پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ابلاغ مجدد حکم اعدام و هفت سال و نیم حبس، برای سعید ملک پور

جـــرس:  حکم اعدام سعید ملک پور که توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود بار دیگر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به وی ابلاغ شد.


تارنمای «خانه حقوق بشر ایران» گزارش داده است که سعید ملک‌پور که روز چهارشنبه هفته گذشته به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب منتقل شده بود، برای بار دوم حکم اعدام خود را از سوی قاضی مقیسه دریافت کرد. همچنین در حکم تازه وی به هفت سال و نیم زندان محکوم شده که حکمی سنگین‌تر نسبت به حکم اولیه است.


این درحالیست که اکرم اسماعیل‌زاده، مادر سعید‌ ملک‌پور می‌گوید فرزندش را روز پنج‌شنبه ملاقات کرده و روز جمعه با او تماس تلفنی داشته و از حکم تازه‌ای که برای او صادر شده بی‌خبر است.


یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود به «خانه حقوق بشر ایران» گفت: "متاسفانه این خبر درست است. از شنیدن این خبر شوکه شدند. این حکم در حالی صادر شده که قاضی مقیسه حتی وقت نداشت لایحه دفاعیه را بخواند."


وی ادامه داد: "در دادگاهی که در شعبه ۲۸ تشکیل شد پنج تن از بازجوهای سعید ملک‌پور نیز حاضر بودند که پنج نفر شاهد هم همراه خود آورده بودند. شاهدانی که در دادگاه حاضر شدند، همان کسانی بودند که در سایت گرداب اسم‌شان را به عنوان مدیر زیر اسم سعید آورده بودند، اما آن‌ها به هیچ کدام از سوال‌های فنی وکلا در دادگاه به ویژه قاجار نتوانستند جواب بدهند. "


پیش‌تر خانواده و وکیل سعید ملک‌پور در خواست کرده بودند "کارشناسان بی‌طرف" در دادگاه حاضر شده و در مورد مسائل فنی نظر بدهند.


دیوان عالی کشور حکم سعید ملک پور را که به اتهام "مدیریت سایت‌های مستهجن" به اعدام محکوم شده بود، لغو کرده و دستور برگزاری مجدد دادگاه را صادر کرده بود. این پرونده به دادگاه بدوی صادر کننده حکم یعنی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب بازگردانده شده بود.


ملک‌پور متولد خرداد ماه ١٣۵۴، فارغ التحصیل رشته مهندسی متالورژی از دانش‌گاه صنعتی شریف با سابقه‌ی کار کارشناسی در شرکت ایران خودرو، مرکز تحقیقات رازی‌ و یکی‌ از بازرسان شرکت گرما فلز بوده است.


وی موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه ویکتوریا کانادا جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شده بود.


سعید ملک پور، که پیش از بازداشت در سال ۱۳۸۷ مقیم کشور کانادا بود، متخصص کامپیوتر است و وکیل و خانواده او گفته بودند که از برنامه‌ای که او نوشته، بدون اطلاعش برای طراحی سایت‌های مستهجن استفاده شده است. اتهاماتی که خود سعید ملک‌پور نیز آن‌ها را با انتشار نامه‌ای از درون زندان تکذیب کرده بود.


ملک‌پور حدود ۹ ماه است که از بند ۳۵۰ زندان اوین به سلول‌های بند ۲ الف زندان اوین منتقل شده است، جایی که از ابتدای بازداشت تا حدود یک سال بعد از آن در آن‌جا نگهداری می‌شد.


تبلیغ علیه نظام از طریق مدیریت سایت‌های مستهجن، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور، ارتباط با گروه‌های معاند نظام، و فساد فی الارض از جمله اتهاماتی بود که برای سعید ملک‌پور در نظر گرفته شده و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب بابت آن حکم اعدام صادر شده بود.
 

ارسال به :