پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بی خبری و ابراز نگرانی از وضعیت امیرعلی علامه زاده، خبرنگار بازداشتی

جرس: مسئولان قضایی به خانواده امیرعلی علامه زاده ، خبرنگار بازداشتی گفته اند که وی در سلول انفرادی بند دو-الف زندان اوین نگهداری می شود.


 یکی از دوستان این خبرنگار به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: “علامه زاده در روز یکشنبه۲۷ شهریور ماه همزمان با ۵ مستند ساز در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. اکنون و با گذشت یک ماه از بازداشت وی مسئولان پرونده در شعبه ۱۴ دادسرای کاکنان دولت و اصحاب رسانه ، گفته اند که وی در اختیار اطلاعاتِ سپاه پاسداران و در بند دو-الف زندان اوین نگهداری می شود. آقای علامه زاده تاکنون فقط یک بار و در شرایط غیرمعمول و امنیتی و در مکانی به جز سالن ملاقات زندانیان توانسته با یکی از اعضای خانواده اش ملاقات کند. ماموران در این ملاقات کوتاه اجازه هرگونه صحبت در رابطه با پرونده و شرایط بازجویی ها و محل نگهداری را به آقای علامه زاده نداده اند."


 بر اساس این گزارش، علامه زاده روز یکشنبه۲۷ شهریور توسط سه مامور لباس شخصی در منزل پدری اش در تهران بازداشت شده است. در حکمی که ماموران ارائه کرده اند دستور بازداشت علامه زاده توسط بازپرسی شعبه ۱۴ ناحیه ۲۸ دادسرای کارکنان دولت و رسانه ها صادر شده است."

 
وی همچنین گفت:” آقای علامه زاده تاکنون از حق برخوردای از وکیل و ملاقات با وکیل محروم بوده است و همه بازجویی ها بدون حضور وکیل و در مکان نامعلومی انجام شده است.” این منبع همچنین با اظهار نگرانی از وضعیت دبیر سابق سرویس بین الملل خبرگزاری ایلنا افزود: ” امیرعلی در این دیدار وضعیت روحی وجسمی به شدت نامساعدی داشته است و همین مساله در کنار نگهداری اش در سلول های انفرادی بند سپاه پاسداران و همزمانی بازداشت وی با ۵ مستندساز، این نگرانی را تشدید کرده است که این خبرگار بازداشتی تحت فشارهای غیرقانونی و شکنجه های روحی و جسمی احتمالی برای اعتراف به مسائل خلاف واقع قرار داشته باشد.”

  همچنین این منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود به کمپین گفت: ” تا کنون مسئولان پرونده در مورد عنوان اتهامی و مصداق اتهامی آقای علامه زاده سکوت کرده اند. با این حال تشکیل پرونده در دادسرای کارکنان دولت و رسانه ها نشان می دهد که وی به علت فعالیت های رسانه ای بازداشت شده است.”


 گفتنی است،بند دو-الف زندان اوین به صورت غیرقانونی توسط سپاه پاسداران اداره می شود و مسئولان سازمان زندانها هیچ دسترسی به زندانیان در این بند ندارند. متهمان در این بند در سلولهای انفرادی و یا چند نفره نگهداری می شوند و از هرگونه ارتباط با دنیای خارج از زندان محروم می باشند. تاکنون بارها زندانیان سیاسی و عقیدتی در این بند مورد ضرب و شتم شدید و اعمال شکنجه های غیرانسانی برای اعتراف گیری قرار گرفته اند.

  کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران ضمن اظهار نگرانی از بی خبری از وضعیت این روزنامه نگار بازداشتی در زندان اوین ، خواستار مشخص شدن موارد اتهامی وی و برخوردار وی از یک دادرسی عادلانه گردید.

ارسال به :