چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ -
- 21 Feb 2018
05 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
عفو بین الملل خواستار بازداشت جورج بوش در جریان سفر به آفریقا شد

جـــرس: در آستانۀ سفر جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا به افریقا، سازمان عفو بین الملل از کشورهای آفریقایی خواسته است وی را در سفر این هفته وی به قاره آفریقا، بازداشت کنند.


خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که مت پولارد، مشاور حقوقی و از مقامات سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه (10 آذر، اول دسامبر) در بیانیه‌ای اعلام کرد: "همه کشورهایی که بوش به آن‌ها سفر می‌کند موظف هستند وی را در ارتباط با شکنجه¬گری، به میز محاکمه بکشانند."


این سازمان بین المللی حقوق بشری در این بیانیه تصریح کرده است، "اسناد کافی در دسترس عموم قرار دارد" تا بازداشت احتمالی بوش از سوی اتیوپی، تانزانیا یا زامبیا را به دلیل موارد نقض حقوق بشر توجیه کند.


جرج بوش از روز پنجشنبه تا دوشنبه به منظور افزایش سطح آگاهی عمومی درباره بیماری ایدز و سرطان به کشورهای اتیوپی، تانزانیا و زامبیا سفر می¬کند.


جرج بوش در دو دوره ریاست جمهوری خود از سال 2001 تا 2009 دستور استفاده از شکنجه¬هایی چون ایجاد حالت غرق‌شدگی و دیگر روش‌های سخت اعتراف¬گیری را صادر کرد که این روش‌ها از سوی گروه‌های فعال حقوق بشر به عنوان شکنجه محکوم است.


مشاور حقوقی عفو بین الملل تاکید کرد: "حقوق بین الملل ایجاب می‌کند هیچ بهشت امنی در جهان برای کسانی که مسئول شکنجه هستند وجود نداشته باشد؛ اتیوپی، تانزانیا و زامبیا باید این فرصت را برای انجام وظایف خود و پایان دادن به مصونیت قضایی جرج بوش غنیمت شمارند."


سازمان عفو بین الملل می‌گوید، کشورهای آفریقایی این تعهد را دارند که جرج دبلیو بوش را به دلیل نقش وی در جنایات جنگی در پیشگاه عدالت حاضر کنند.


عفو بین الملل بر اساس شکایات عمومی، انتشار اسناد از سوی امریکا، کتاب خاطرات جرج بوش و گزارش صلیب سرخ، علیه رئیس جمهوری پیشین امریکا پرونده تشکیل داده است.


گفتنی است، رئیس جمهور سابق امریکا اوایل سال جاری میلادی نیز، به دلیل نگرانی از اعتراضات مخالفان و همچنین احتمال دستگیری، سفر خود به کشور سوئیس را لغو کرد.

ارسال به :