چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
23 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تداوم بی خبری از وضعیت داود خداکرمی

جـــرس: بازداشت «داود خداکرمی» روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در حالی وارد شانزدهمین روز خود شده است که هیچ خبری از وضعیت، علت و محل بازداشت وی در دست نیست.


وبگاه «آزادی خداکرمی»، گزارش داده است که دادگاه انقلاب و اداره اطلاعات زنجان نه تنها هیچ خبری از وضعیت این خبرنگار و دانشجوی بازداشت شده نمی‌دهند، بلکه برعکس آن، اداره اطلاعات زنجان طی تماسی که با پدر این فعال حقوق بشر برقرار کرده، وی را تهدید کرده است که هیچ گونه اطلاعاتی در مورد پسرش به دیگران نداده و پیگیر نباشد و در غیر این صورت این امر به ضرر پسرش تمام شده و باعث طولانی شدن بازداشتش خواهد شد.


بر اساس این گزارش، با وجود تمامی این تهدیدها، خانواده خداکرمی پیگیر وضعیت پسرشان بوده و همه روزه به دادگاه انقلاب زنجان مراجعه کرده و از «علیشاهی» مسئول پرونده داود خداکرمی خواستار تعیین تکلیف پسرشان هستند اما این دادیار اهل مشهد، هیچ گونه پاسخ صحیحی به آنها نمی‌دهد و فقط به تکرار این جمله که تا هنگام اتمام بازجویی که ممکن است چند ماهی طول بکشد، نمی‌تواند چیزی بگوید و هنگام ارجاع پرونده به دادگاه، خانواده خداکرمی را خبر خواهند کرد، بسنده می‌کند.


لازم به ذکر است که این خبرنگار و فعال حقوق بشر زنجانی قبل از بازداشت دچار سرماخوردگی و درد شدید از ناحیه زانوی پا بوده است و به همین دلیل نیز خانواده وی نگرانی شدیدی نسبت به سلامت جسمانی وی دارند.


داود خداکرمی خبرنگار، فعال حقوق بشر، فعال حرکت ملی آذربایجان و دانشجوی دانشگاه پیام نور زنجان است که صبح جمعه ۲۷ آبان، در حالی که برای فرستادن «ماهنامه بایرام» به ترمینال زنجان رفته بود، از سوی اداره اطلاعات زنجان بازداشت شده و تنها خبری که از وی در دسترس است، تلفن چند ثانیه‌ای شب ۲۷ آبان ماه است که با پدر خود برقرار کرده و خبر از دستگیری‌اش از سوی اداره اطلاعات داده است.

 

وی قبلاً نیز در روز جهانی کودک در سال ۸۸ به مدت چند ساعت بازداشت شده و در ارتباط با همین بازداشت، دوباره در فروردین ۸۹ بازداشت شده و پس از تحمل شکنجه‌های شدید جسمی و روحی، در آخر همان ماه آزاد شد.


علاوه بر آن، داود خداکرمی دبیر سابق تشکّل جمعیت اسلامی دانشگاه زنجان بود که این تشکل دانشجویی به خاطر فعالیت‌های هویت‌طلبانه، از سوی دانشگاه زنجان تعطیل شده و خداکرمی نیز از دانشگاه اخراج گردید.

ارسال به :