یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اعتصاب دارو و درمان حسین رونقی ملکی در زندان اوین

جرس: حسین رونقی وبلاگ نویس زندانی، در اعتراض به عدم اعزام خود به بیمارستان و رسیدگی پزشکی به خود در زندان اوین دست به اعتصاب دارو و درمان زده است.

 

به گزارش خانه حقوق بشر ایران،دو هفته گذشته دادستان تهران دستور انتقال حسین به بیمارستان را صادر کرده بود، اما حسین رونقی که باید برای ادامه درمان و عمل جراحی به بیمارستان منتقل می‌شد، همچنان در زندان به سر می‌برد و از درمان وی جلوگیری شده است.

 

این وبلاگ نویس زندانی طی نامه‌ای از دادستان خواسته‌ است که هنگام انتقال وی به بیمارستان و پس از آن در بیمارستان به وی دست‌بند و پابند زده نشود. همچنین او خواسته است که بعد از عمل جراحی در زندان به مرخصی استعلاجی بیاید تا بتواند درمان خود را تکمیل کند.
اما نه تنها به این درخواست موافقت نشده بلکه وی برای درمان به بیمارستان نیز منتقل نشده و همچنان در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد. رونقی از ناراحتی کلیه و کیسه صفرا رنج می‌برد و طی شش ماه گذشته دو عمل جراحی سنگین انجام داده است.

 

حسین رونقی ملکی وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر هم اکنون نزدیک به ۶۷۰ روز است که در زندان اوین به سر می‌برد و علی‌رغم این مدت طولانی و رنج بردن از بیماری همچنان از مرخصی محروم است و مقامان قضایی و امنیتی با مرخصی وی مخالفت می‌کنند.

 

وی در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۸۸ در شهر ملکان در نزدیکی تبریز بازداشت و بلافاصله به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. وی مدت ۱۰ ماه را در سلول‌های انفرادی این بند زندان اوین تحت فشارهای روحی و جسمی برای اخذ مصاحبه و اعترافات تلویزیونی قرار گرفت و سرانجام از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

 

این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران به تأیید رسیده و این وبلاگ‌نویس هم اکنون با وجود بیماری و نیاز مبرم به درمان پزشکی در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در بند ۳۵۰ زندان اوین است.

 

ارسال به :