چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
23 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
واحدی: کنگره ملی پیش زمینه توفیق دمکراسی خواهی است

جرس: مجتبی واحدی، بر پیگیری ایده کنگره ملی به عنوان یکی از پیش زمینه های توفیق جریان دموکراسی خواهی تاکید کرده و آن را ضروری دانسته است.


او معتقد است که همه گروه های خواهان مشارکت در فضای سیاسی ایران باید در یک نشست ملی حضور یابند و برنامه‌های خود را ارایه کنند. در نظر وی چنین نشستی می تواند گستره‌ای وسیع شامل براندازان، اصلاح‌طلبان و حتی معتقدان به ولایت فقیه را دربرگیرد.


مشاور مهدی کروبی در گفت‌وگو با ندای سبز آزادی بر عملی بودن پیشنهادش تاکید دارد و معتقد است گردهمایی گروه‌های سیاسی به افزایش امیدواری نسبت به آینده سیاسی کشور در بدنه جنبش دموکراسی‌خواه ایران منجر خواهد شد.


وی در خصوص تشکیل این کنگره می گوید: همه کسانی که در جمع مخالفان، معارضان و منتقدان قرار دارند باید کنار هم بنشینند و برای امروز و فردای ایران فکر کنند. حتی تصریح کردم که اگر قرار است برای آینده ایران کاری صورت گیرد باید از براندازان و معتقدان به اصلاح گرفته تا طرفداران آقای خامنه‌ای هم دعوت به عمل بیاید. پیشاپیش نیز می توان حدس زد که برخی از گروه‌ها حاضر به شرکت در این نشست نخواهد شد. با این حال عدم شرکت هر گروه در چنین نشستی نشان می دهد که آن گروه به پایگاه مردمی خود اعتماد ندارد.


واحدی با اشاره به اختلافات موجود در میان حاکمیت می افزاید: به نظر من در حال حاضر براندازی به دست آقای خامنه ای انجام شده است. امروز من حتی معتقدم که نظام حکومتی در ایران وجود ندارد. در هیچ نظام حکومتی دنیا، نفر اول و دوم مملکت از طریق تریبون های رسمی با همدیگر دعوا نمی‌کنند. در هیچ نظام حکومتی دنیا این طور نیست که 3 هزار میلیارد تومان اختلاس صورت بگیرد و حتی یک مسوول سطح پایین استعفا ندهد. در ایران صرفا یک سیستم سرکوب حاکم است که با استفاده از زور اوضاع را کنترل می کند.


وی بر این باور است که کنگره ملی یک صدای متفاوت از آقای موسوی و کروبی نیست اگرچه صدای متفاوت هم هیچ ضرری ندارد.


واحدی در خصوص آینده ایران می افزاید: من گمان می‌کنم که هیچ کس حق ندارد بگوید چه گروهی در آینده ایران مشارکت داشته باشد و چه گروهی نداشته باشد. هدف این است که فضایی فراهم شود تا مردم از بین گروه های مختلف دست به انتخاب بزنند. اما نظر شخصی من این است که دو گروه صلاحیت کسب قدرت در آینده ایران را ندارند. یکی گروه های معتقد به حکومت فردی و فرقی هم نمی کنند که این فرد پادشاه باشد یا دیکتاتور دینی. یکی هم گروه هایی که دستشان به خون مردم آلوده است و سابقه ترور و بمب گذاری دارند و هنوز هم هیچ نشانه‌ای را بروز نداده اند که ثابت کند از آن روش دست برداشته‌اند. با این حال باز تاکید می کنم که اگر مردم این گروه ها را هم انتخاب کردند ما صلاحیت نداریم که با این انتخاب مقابله کنیم هر چند برآورد ما این است که انتخاب مردم این نخواهد بود.

 

ارسال به :