دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ -
- 18 Nov 2019
19 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
محمود احمدی نژاد کاهش روابط با بریتانیا را به دولت ابلاغ کرد

جـــرس: با نزدیک شدن به موعد اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی جهت کاهش روابط با بریتانیا، محمود احمدی نژاد، طرح مصوب مجلس را که به تایید شورای نگهبان رسیده بود، امضا و برای اجرا به وزارت خارجه ابلاغ کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود احمدی نژاد، روز چهارشنبه شانزدهم آذرماه، طرح مصوب مجلس راجع به "کاهش سطح روابط با انگلیس" را که به تایید شورای نگهبان رسیده امضا و برای اجرا به وزارت خارجه ابلاغ کرده است.


طرح کاهش روابط با بریتانیا، دو هفته پیش به تصویب نمایندگان مجلس رسید و بر اساس آن، دولت موظف شده است تا ظرف دو هفته، روابط سیاسی جمهوری اسلامی با بریتانیا را از سطح سفیر به سطح کاردار و روابط اقتصادی و سیاسی با آن کشور را به حداقل ممکن تنزل دهد.


مصوبه مجلس در حالی ابلاغ می شود که هفته گذشته، مراکز سفارت بریتانیا در تهران مورد حمله لباس شخصی های حامی حکومت قرار گرفت که به تصمیم دولت بریتانیا برای خارج کردن کارکنان سفارتخانه این کشور از تهران و دستور خروج تمامی کارکنان سفارت جمهوری اسلامی از لندن منجر شد.


دو هفته پیش، در واکنش به تصویب دو فوریت از طرح کاهش روابط با بریتانیا، توسط مجلس شورای اسلامی، وزارت امورخارجۀ بریتانیا با صدور بیانیه ای ضمن ابراز تأسف از این تصمیم جمهوری اسلامی، کاهش سطح روابط دو کشور را تأسف بار خوانده بود.


سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا نیز، پس از تصویب طرح دو فوریتی مجلس شورای اسلامی، تهدید کرده بود "اگر حکومت ایران این طرح را اجرا کند، ما در مشورت با سایر شرکای بین المللی خود پاسخی قاطعانه به آن خواهیم داد."


وی تصریح کرد: "این اقدام غیر قابل توجیه به رژیمی که در انزوای شدید به سر برده و به نگرانی های بین المللی درباره برنامه هسته ای و سوابق حقوق بشری آن پاسخی نمی دهد، کمک نخواهد کرد."

 ارسال به :