دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دلائل اعلام حمله اسرائیل به ایرانچرا اسرائیل اعلام نموده است به ایران حمله خواهد کرد؟ یا اسرائیل به ایران حمله خواهد کرد و برخی از مراکز هسته ای این کشور را ویران خواهد نمود، یا اینکه اعلام این قصد با اهداف سیاسی صورت گرفته است. در حالت اول نه تنها مناطقی از ایران به ذرات و تشعشعات اتمی آلوده خواهد گشت، بلکه خود اسرائیل نیز از عواقب اینکار بدون خسارت نخواهد ماند.

اما احتمال بیشتر بر این است که اسرائیل از اعلام حمله فراتر نرود و فشار بین المللی بر ایران افزایش یابد که آثار مستقیم آن عبارتند از: تحریم اقتصادی ایران، افزایش کمک های نظامی به اسرائیل و بالا رفتن بودجه نظامی تمامی کشورهای منطقه.

اعلام اینکه اسرائیل مراکز هسته ای ایران را بمباران خواهد کرد چیز تازه ای نیست. به همین دلیل این سئوال مطرح می گردد که چرا اکنون؟ اوضاع فعلی در حال حاضر چگونه است که اسرائیل را به انجام یک چنین اعلام قصدِ نا بخردانه ای وادار نموده است؟ زیرا هیچ کشوری پیش از انجام حمله نظامی به طرف مقابل هشدار نمی دهد؟ مگر اینکه قصد حمله جدّی در میان نباشد. و اینجاست که حالت دوم مطرح می گردد:

1 – فلسطین عقب افتادگی خود نسبت به اسرائیل به لحاظ تبلیغات جهانی را با به رسمیت شناخته شدن اخیرش از جانب بخش فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) جبران نموده است و این برای مقامات رسمی اسرائیل غیرقابل تحمل می باشد. به همین جهت با این اقدام می بایست افکار عمومی جهانیان به سوی اسرائیل جلب گردد. ما هم که به اینگونه حملات نظامی از جانب اسرائیل عادت کرده ایم و حملات هوائی از فاصله دور نیز چندان نگران کننده به نظر نمی رسند. این است که بلافاصله پیروزی فلسطین در رسانه های اسرائیل بعنوان خبر درجه اول دیگر مطرح نخواهد بود.

2 – در ایران انتخابات ریاست جمهوری در پیش است و برای جنبش سبز احتمال کوچکی وجود دارد که پیروزی اندکی بدست آورد و در منطقه محور دموکراتیک دیگری بوجود آید. این امر بر سوریه، عراق، لبنان، افغانستان، امیرنشینان خلیج فارس و غیره اثرگذار خواهد بود و چیزیست که از دید اسرائیل و کشورهای غربی باید از آن جلوگیری شود. هر چه باشد سرنوشت نفت در اقتصاد جهانی در بین است.

البته جنبه های دیگری نیز وجود دارند که اعلام قصد مزبور بر آنها نیز مؤثر می باشد، مانند بحران مالی جهانی یا سفارشات تسلیحات نظامی. اما اینها موضوعاتی است که به لحاظ ذهنی دورتر قرار دارند.

به نظر من دوجنبه ی یاد شده بالا برای قدرتمندان اسرائیل دلائل کافی برای این اقدام می باشند.
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.