سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ -
- 18 Jun 2019
14 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تایید احکام جدید شش ماه حبس برای مهدیه گلرو، بهاره هدایت و مجید توکلی

جــــرس: به گزارش منابع دانشجویی، حکم شش ماه حبس تعزیری بهاره هدایت و مجید توکلی، در شعبه ۵٤ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، تایید گردید تا به این ترتیب حکم حبس بهاره هدایت در مجموع به ده سال و مجید توکلی به هشت و نیم سال زندان افزایش یافت.

همچنین منابع حقوق بشری اعلام کرده اند که حکم شش ماه حبس اضافۀ مهدیه گلرو، فعال دانشجویی محروم از تحصیل و زندانی نیز، در دادگاه تجدید نظر عینا تایید گردید.

به گزارش دانشجونیوز، حکم شش ماه حبس تعزیری بهاره هدایت و مجید توکلی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۵٤ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد. بر اساس این حکم که در زندان به فعالین دانشجویی ابلاغ شده است، حکم حبس بهاره هدایت در مجموع به ده سال و مجید توکلی به هشت و نیم سال زندان افزایش می یابد.


افزایش فشار بر بهاره هدایت و مجید توکلی، فعالین سرشناس دانشجویی، پس از وقوع اعتراضات گسترده در شمار زیادی از دانشگاه های کشور در هفته های گذشته و در نزدیکی فرا رسیدن روز دانشجو در آذرماه صورت می گیرد. کنترل فضای دانشگاه های کشور و ارعاب دانشجویان یکی از اهداف اصلی حاکمیت از صدور احکام طولانی مدت حبس برای فعالین سرشناس دانشجویی می باشد که تاکنون ناکام مانده است.


عدم استقلال قوه قضائیه و دخالت ماموران امنیتی در صدور احکام حبس برای فعالین دانشجویی، یکی از مواردی است که در سال های گذشته همواره مورد اعتراض فعالین دانشجویی و مدنی قرار گرفته است.


"تبلیغ علیه نظام" با انتشار نامه به مناسبت روز دانشجو
در پی برگزاری دادگاه بهاره هدایت و مجید توکلی، در روز شنبه دهم اردیبشهت ماه سال ١٣٩٠، و پس از گذشت تنها دو روز، این دو دانشجوی زندانی در دادگاه بدوی، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، هر کدام به شش ماه زندان محکوم شدند.


این فعالین دانشجویی به دلیل انتشار نامه ای از زندان خطاب به دانشجویان خارج از کشور، به مناسبت روز دانشجو، به اتهام "تبلیغ علیه نظام "و "تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی" محاکمه شدند که به علت نقص ادله از اتهام "تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی" تبرئه شدند.


وکلای این دو دانشجو به علت صدور زودهنگام احکام دادگاه در مدت بسیار کوتاه دو روزه، از ارایۀ لایحۀ دفاعی برای پرونده موکلانشان بازماندند. در دادگاه تجدید نظر نیز دکتر مولایی وکالت دانشجویان را بر عهده داشت.


قاضی مقیسه که به همکاری با نیروهای امنیتی و عدم رعایت استقلال قضائی شهرت دارد، در جلسات دادگاه بدوی با حمله به دانشجویان از آنان خواسته بود که با تکذیب بیانیه های منتشر شده و نوشته هایی که به بیرون از زندان درج شده است، از سایت ها و عاملان انتشار این مطالب نیز اعلام شکایت کنند. وی اعلام کرده بود که در صورت پذیرش خواست مسئولان امنیتی تمامی اتهامات جاری این دانشجویان پایان یافته و پرونده در همین جلسه دادگاه مختومه خواهد شد. اما با عدم پذیرش خواست مسولین امنیتی بار دیگر این دانشجویان زندانی با اتهامات "تبلیغ علیه نظام "و "تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی" در دادگاه محاکمه شدند.


بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و مجید توکلی عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سوی دادگاه انقلاب تهران به یکی از طولانی ترین احکام حبس در بین فعالین سیاسی و دانشجویی محکوم شده اند. لازم به ذکر است که مهدیه گلرو، دیگر دانشجوی زندانی در زندان اوین، نیز به اتهام مشابه ای در دادگاه بدوی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است. حکم دادگاه تجدیدنظر در مورد پرونده این فعال دانشجویی هنوز صادرنشده است.

مهدیه گلرو
همزمان، کمیته گزارشگران حقوق بشر اعلام کرد که مهدیه گلرو در پی صدور بیانیه بمناسبت ۱۶ آذر ۸۹ به دادگاه انقلاب احضار و به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی" در شعبه ۲۸ این دادگاه به ریاست قاضی مقیسه به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این رای در دادگاه تجدید نظر عینا تایید گردید.

بر اساس این گزارش، حکم مذکور در حالی تایید شد که این فعال دانشجویی آخرین روزهای حکم پیشین خود را در زندان اوین می‌گذراند و در صورت عدم تایید این رای در اوایل آذر ماه امسال آزاد می‌شد و با تایید این حکم زمان آزادی او به اردیبهشت ۹۱ موکول خواهد شد.


مهدیه گلرو فعال دانشجویی محروم از تحصیل، ‌ دبیر انجمن اسلامی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی، نائب دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۱۳۸۵، بعد از برگزاری انتخابات و تلاش‌هایش در جهت حفظ انجمن اسلامی و همچنین انتقاد‌هایش به دولت محمود احمدی‌نژاد در حالی که تنها دوماه به فارغ التحصیلی‌اش از دانشگاه مانده بود، از ادامهٔ تحصیل محروم شد.

مهدیه گلرو در تاریخ ۱۱ آذر ماه۱۳۸۸ همراه همسرش، وحید لعلی‌پور، در ساعت هفت صبح با ورود بدون حکم تعداد زیادی از مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت و به زندان اوین و سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. بازجویان با استفاده از بازداشت همسر وی که فعالیت سیاسی نداشت، سعی کردند او را وادار به همکاری کنند. این فعال دانشجویی در دوران بازداشت و انفرادی به شدت از طرف بازجویان تحت فشار برای اخذ اعترافات قرار گرفت. بازجویان با بازداشت همسر وی می‌خواستند که وی اتهام «همکاری با سازمان مجاهدین» را قبول کند که وی این اتهام را هیچ‌گاه نپذیرفت. همسر وی در هفته اول اسفند ماه بعد از حدود دو ماه بازداشت از زندان با قرار وثیقه آزاد و چند ماه بعد و در سال ۱۳۸۹ به یک سال زندان در دادگاه بدوی محکوم شد.

پرونده گلرو در تاریخ ۲۴ اسفند ماه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباسی فرستاده شد. «تبلیغ علیه نظام، تجمع و تبانی علیه نظام» از جمله اتهامات مطروحه علیه وی در دادگاه بود.

در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۸۹ شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب گلرو را به تحمل دو سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم کرد. با توجه یه این‌که امیر رئیسیان، وکیل وی تا روز دادگاه موفق به اخذ وکالت نامه به خاطر ممانعت مسئولین قضایی و امنیتی، از وی نشده بود مهدیه گلرو در روز دادگاه «شخصا» و بدون داشتن وکیل از خود دفاع کرده بود.


حکم صادره علیه مهدیه گلرو در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۸۹ به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر ارسال شد و این شعبه در تاریخ سوم مرداد ماه ۱۳۸۹ حکم دو سال و چهار ماه زندان مهدیه گلرو را به دو سال زندان کاهش داد.

وی پیش‌تر دو بار به خاطر پیگیری‌های خود در مورد وضعیت حق تحصیل خود و دیگر دانشجویان بازداشت شده بود. وی در سال ۱۳۸۷ بعد از تحصن در مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به خاطر محرومیتش از تحصیل بازداشت و مدت یک هفته را در زندان سپری کرده بود.


گلرو به خاطر یکی از همین بازداشت‌ها، قبل از بازداشت آخرش به یک‌ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.


گفتنی است، روز گذشته نیز، روزنامه ارگان دولت گزارش داده بود که سعید لیلاز، از محققین، روزنامه نگاران و فعالان حامی جنبش سبز، با حكم دادگاه تجدید‌نظر استان تهران به اتهام "اقدام علیه امنیت كشور"، "توهین به مقامات" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به شش سال حبس قطعی محكوم شد و در زندان تحمل كیفر می‌كند.


ارسال به :