شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تداوم بی خبری از وضعیت کوهیار گودرزی
 جـــرس: با گذشت چهار ماه از بازداشت کوهیار گودرزی، وی هم‌چنان در شرایط بلاتکلیفی و در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می‌شود.


به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، کوهیار گودرزی روز نهم مردادماه در منزل یکی از دوستانش در تهران بازداشت شد، وی ابتدا به بند ۲۴۰ و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال یافت و به مدت سه ماه از حق تماس تلفنی با خانواده‌اش محروم بود.

وی که هم‌اکنون وارد پنجمین ماه بازداشت خود می‌شود، در حالی هم‌چنان در بند امنیتی ۲۰۹ نگه‌داری می‌شود که دوران بازجویی‌اش به اتمام رسیده است و مطابق قانون، دادگاه موظف است در سریعترین زمان ممکن، نسبت به تعیین تکلیف متهم اقدام کند.


طبق آیین‌نامه شهروندی قوه قضائیه، حداکثر مدت بازداشت موقت چهار ماه است و پس از آن بلافاصله می‌بایست دادگاه در خصوص آزادی و یا ادامه بازداشت متهم اظهارنظر کند. با این وجود، کوهیار گودرزی تاکنون جهت اخذ آخرین دفاعیات به نزد بازپرس پرونده منتقل نشده و از ارجاع پرونده‌ی او به دادگاه و تصمیم‌گیری در خصوص وی خودداری می‌شود.


گودرزی آذرماه سال گذشته پس از سپری کردن دوران حبس یکساله خود از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد. وی در ۲۹ آذرماه ۸۸ زمانی که قصد شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله منتظری را داشت به همراه شمار دیگری از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر بازداشت و سپس از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام " تبلیغ علیه نظام" به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. وی 3 ماه پایانی دوران حبس خود را در زندان رجایی‌شهر کرج به سر برد.


هم‌چنین پروین مخترع، مادر کوهیار نیز که یک روز پس از بازداشت وی، در منزلش در کرمان دستگیر شده بود. همچنان در انتظار حکم دادگاه به سر می‌برد. وی که در بند عمومی زندان کرمان و در میان مجرمان با جرایم عادی نگه‌داری می‌شود، حدود دو ماه پیش در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفت، با این وجود، تاکنون دادگاه انقلاب کرمان از صدور حکم برای وی خودداری کرده است.


پروین مخترع به سبب انجام مصاحبه با رسانه‌ها، در زمان بازداشت پسرش، و به اتهام " تبلیغ علیه نظام" دستگیر شد.


ارسال به :