دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ -
- 19 Feb 2018
03 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مادر شاهین زینعلی: فرزندم دغدغه ای جز سربلندی مردم کشورش و آبادی ایران ندارد
مادر شاهین زینعلی: فرزندم دغدغه ای جز سربلندی مردم کشورش و آبادی ایران ندارد
  جرس: شاهین زینعلی در حالی وارد یازدهمین ماه حبس خود در زندان اوین می شود که از حقوق اولیه یک زندانی سیاسی محروم بوده و مادر او نیز از برگزاری مراسم تولد برای فرزندش منع شده است.

 
شاهین زینعلی در دیماه ۱۳۸۸ در کرج در منزل یکی از دوستانش بازداشت شد که بعد از دو روز بازداشت در زندان رجایی شهر به زندان اوین منتقل  و بر اساس حکم صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی، به دو سال و نود و یک روز حبس تعزیری محکوم گردید.


مادر شاهین اصلانی در خصوص آخرین وضعیت فرزندش به "جرس" می گوید: "الان حدود ده ماه است که شاهین در زندان است و روزهای دوشنبه ملاقات کابینی داریم. اما متاسفانه مدتی است که از ملاقات حضوری "محروم" هستیم و تماس تلفنی هم که اصلا نداریم البته گویا یک مدت تماس تلفنی برقرار شد اما دوباره زندانیان را از این حق محروم کردند. در خصوص مرخصی هم باید بگویم خود شاهین چند بار برای مرخصی تقاضا داده و من که پیگیری کردم خانمی که در دفتر دادستان بود گفت دادستان نوشته "بررسی شد، بایگانی شود" و هیچ علتی بیان نکرده اند که چرا فرزند من از حق مرخصی محروم است. حقیقت این است که اگر قرار بر رعایت حقوق زندانیان بود که اصلا هیچکدام از این زندانیان نباید در زندان می بودند برای اینکه هیچ جرمی مرتکب نشده اند که بخواهند به زندان محکوم شوند."


کارمندان حراست دانشگاه در آستانه ی امتحانات نیمه اول سال 89 مانع از ورود شاهین زینعلی دانشجوی کارشناسی دانشکده علوم اقتصادی به دانشگاه شده و کارت دانشجویی او را توقیف کرده و اعلام کردند که او اجازه شرکت در امتحانات را ندارد.


خانم اصلانی در خصوص محرومیت ها و اتهامات فرزندش ادامه می دهد: "به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای شاهین حکم صادر کردند. شما به اتهامات تمام این زندانیان سیاسی نگاه کنید همین اتهام را به آنها زده اند چون چیزی ندارند که به آنها بچسبانند و همین اتهام را به همه می زنند. پسر من دانشجو بود و زمان امتحانات که می شد از ورودش به دانشگاه ممانعت می کردند اگر قرار است که اینها اصلا نروند دانشگاه خوب از همان اول بگویید نه اینکه فقط زمان امتحانات نگذارید وارد دانشگاه شوند. این چه وضعیتی است؟ من فکر می کنم مقصر مسئولین دانشگاه هستند که از اختیارات خود استفاده نمی کنند و باعث می شوند دانشگاه استقلالش را از دست بدهد."


این مادر دردکشیده با طرح این سوال از مسئولین قضایی که چرا باید فرزند من زندان باشد و یک مادر را از  دیدن روی فرزندش محروم کنند می افزاید: " روز بیست و پنجم مهرماه روز تولد شاهین بود من برای دلخوشی و دلتنگی ام خواستم مراسم تولدی برای او با خانواده همسرش بگیرم اما ماموران ممانعت کردند و روز پیش از پلیس امنیت زنگ زدند و گفتند شما به چه اجازه ای می خواهید تولد بگیرید؟ آخر یک مادر حق اینکار را ندارد؟! من وقتی شیرینی بردم تا در سالن زندان پخش کنم و بگویم تولد شاهین است نگذاشتند و وقتی بیرون زندان شیرینی خواستم پخش کنم تا در روز تولد پسرم خانواده ها شیرین کام شوند باز نگذاشتند و یک آقایی که آمده بود تا کمکم کند و جعبه شیرینی ها را بگیرد ماموری (که هفته پیش با پسر آقای مقیسه درگیر شده بود) از پشت او را گرفت و برد که من نمی دانستم چکار کنم که بعد از یکساعت آزادش کردند. حتی از کمک به من مادر که آن آقا می خواست جعبه ها را بگیرد ممانعت کردند. آخر من مادر نباید بدانم چرا؟ چرا اینگونه برخورد می کنند؟( به علت گریه و آه این مادر دردمند لحظه ای گفتگو قطع شد)"

او در حالیکه آه می کشد ادامه می دهد: "چرا این کارها را می کنید؟ بچه ها را که گرفته اید زندان انداختید پس این فشارها که به مادران و پدران و همسران و فرزندان آنها می آورید دیگر چیست؟"


اما علی رغم این دلتنگی ها او خوشحال است که روحیه شاهین محکم و قوی است و در این مورد می گوید: "شاهین روحیه محکم و قوی دارد اما خوب باز زندان است و اسارت! شاهین هر ناراحتی هم که داشته باشد چون می داند که من مشکل قلبی و فشار خون دارم بروز نمی دهد و سعی می کند چیزی به من منتقل نشود و من خیلی حرفها و مشکلات را از کسان دیگر می شنوم. اما کدام مادر است که از رنگ و روی بچه و جگرگوشه اش نفهمد که او چه می کشد و در پشت میله ها چه شرایطی دارد؟ (بغض و گریه بار دیگر امانش نداد و با عذرخواهی می گوید همیشه سعی می کنم در روز ملاقات خودم را خندان نشان دهم تا مبادا روحیه شاهین متزلزل شود اما در خانه جز دلتنگی و غصه چیزی برایم نمانده و روزها را به امید آزادی پسرم می گذرانم و شب که می شود کاری جز اشک ریختن ندارم... )


مادر شاهین در پاسخ به خبرنگار جرس که آیا امیدی به آزادی فرزندش در روز عید قربان در روز دوشنبه دارد، می گوید: "نه شاهین باید نامه بنویسد و تقاضای عفو کند اما او می گوید من که کاری نکرده ام که حالا تقاضای بخشش کنم، از گناه ناکرده باید عفو بطلبم؟!"


گفتنی است شاهین زینعلی یکی از زندانیان سیاسی اوین بود که در خرداد ماه طی بیانیه ای ضمن اعتراض به نحوه کشته شدن هاله سحابی دست به اعتصاب غذا زد و خواستار تشکیل کمیته مستقل حقیقت یاب و تحقیق در مورد تمامی جنایات دوسال اخیر به ویژه قتل مظلومانه هاله سحابی شد.


مریم اصلانی در پایان می گوید: "شاهین من هم مثل تمام جوانان ایران که اندیشه پاک در سر دارند دغدغه ای جز سربلندی مردم کشورشان و آبادی ایران ندارند. بیشترین توجه او حتی در جمع خانه به مساوات و حقوق دیگران بود...که متاسفانه این جوانان نمونه را زندان کرده اند و جامعه و دانشگاه را از حضور آنها محروم کرده اند. آخر به چه جرمی آنها را می گیرند و بهترین سالهای عمرشان را محکومند در زندان و پشت میله ها بگذرانند؟ خواسته من این است که مسئولین توجه کنند ببینند این جوانان چه می گویند. البته اگر قرار بود به حرفهای ما که جزو مردم این سرزمین هستیم گوش دهند که الان هیچکدام از زندانیان سیاسی نباید به ناحق زندان باشند و هیچکدام از این مسائل رخ نمی داد."

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.