی سحرخیز به احتمال زیاد با توجه به شرایطی که دچار شده (چهار مهره در کمر و دو مهره در گردنش آسیب دیده) مجبور است مجددا از صندلی چرخدار استفاده نماید.


گزارش های رسیده به جرس طی روزهای اخیر همچنین حاکی از آن است که پزشکان زندان به تازگی مشکوک به غده ای سرطانی در بدن او شده اند که باید هرچه زودتر تحت درمان قرار بگیرد.


پسر وی در همین زمینه به جرس گفته بود: "پزشکان مشکوک به یک غده سرطانی در بدن پدر هستند که باید هر چه سریعتر نمونه برداری شود اما تا الان این نمونه برداری صورت نگرفته و در پیگیری های خانواده هم هیچ پاسخی نمی دهند. باید هر چه سریعتر تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرند و اقدامات پزشکی صورت بگیرد اما همانطور که بارها گفتم هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و هیچ پاسخی هم نمی دهند ضمن اینکه پدرم دچار نوسان شدید فشار خون است و باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد. این در حالی است که برای مرخصی درمانی بارها و بارها اقدام کردیم اما اصلا پاسخی نمی دهند حتی پاسخ منفی هم نمی دهند که مجبور به بیان دلیل آن باشند."


این درحالیست که این مقام ارشد مطبوعاتی دولت اصلاحات، نه تنها از مرخصی بهره مند نیست، بلکه هر دو هفته یک بار، بیست دقیقه ملاقات کابینی به خانواده وی تعلق می گیرد.

آغاز اعتصاب غذای سحرخیز، نگرانی نسبت به وضع وخیم جسمی این فعال سیاسی و مطبوعاتی را شدت بخشیده است.


عیسی سحرخیز، عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و مدیرمسئول روزنامهٔ توقیف شدهٔ "اخبار اقتصاد" و ماهنامهٔ توقیف شده "آفتاب" است. وی در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی به عنوان مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت داشت .

سحرخیز تیرماه ۸۸ و در پی بازداشت های گسترده پس از انتخابات ریاست جمهوری دستگیر، و سپس توسط قاضی صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام "توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام" به سه سال حبس محکوم شد.

سحرخیز در تمام دو سال و سه ماه گذشته، در زندان بسر برده و با وجود تاکید پزشکان و بهداری زندان، امکان ادامه معالجات و درمان در خارج از زندان را نداشته و حتی از یک روز مرخصی نیز محروم بوده است.


گزارش روز پنجشنبه (چهاردهم مهر ماه) در مورد آغاز اعتصاب غذای عیسی سحرخیز و تهدید وی به اعتصاب دارو، همچنین می افزاید "در بین زندانیان سیاسی، فردی سالخورده با هشتاد و سه سال سن وجود دارد (به نام تفاح)، که نامبرده به سرطان خون مبتلا بوده و در وضعیت بدی بسر می برد و امکان دارد همانند محسن دگمه چی (زندانی سیاسی محبوسی که چند ماه پیش جان باخت)، بر اثر بی توجهی مقامات، جان خود را از دست بدهد."


همچنین گزارش های متعددی حاکی از وخیم تر شدنِ اوضاع بهداشتی زندان گوهردشت و وضعیتِ بسیار نامناسب زندان سیاسی است و فشار مقامات امنیتی و قضایی، همچنان زندانیان سیاسی و خانواده های آنان را هدف قرار داده است.

 


ارسال به :