سه‌شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ -
- 23 Jan 2018
06 جمادى الأولى 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بازداشت موقت همسر هاشم خواستار، به دلیل اطلاع رسانی وی به سایت ها
بازداشت موقت همسر هاشم خواستار، به دلیل اطلاع رسانی وی به سایت ها

جـــرس: صدیقه مالکی، همسر هاشم خواستار فعال فرهنگی اخیرا آزاد شده، روز پنجشنبه به مدت چندین ساعت در مقر نیروی انتظامی مشهد بازداشت و سپس آزاد شد. وی دلیل احضار و بازداشت خود را، از قول ماموران امنیتی، "تبلیغ علیه نظام" و "تشویش اذهان عمومی" ذکر کرد، که احتمالا دلیل آن، اطلاع رسانی پیرامون همسرش در هنگام حبس وی بوده است.


این آموزگار بازنشسته، همچنین در خصوص نحوۀ بازداشت خود به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: "پس از آزادی همسرم دو بار به من تلفن زده شد که باید خودم را به دادگاه معرفی کنم که بار دوم به آنها گفتم باید کتبا احضاریه برای من بفرستید. طبق احضاریه کتبی من صبح امروز ساعت ۹ به شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد رفتم. در آنجا به من گفته شد که اتهامم تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی است. گمان آنها این است که من نامه های که آقای خواستار در زندان می نوشتند را در اختیار سایت ها برای انتشار گذاشته ام."


خانم مالکی در ادامه مصاحبه خود که ساعتی پس از آزادیش، با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران صورت گرفت، افزود: "به قول خودشان به دلیل مصاحبه های که در خصوص وضعیت همسرم در زندان داشتم پرونده ای از ۱۶ اردبیهشت ماه برای ما تشکیل داده بودند و همین طور فکر می کنند نامه هایی که همسرم در زندان نوشته من به سایت ها پخش کرده ام. در نهایت گفتند که من با قید قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد خواهم شد که من هم گفتم امروز پنجشنبه است تا خانواده بخواهند وثیقه فراهم کنند وقت اداری تمام می شود، گفتم اگر هدفتان این بوده که من را به زندان بفرستید من در اختیار شما هستم بعد من را به کلانتری بانوان فرستادند. و بالاخره ساعت ۳۰/۸ غروب اجازه دادند که من با قرار کفالت آزاد شوم."


هاشم خواستار معلم بازنشسته و زندانی سابق که چند ماه پیش آزاد شد به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در اعتراض به دادگاه و بازداشت همسرش گفت:"مسولیت نامه هایی که داخل زندان نوشته ام بر عهده خودم است و همسرم دخالتی در آن نداشته است. همچنین تنها هدف همسرم از مصاحبه هایش در مدتی که من داخل زندان بودم حمایت از من بوده است." هاشم خواستار گفت:" آنها می خواهند شمشیر را در بالای سر ما نگه دارند تا هر موقع که اراده کنند آن را پایین بیاورند. اما می دانند که فشار نتیجه عکس دارد."


هاشم خواستار، معلم بازنشسته و رئیس کانون صنفی معلمان مشهد که در هنرستان کشاورزی تدریس می کرد، در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ در پارک ملت مشهد در حال پیاده روی دستگیر و بعد از یک ماه و نیم با وثیقه‏ ۳۵ میلیون تومانی آزاد شد. وی در تاریخ ۲۵ شهریور ۸۸ مجددا بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد، منتقل و در دادگاه بدوی به شش سال حبس، محکوم شد که دادگاه تجدید نظر حکم را به دو سال زندان تعزیری کاهش داد او تابستان امسال آزاد شد. او در طول بازداشت یکبار عمل جراحی داشت و همسر او بارها به دلیل وضعیت دشوار او در زندان با رسانه ها گفتگو کرد. پیش از این نیز مهندس هاشم خواستار در سال ۱۳۸۶ و در پی اعتراضات صنفی و فعالیت در کانون صنفی معلمان شهر مشهد ، بازداشت شده و برای مدتی در بازداشتگاه اطلاعات مشهد نگهداری شده بود.
 

ارسال به :