شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دوازده ساعت بازجویی از خواهر فعال ستاد کروبی در منطقه ای پرت
دوازده ساعت بازجویی از خواهر فعال ستاد کروبی در منطقه ای پرت
  جرس: فریدون صیدی راد از اعضای فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در روز دهم اسفند ماه سال گذشته بازداشت شد. این فعال سیاسی بعد از بازداشت مدت چهل و دو روز در بند دو الف سپاه در سلول انفرادی و تحت بازجویی قرار داشت.

 
فرانک صیدی راد خواهر فریدون با بیان اینکه در این نه ماه بخاطر تهدیدها و اینکه می ترسیدیم شرایط برادرم بدتر از این شود کاملا سکوت کردیم، به فشارهایی که بر او و خانواده اش وارد شده اشاره می کند و به "جرس" می گوید: "برادرم بعد از بازداشت چهل و سه روز در انفرادی تحت بازجویی قرار گرفته است و حتی خود من و دوستان فریدون را بخاطر برادرم مورد بازجویی قرار دادند در صورتیکه اصلا این اقدام درست نیست. اولین باری که من به ملاقات فریدون رفتم به ما زنگ زدند و گفتند حکم جلب برای من آمده که ما گفتیم ما الان تهران هستیم و نمی توانیم به اراک بیاییم و گفتند اگر نیایی با حکم جلب می بریمت و اینکار را مخصوصا و از روی عمد روزی که تهران بودیم کردند. ما وقتی به اراک رفتیم از من پنج ساعت بازجویی کردند و شناسنامه پدرم را گرفتند و تعهد گرفتند که دوباره فردا به آنجا مراجعه کنم، فردا دوباره دوازده ساعت تحت بازجویی قرار گرفتم. زمانی هم که می خواستند از من بازجویی کنند ما را به یکجای پرت در خارج از شهربردند و پدرم دوازده ساعت توی آن محیط در اضطراب و نگرانی بسر برد و حتی به ما ایراد گرفتند که برای چی پدرت همراهت آمده است؟ "


او با اشاره به اینکه پدر و مادرم در این چند ماه خیلی سختی کشیدند، می افزاید: "در آن چهل و دو روزی که برادرم در انفرادی بود پدرم تنها در تهران مانده بود و منتظر شنیدن خبری از برادرم بود. مادرم هم آن روزی که برای من احضاریه آمده بود اینقدر ترسیده بود که غش کرد و خیلی حالش بد شد. خلاصه این فشارها ادامه داشت و روزی هم که من را برای بازجویی بردند یک تلفن مشکوکی به یکی از اقوام ما زده شد که فریدون را به اراک آورده اند در صورتیکه چنین عملی اصلا قانونی نیست و متهم را قبل از اینکه محاکمه کنند به یک شهر دیگر ببرند و همان زمان که ما را برای بازجویی برده بودند برادرم را هم دوباره به انفرادی برده بودند و تمام مدت فریدون را تهدید می کردند که مثلا به این موضوع اعتراف می کنی یا خواهرت را می گیریم."


گفتنی است، برگزاری دادگاه فریدون صیدی راد چندین بار به تعویق افتاد و نهایتا در مردادماه سال نود در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه در مجموع به سه سال حبس تعزیری، یکسال به اتهام تبلیغ علیه نظام و دو سال به اتهام شرکت در تشییع جنازه آیت الله منتظری و تجمع اعتراضی عاشورا در اراک محکوم شد.


فرانک صیدی راد با بیان اینکه برادرش در خصوص حکم صادر شده گفته است که حکم "غیرعادلانه" و دور از انصاف است، می گوید: "سه بار برای فریدون تاریخ دادگاه تعیین شد که هر بار به بهانه های مختلف از جمله مسافرت قاضی به تعویق افتاد و نهایتا بعد از سومین بار حکم سه سال حبس تعزیری را به اتهامات واهی برای او صادر کردند. که این حکم را در 5 مهرماه سال جاری در شعبه 54 دادگاه تجدید نظر تایید کردند اما به فریدون و وکیل و خانواده این تایید حکم را ابلاغ نکردند. علی رغم اینکه ما خیلی پیگیری کردیم و بارها به دادگاه انقلاب و دادستانی و شعبه تجدید نظر مراجعه کردیم اما هیچوقت به ما جواب ندادند. حتی به ما نتیجه دادگاه تجدید نظر را نگفتند که ما این همه مسافت را از شهرستان برای پیگیری طی نکنیم."


او به رد اتهامات برادرش پرداخته و اینچنین ادامه می دهد: "حکم سه سال بخاطر دو اتهام برای او صادر شد یکی تبلیغ علیه نظام بخاطر وبلاگ انقلاب سبز اراک که حکم حداکثری یعنی یکسال را برای او تعیین کردند. دو سال هم به اتهام دوم هم تجمع و تبانی بخاطر شرکت در تظاهرات عاشورای اراک و شرکت در تشییع جنازه آیت الله منتظری بوده است. این اتهام دوم را در صورتی به برادر من می زنند که برادر من اصلا در آن تجمع اعتراضی نبوده است و در محل کار خود بوده است که حتی معاون احمدی نژاد هم به اراک آمده بود و برادرم در آنجا حضور داشته است. ما دو نامه داریم که این اتهام را رد می کند و اگر هم اعتراضی بوده در صبح بوده که برادر من تا ساعت دو بعد از ظهر در محل کار بوده و بعدازظهر می رود قم تا یک فاتحه برای آیت الله منتظری بخواند و برگردد و هیچ شلوغی نبود. در ثانی مگر شرکت در تشییع جنازه چنین شخصیت بزرگی که مرجع تقلید مردم کثیری بودند جرم محسوب می شود؟"


فریدون صیدی راد در وبلاگ خود بنام "انقلاب سبز اراک" اخبار سایت های سبز و اعتراضات دانشجویی و کارگری را پوشش می داد.


فرانک صیدی راد در خصوص وبلاگ "انقلاب سبز اراک" می گوید: "اخباری که در وبلاگ انقلاب سبز نوشته می شد اخبار سایت های دیگر از جمله کلمه بود و چند خبر نیز از اعتصابات دانشجویی و کارگری منتشر شده بود. متاسفانه آنها هم من و هم دوستان فریدون را مورد بازجویی قرار می دادند این در حالی است که خود من اصلا فعالیت سیاسی نداشتم جز سال 88 که در ستاد انتخاباتی آقای مهدی کروبی فعالیت تبلیغی می کردم که حمایت از یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری اصلا جرم محسوب نمی شود و کاملا "قانونی" است. زشت تر از این اقدامات این بود که از دوستان فریدون بازجویی کردند. ما حاضر بودیم هر کاری می خواهند با ما انجام دهند اما پای دیگران را وسط نکشند. تمام این اقدامات غیرقانونی است، زیرا طبق اصول کلی حقوقی که در همه جای دنیا پذیرفته است اصل بر شخصی بودن جرایم مجازات است و درست نیست که زمانیکه کسی را دستگیر می کنند خانواده او و دوستانش را مورد بازجویی قرار دهند و تهدیدشان کنند."


خواهر این فعال سیاسی در بند با اشاره به اینکه برادرش از حقوق اولیه یک زندانی سیاسی از جمله مرخصی محروم است، ادامه می دهد: "بعد از اینکه فریدون از سلول انفرادی به بند 350 منتقل شده ما می توانیم او را دوشنبه ها ملاقات کنیم که البته ملاقات ها کابینی است. در این مدت نه ماه فقط دو بار توانسته ایم او را حضوری ملاقات کنیم. تلفن های بند 350 هم که قطع است و این خود مشکل بزرگی است زیرا در طول هفته از وضعیت او بی خبر می مانیم. برای مرخصی ها هم خود فریدون و هم ما اقدام و پیگیری کرده ایم اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخ مثبتی نگرفته ایم. این در حالی است که پدرم کمر درد شدید دارد و فیزیوتراپی می رود و مادرم هم همینطور مشکلات جسمانی و پادرد دارد و در ماشین نشستن به مدت طولانی خیلی اذیتشان می کند اما با تمام این مشکلات بخاطر اینکه فریدون را ببینیم و با توجه به اینکه تلفن های بند 350 قطع است هر هفته به ملاقاتش می رویم."


فرانک صیدی راد سخنان خود را با آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی به پایان برده و می گوید: " تمام این شرایط سخت را با امید و آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی تحمل می کنیم. من قبلا اخبار زندانیان سیاسی را پیگیری می کردم و الان با تمام وجودم آن درد و رنجی که خانواده ها می کشند را حس می کنم و امیدوارم بزودی این فضا تغییر کند و همه زندانیان سیاسی آزاد شوند."

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.