دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
خواهر اميرعلی علامه زاده: اگر زمانی اعترافی از برادرم پخش شد،اعتبار قانونی ندارد

جـــرس: خواهر اميرعلی علامه زاده، روزنامه نگار و دبير سابق سرويس بين الملل ايلنا با احتمال اينکه برادرش در زندان تحت فشار برای اعتراف است، به یکی از منابع حقوق بشری گفته است: "برادرم از وضعيت روحی خوبی برخوردار نيست. ما احتمال می دهيم به دليل نوع حرف زدن های غيرعاديش تحت فشار است. من و خانواده ام همين حال می گويم که اگر روزی در جای حرف های به عنوان اعتراف امير پخش شد همگی دروغ است و اعتبار قانونی ندارند."


به گزارش کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران، زينب علامه زاده می گوید: "برادرم در حرف هايش چندين بار گفته است که شما چيزی درباره پرونده من نمی دانيد، من نمی دانم چه چيزهای بهش گفته اند و يا چه چيزهای ازش خواسته اند که اينقدر نگران درباره خودش حرف می زند و در تلفن های اخيرش مرتب گفته است که وکيل برای او بگيريم."


گفتنی است، اميرعلی علامه زاده، روزنامه نگار يکشنبه ۲۷ شهريور ماه امسال توسط سه مامور امنيتی در تهران بازداشت شد و اکنون در بند ۲ الف سپاه پاسداران نگهداری می شود. اگرچه حکم بازداشت او از سوی شعبه ۱۴ دادسرای فرهنگ و رسانه صادر شده بود از مدتی پيش پرونده او به دادسرای اوين منتقل شده است.


زينب علامه زاده با اظهار نگرانی از وضعيت برادرش گفت: "می خواهم بدانم اين آقايانی که ادعا می کنند ما در کشور آزادی هستيم و حقوق بشر داريم آيا خودشان حاضر هستند يک روز را در انفرادی بگذرانند و يا يک روز بلاتکليف باشند. برادر من ۷۴ روز است که در انفراديست که خودش نوعی شکنجه است. پس از دو ماه و اندی از بازداشت او ما هنوز نمی دانيم که به چه دليل بازداشت شد و اتهامش چيست در حاليکه حق ماست که بدانيم."


خواهر اين روزنامه نگار همچنين به کمپين گفت:"ما نمی دانيم که به او چه می گذرد و او هم نمی داند که ما اينطرف داريم برايش چه می کنيم. درخواستم از مقامات قضايی کشورم اين است که زودتر او را آزاد کنند. او در چند سال اخير اصلا فعاليت مطبوعاتی نداشته و به دليل بيماريش در خانه بوده است. برادرم ديسک کمر و ناراحتی قلبی دارد که همه اينها هم الان به نگرانی های ما افزوده است."


خواهر اين روزنامه نگار در مورد انتقال پرونده او به دادسرای اوين نيز گفت: "دو هفته پيش پرونده اش را از شعبه ۱۴ کارکنان دولت به شعبه ۲ دادسرای اوين انتقال دادند. از آن روز هر روز مادر و پدرم به دادسرا می روند تا جواب بگيرند اما کسی پاسخگو نيست. ما اصلا نمی دانيم که دليل انتقال پرونده برادرم پس از دو ماه بازداشت چيست. آيا دليلش اين است که بازپرس برادرم، آقای بيگی می خواسته پرونده او را از مجرای قانونی خارج کند؟ ما الان حتی نمی دانيم که با چه کسی طرف هستيم، بايد با چه کسی صحبت کنيم. نمی دانيم واقعا چکار کنيم."


بر اساس این گزارش، ملاقات های اين روزنامه نگار با خانواده اش نيز در شرايط کاملا امنيتی بوده است. زينب علامه زاده گفت: "در شرايط کاملا غير عادی توانسته مادر و پدرم را ببيند، با حضور دوربين. در حاليکه قبل از آن به خودش و مادر و پدرم گفته بودند که به جز احوالپرسی چيز ديگری نمی پرسيد."


ارسال به :