چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ -
- 21 Feb 2018
05 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
انگلیس دستور تعطیلی سفارت ایران در لندن را صادر کرد
انگلیس دستور تعطیلی سفارت ایران در لندن را صادر کرد
  جـــرس: در ادامه واکنش ها نسبت به حمله روز گذشته به مجموعۀ سفارتخانه بریتانیا در تهران، دولت انگلیس سفارت خود در تهران را تعطیل و کارمندانش را از ایران خارج کرد، و همزمان دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در لندن  را داد. نروژ نیز سفارت خود در تهران را به حال تعطیل درآورده است.  


همزمان گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از حملات روز سه شنبه حمایت کرده و آن محل را "لانه ای جاسوسی" و "سزاوار تسخیر" اعلام کرده اند.

 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت بریتانیا، طی یک بیانیه رسمی اعلام کرد که برای حفظ امنیت کارکنان سفارت خود، بخشی از آنان را از ایران خارج کرده‌ است. وزارت خارجه بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که "تأمین امنیت کارکنان و خانواده‌هایشان اولویت اول ما است" ولی از تعداد کارکنانی که ایران را ترک کرده‌اند خبری نداد و جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.


دو منبع دیپلماتیک نیز روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفتند که هم‌اینک تمامی کارمندان دیپلماتیک بریتانیایی از ایران خارج شده‌اند.

این منابع دیپلماتیک غربی که با کارکنان سفارت صحبت کرده‌اند از آسیب شدید به اموال بریتانیا در هر دو محوطه سفارتخانه و مجتمع مسکونی کارمندان خبر می‌دهند.


به گفته این دو منبع، اموال شخصی کارمندان بریتانیایی غصب یا تخریب شده و یکی از این دو منبع حمله به این ساختمان‌ها را با واژه قلع و قمع توصیف کرد.


دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در لندن

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت انگلیس امروز از صدور دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در لندن خبر داد.

"ویلیام هیگ" وزیر امور خارجه انگلیس در اظهاراتی در همین رابطه اعلام کرد: «کاردار ایران در لندن در حال حاضر از درخواست ما برای تعطیلی فوری سفارت ایران مطلع شده است و تمامی پرسنل دیپلماتیک ایران باید ظرف مدت ۴۸ ساعت انگلیس را ترک کنند.»

وی افزود: «ما سفارت انگلیس در تهران را تعطیل کرده‌ایم. ما تصمیم گرفتیم تمامی پرسنل خود را از ایران خارج کنیم و ظرف دقایقی که گذشت آخرین اعضای نمایندگی ما در ایران از این کشور خارج شدند.»


بعد از ظهر روز سه‌شنبه گروه‌هایی که رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی از آنها به عنوان "دانشجو" نام می‌بَرد با ورود به ساختمان اصلی سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران اقدام به تخریب و تسخیر محل و پایین آوردن پرچم بریتانیا و سوزاندن آن کردند.


به گزارش مهر، گروه دیگری از این افراد نیز در همین روز به مرکز فرهنگی و مجموعه مسکونی کارمندان سفارت بریتانیا در باغ قلهک در شمال تهران وارد شده و پس از سوزاندن مدارک و تخریب اموال، ۶ تن از کارمندان را نیز به طور موقت به گروگان گرفتند، که بعد تر توسط پلیس دیپلماتیک آزاد شدند.


واکنش های جهانی


در اولین واکنش بریتانیا به این رخداد، وزارت خارجه انگلستان بیانیه شدید الحنی منتشر کرده و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود تا هر چه زودتر نظم را به محل برگرداند. این بیانیه اضافه کرد که ما از این عمل خشمگین هستیم عملی که کاملا غیر قابل قبول است و ما آن را محکوم می کنیم .


يک سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا از ايران خواست تا وضعيت را کنترل و مهار کند.


درهمین حال، ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، در مورد عواقب حمله به سفارت این کشور در تهران به جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت که اين موضوع برای ايران پیامدهای جدی خواهد داشت.


کامرون ناتوانی دولت ايران در جلوگيری از حمله به ديپلمات ها و سفارت بريتانيا را شرم آور خوانده است.

ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا نیز در مورد عواقب حمله به سفارت اين کشور در تهران به جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت، بريتانيا اين اقدام غيرمسئولانه را به شدت جدی می‌گيرد.


وزير امورخارجه بريتانيا گفت حمله به سفارت اين کشور نقض نقض جدی کنوانسيون ژنو است. اين کنوانسيون دولت ها را به حفاظت از ديپلمات‌ها و اماکن ديپلماتيک تحت هر شرايطی ملزم می‌کند.

هيگ همچنين گفته است که بريتانيا دولت ايران را به دليل ناتوانی در اتخاذ تمهيدات کافی برای حفاظت از سفارت اين کشور در تهران مسئول می‌داند.

به گفته ويليام هيگ بعد از ظهر سه شنبه کاردار سفارت ايران در لندن به وزارت امور خارجه بريتانيا احضار شده است و ديويد کامرون، نخست‌وزير، نيز در جلسه کميته اضطراری در اين زمينه شرکت کرده است.


قرار است هیگ روز چهارشنبه در پارلمان بریتانیا در خصوص این موضوع و واکنش به جمهوری اسلامی سخنرانی کند.


کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا حمله به سفارت بريتانيا در تهران را غير قابل قبول دانسته است.


وزیر خارجه کانادا نیز حمله به سفارت بریتانیا را غیرقابل قبول خوانده و از شهروندان این کشور در ایران خواسته است هشیار باشند.

 

روسیه نیز حمله به سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کرد و از مقام‌های ایرانی خواست تا برای برقراری دوباره نظم اقداماتی فوری انجام دهد.


وزارت خارجه چين، پس از محکوم نمودن جهانی این اقدام، حمله به سفارت بريتانيا در تهران رابرخلاف قوانين بين المللی و غير قابل قبول دانست .


بنابر گزارش رويترز،"هنگ لی " سخنگوی وزارت خارجه چين گفت :از نظر پکن، امنيت و شئونات ديپلمات ها و محل خدمت آنها بايد حفظ شود.


شورای امنيت سازمان ملل متحد نیز حمله به مجموعه‌های سفارت بريتانيا در تهران را شديدا محکوم کرد و اعضای آن در بيانيه ای به اتفاق آرا حمله به سفارت بريتانيا در تهران را محکوم کردند و از ايران خواستند از ديپلمات ها محافظت کند.


به گزارش رويترز، خوزه فيليپ کابرال، رئيس دوره ای شورای امنيت و نماينده پرتغال در سازمان ملل متحد، در اين زمينه گفته است: "اعضای شورای امنيت حمله به سفارت بريتانيا در تهران را که به ورود به ساختمان ديپلماتيک و کنسولی و به آسيب های جدی منجر شد، در شديدترين وجه محکوم می کنند."


طبق اين گزارش، بيانيه شورای امنيت سازمان ملل متحد با اتفاق آرای ۱۵ عضو اين شورا تصويب شده است.


سفارت نروژ در تهران تعطیل شد


به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیلده استاین‌فلد، سخنگوی وزارت خارجه نروژ، روز چهارشنبه خبر داد که "پس از حمله به سفارت بریتانیا، سفارت نروژ از روز سه‌شنبه بسته شده‌است."


وی در پاسخ به پرسشی در مورد مدت زمان تعطیل ماندن سفارتخانه نروژ گفت: "مرتباً در حال ارزیابی وضعیت هستیم."


به گفته سخنگوی وزارت خارجه نروژ مسئله تخلیه کارکنان سفارت نروژ از ایران "مورد ارزیابی قرار گرفته اما هنوز اقدامی در این راستا صورت نگرفته است."


واکنش های متناقض


حمله به مجموعه‌های سفارت بريتانيا در تهران، که واکنش شدید بین‌المللی ازجمله از سوی شورای امنيت سازمان ملل متحد را در پی داشته، در ایران نیز، واکنش هایی در این خصوص انجام شده، که نشانگر موضع گیری های متناقض مقامات جمهوری اسلامی است.


درحالیکه وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده است که "رفتارهای غير قابل قبول معدودی" در حمله به سفارت بريتانيا در تهران تاسف بار بوده و از مسوولان امر خواسته است تا اقدام ها و بررسی های فوری و ضروری در اين رابطه به عمل آورند، و علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز، با اظهاراتی دو پهلو گفته است "مجلس دعوت به آرامش و ایجاد نظم و اجرای قانون دارد"، اما موضع نمایندگان سرشناس مجلس از حمایت جدی از اقدام دیروز لباس شخصی ها حکایت دارد.


این خشم به دلیل چندین دهه ظلم انگلیس بود


رئیس قوه مقننه، اجرای مصوبه مجلس در کاهش سطح روابط دیپلماتیک ایران و انگلیس را لازم دانست.


به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی رئیس مجلس در نطق چهارشنبه خود گفت: روز گذشته عده ای از دانشجویان که از رفتار انگلیس به خشم آمده بودند در مقابل سفارت تجمع کرده و برخی نیز به آن وارد شدند. این خشم به دلیل چندین دهه ظلم انگلیس به ملت ایران بود.


وی اقدام شورای امنیت در محکوم کردن اقدام دیروز را "عجولانه" خواند و آنرا "برای سرپوش گذاشتن برای اقدامات انگلیس و آمریکا" ذکر کرد.


لاریجانی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی دعوت به آرامش و ایجاد نظم و قانون دارد و رفتار ماجراجویانه انگلیس و شورای امنیت را سوء استفاده میداند، افزود: اقدام مجلس در کاهش روابط میان دو کشور، اقدامی قانونی بود اما آنها با الفاظی برآمده از دشمنی به آن پاسخ دادند. مجلس مصوبه خود را به جا میداند و اجرایش در این شرایط را لازم میپندارد.


اشتباه بود


تنها نماینده صریحا مخالفت کننده با اقدام لباس شخصی ها، عبدالجبار کرمی، نماینده سنندج بود که در تماس با خبرآنلاین، حمله به سفارت انگلیس را محکوم کرد و از احتمال مقابله به مثل در انگلیس و دیگر کشورها سخن گفت.


نماینده سنندج گفت: این نوع برخورد و هجوم و حمله به سفارتخانه این کشور، خارج از روابط دیپلماتیک بود.

 

کرمی یادآور شد: وقتی مجلس فقط یک پله روابط سیاسی با انگلیس را کاهش داده است، دانشجویان حق ندارند که فراتر از آن عمل کرده و به این سفارتخانه هجوم ببرند و درخواست تعطیلی آن را بکنند. این اقدام آنها غیر قانونی و عدول از مصوبه مجلس و حتی خلاف شرع است.


عضو کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه باید از مسئولان امنیتی در این باره سوال شود که چرا امنیت سفارتخانه انگلیس را بر اساس عرف دیپلماتیک حفظ نکرده اند که سبب شود ما یک کشور غیرمتمدن در جهان معرفی شویم، ادامه داد: شخصا این سوال را در مجلس پیگیری خواهم کرد چرا که سفارت انگلیس از اجرای مصوبه مجلس استنکاف نکرده بود که بخواهیم بیرونشان کنیم. اگر آنها از اجرای این قانون تمرد میکردند هم باز باید دستگاههای متولی امر وارد موضوع میشدند نه دانشجویان!


کرمی افزود: به نظر من این یک حرکت مردمی نبود و اگر آن را تایید کنیم، سفارتخانه های خارجی ممکن است یکی پس از دیگری تسخیر شوند و در کشورهای خارجی نیز مقابله به مثل شود و به تصاویر رهبران ما بی احترامی شود که در شان ما نیست."


لانه جاسوسی بود و باید تسخیر می شد


محمود احمدیبیغش نیز، تسخیر سفارت انگلیس از سوی دانشجویان را اقدامی شجاعانه و قابل تقدیر خواند.


این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه عملکرد سفارت انگلیس، همچون سفارت آمریکا است و همان نقش آمریکا را با شدت بیشتری انجام میدهد، افزود: البته انگلیسیها خوی مخفی کاری دارند و با پنهان کاری سیاستهای موذیانهشان را دنبال میکنند اما آمریکا اینگونه نبود و به نسبت انگلیس، عیانتر کار میکردند.


وی با بیان اینکه سفارت انگلیس لانه جاسوسی است که کارهای تخریبی علیه نظام جمهوری اسلامی انجام میداد، گفت: انگلیس نه تنها مخالفین نظام را هدایت کرده و برای آنها برنامه ریزی کرده و میکنند، بلکه اقدام به ساخت کادر مخالف کرده و نقشه هایی را علیه ما طراحی کرده و می کنند.


وی در واکنش به سخنان کرمی که گفت ممکن است دیگر سفارتخانه ها نیز تسخیر شوند و این برخلاف تامین امنیت سفارتخانه ها است، اظهار داشت: انگلیس سفارتخانه ندارد و یک لانه جاسوسی دارد و اگر سفارتخانه ای مثل انگلیس، کار جاسوسی کرده و طراحی برای براندازی رژیم نمود، باید آن را تسخیر کرد. من با تسخیر لانه جاسوسی مخالف نیستیم. انگلیس در کشور ما جاسوسی میکرده و کودتاها و فتنه های مختلفی را علیه ما داشته است. کما اینکه اخیرا نیز بانک مرکزی ما را تحریم کردند و هدفشان ساقط کردن نظام ما بود. وقتی آنها میخواستند نظام ما را ساقط کنند، ما چرا سفارتخانه آنها را ساقط نکنیم؟


این واکنش طبیعی بود


نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تسخیر سفارت انگلیس، عکس العمل مردم در برابر مداخلات این کشور در امور ایران و پاسخی به اقدامات خصمانه این کشور در قبال جمهوری اسلامی است.


اسماعیل کوثری نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و در گفت وگو با خبرآنلاین با حمایت ازاقدام لباس شخصی ها در تسخیر سفارت انگلیس، گفت: با توجه به اقدامات دو سال اخیر این کشور درمداخله در امور داخلی ما، این اقدام عکس العمل مردم به این مداخلات بود.


وی گفت: اقدام اخیر این کشور در تحریم بانک مرکزی هم این عکس العمل را در پی داشت.


نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به هشدارهای وزیر خارجه انگلیس نیز گفت: انگلیسی‌ها به جای گردنکشی باید به فکر اصلاح رفتار خود باشند. وزیر خارجه انگلیس بداند که ما شرایط را کاملاً کنترل می‌کنیم و گردنکشی‌ها انگلیسی‌ها هیچ تاثیری‌ نخواهد داشت.


اگر باز هم زبان درازی کنند...


عضو ارشد فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس در واکنش به اظهار نظر انگلیس درباره کاهش روابط تهران - لندن و تسخیر سفارت آن کشور تاکید کرد: اگر انگلیسی‌ها زبان درازی کنند، با خشم انقلابی مواجه می‌شوند.


به گزارش فارس، حمید رسایی که روز سه شنبه در میان تسخیرکنندگان سفارت حاضر و به حمایت آنها آمده بود، با اشاره به رخدادها مدعی شد: "در کودتای دو سال قبل در کشورمان که توسط جریان فتنه سبز و با همراهی برخی عناصر داخلی صورت گرفت، سفارت انگلیس نقش جدی داشت."


عضو ارشد فراکسیون انقلاب اسلامی با اشاره به تسخیر سفارت انگلیس در تهران گفت: امروز لازم نیست که ما دنبال اسناد پنهان در سفارت انگلیس باشیم بلکه اسناد آشکار نشان می‌دهد که سفارت آنها یک لانه جاسوسی است.
نهایت ترحمی که جمهوری اسلامی می‌توانست بر اساس قواعد دیپلماتیک به انگلیس کند، انجام داده و نمایندگان یک مصوبه حداقلی تصویب کردند که البته اعلام شد شاید این مصوبه در آینده به مصوبه حداکثری مبنی بر قطع کامل روابط تهران - لندن تبدیل شود.


وی ادامه داد: اگر مصوبه اخیر مجلس نبود، نقطه جوش مردم کم کم به صد درجه می‌رسید و حرارت آن انگلیسی‌ها را می‌سوزاند و امروز قطعا ساختمان سفارت انگلیس با خاک یکسان می‌شد و دولت انگلیس اگر عاقل و آدم باشد، نه تنها نباید نسبت به مصوبه نمایندگان ملت برخورد خصمانه داشته باشند، بلکه باید از مجلسی‌ها تشکر کند که خشم انقلابی مردم را تا حدودی کنترل کرد.


عضو موسس جبهه پایداری ازلباس شخصی ها به عنوان "نماد اعتراض ملت" یاد کرد و افزود: اگر انگلیسی‌ها بخواهند بیش از این زبان درازی و در امور داخلی کشور ما دخالت کنند، مسئولین جمهوری اسلامی واقعا نمی‌توانند جلوی خشم انقلابی ملت را که 32 سال است آمریکایی‌ها در آن می‌سوزند بگیرند."


وی در پایان تاکید کرد که مجلس باید به سمت گام بزرگ‌تری از کاهش روابط با انگلیس برود و آن هم این است که همه مسئولانی که فرزندانشان در آن کشور تحصیل می‌کنند، یا از فرزندان خود اعلام برائت یا از مسئولیت کناره‌گیری کنند و یا فرزندانشان را به کشور بازگردانند.


حمله کنندگان به سفارت: کوتاه نمی آییم


خبرگزاری فارس روز چهارشنبه طی گزارشی از آخرین مواضع حمله کنندگان به سفارت نوشت: دانشجویان معترض به سیاست های ضدایرانی انگلیس که خود را «شورای متحصنین لانه فتنه گری روباه پیر» نامیده اند، در آخرین بیانیه خود با ناکافی خواندن مصوبه کاهش روابط با رژیم انگلیس خواستار قطع کامل ایران با این رژیم شدند.


به گزارش این خبرگزاری وابسته به محافل امنیتی- نظامی، در دومین بیانیه «شورای متحصنین لانه فتنه‌گری روباه پیر» آمده است: "دانشجویان انقلابی بارها و بارها در ایام فتنه قصد تسخیر این لانه فتنه گری را داشته‌اند و این دستگاه‌های انتظامی بوده‌اند که مانع از این اقدام شده‌اند. اما این بار مقاومت این نیروها هم مانع از خشم انقلابی دانشجویان نشد و این پرچم ابی عبدالله الحسین است که امروز و همزمان با ایام محرم به جای پرچم کشور انگلستان و در سفارت این کشور به اهتزار در آمده است. .. و انگلیس باید منتظر اقدامات بعدی باشد. ..ما دانشجویان تسخیر کننده لانه فتنه گری روباه پیر اقدام اخیر مجلس در کاهش رابطه با انگلیس را به هیچ وچه متناسب با دشمنی‌های انگلیس نمی‌دانیم و خواهان قطع رابطه کامل با این دولت خبیث هستیم و اعلام می‌کنیم از مطالبات به حق خود کوتاه نخواهیم آمد."


ارسال به :