جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ -
- 23 Aug 2019
21 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تضعیف جمهوریت نظام خلاف قانون اساسی است
جرس: هاشمی رفسنجانی در واکنش به طرح حذف رییس جمهوری در ایران، تاکید کرد: تضعیف بخش جمهوریت نظام خلاف قانون اساسی است و قدرت انتخاب مردم محدود و محصور می‌گردد كه قطعاً این مهم مدنظر رهبری نبوده است.

 

به گزارش آینده، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه كشور گفت: اولویت من در این مقطع این است كه تا آنجا كه می‌توانیم از تفرقه، طرد و عوامل كینه‌ساز خودداری كنیم.
 
هاشمی رفسنجانی تصریح كرد: در شرایط كنونی هیچ‌گونه تفرقه و درگیری را به صلاح نمی‌دانم. البته همواره در جامعه باید باب نقد سازنده باز و تحمل عقاید مخالف وجود داشته باشد، چرا كه همین نقدها و نصیحت‌هاست كه مسیر تكامل و آینده نظام را همچون چراغی در تاریكی روشن خواهد ساخت.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی در مورد نقش و جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مقطع كنونی، نظارت بر اجرای سیاست‌های كلی را طبق قانون مسئولیت رهبر جمهوری  اسلامی خواند و گفت: ایشان بنا به صلاحدید، بخش وظیفه نظارتی خود در سیاست‌های كلی را به مجمع واگذار كرده‌اند، اما به دلیل اینكه ابزار اجرایی لازم نظارت را نداشته‌ایم، متأسفانه تاكنون نتوانسته‌ایم در این بخش موفق عمل كنیم و راضی‌كننده نیست.
 
هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش در مورد فضای جامعه در آستانه انتخابات مجلس با تأكید بر اینكه متأسفانه برخی ادامه حیات سیاسی خود را در آغاز یا ادامه تنش و ایجاد التهاب در كشور می‌بینند، خطاب به جمع حاضر گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر مظلوم و هدف تیرهای زهرآگین دشمنان است و در این شرایط نباید در داخل تنش و تفرقه ایجاد كرد.
 
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص پارلمانی شدن ساختار سیاسی كشور، با اشاره به اینكه طبق قانون اساسی، جمهوریت و اسلامیت دو ركن غیرقابل تغییر نظام جمهوری اسلامی هستند، گفت: البته رهبری این موضوع را به آینده دور كه ممكن است قابل بررسی باشد، محول كردند، چون تحقق محتمل این كار مستلزم تغییر در قانون اساسی آن هم با سازوكار خود و تغییر در جمهوریت نظام است، در غیر این صورت تضعیف بخش جمهوریت نظام خلاف قانون اساسی است و قدرت انتخاب مردم محدود و محصور می‌گردد كه قطعاً این مهم مدنظر رهبری نبوده است.
 
هاشمی رفسنجانی  همچنین تأكید كرد: اگر به مُرّ قانون اساسی و قانون انتخابات به درستی و به دور از دخالت سلایق شخصی و جناحی عمل شود، انتخابات پیش روی كشور با شفافیت و سلامت و عدالت برگزار خواهد شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام یكی از عوامل و زمینه‌های ایجاد اتحاد جامعه و دوری از تفرقه و تشتت را صندوق‌های رأی خواند و تصریح كرد: راه درست این است كه مردم احساس كنند مسئولان به رأی و حق سیاسی آنان احترام می‌گذارند و اگر این‌گونه شود مهمترین اقدام سیاسی مقطع حساس كنونی كشور اتفاق افتاده است.
 
 هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یكی از اهداف انقلاب اسلامی، حذف رذائل و حاكمیت اخلاق و ادب اسلامی و صداقت بود و ما باید همان‌گونه كه به اعتقادات و عبادات اسلام اهمیت می‌دهیم، اخلاقیات اسلامی را نیز رعایت كنیم. نمی‌توان دروغ گفت و تهمت و انگ زد و از مردم به ویژه جوانان انتظار داشت كه اخلاقیات را رعایت كنند. تناقض در عمل و گفتار، ریشه اعتقادات و باورهای مردم را سست و متزلزل می‌كند.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اظهار داشت: امیدواریم روزی فرا برسد كه بتوانم بدون دغدغه پاسخ سؤالات و پرسش‌های اذهان بی‌پروای جوانان را بدهم.
ارسال به :