چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
23 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تجمع گروهی از فعالان ایرانی در ترکیه به مناسبت ۱۶ آذر

جـــرس: به گزارش منابع خبری جنبش سبز، روز چهارشنبه ۱۶ آذر، به مناسبت روز دانشجو، گروهی از فعالان ایرانی و حامیان جنبش سبز مقیم ترکیه، با تجمعی در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا، خواستار آزادی زندانیان سیاسی در ایران، بویژه دانشجویان زندانی شدند.


بنا به گزارش های رسیده به جرس، در پی فراخوانی که از سوی دو تشکل حامی جنبش سبز، «انجمن همبستگی فعالان تبعیدی» و «جبهه متحد جنبش سبز برای آزادی ایران»، جهت گرامیداشت روز شانزدهم آذر صادر شده بود، گروهی از ایرانیان ساکن ترکیه از شهرهای مختلف در این تجمع حضور یافتند.


این تجمع با سرود «یار دبستانی» آغاز شد و شرکت کنندگان با ذکر اسامی و تصاویر دانشجویان زندانی و فعالان سیاسی و شهدای جنبش، یاد آنان را گرامی داشتند .


شرکت کنندگان همچنین در حمایت از جنبش دانشجویی در ایران با در دست داشتن پلاکاردها و طرح شعارهایی چون: ستارۀ دانشجو مدال افتخار است - دانشجوی زندانی آزاد باید گردد - شعار ملت ما، دین از سیاست جدا، مرگ بر دیکتاتور و ...، حمایت خود را از جنبش داخل ایران اعلام کردند.


در ادامه این مراسم، بیانیه انجمن همبستگی فعالان تبعیدی توسط دو تن از شرکت کنندگان به زبان فارسی و ترکی خوانده شد و شرکت کنندگان سرود ای ایران را دسته جمعی خواندند.


در  بیانیۀ قرائت شده آمده است: "...جنبش دانشجویی، بیمناک از شرایط بحرانی و حساس پیش رو، بر این گمان است که اگر خواست های حداقلی مردم بر آورده نگردد ، وضعیتی وخیم در انتظار جامعه ایران چه در عرصه های اقتصادی و چه در عرصه های فرهنگی است که با وابستگی روز افزون کشور به بیگانگان همراه خواهد بود. شماری از این خواست ها عبارت است از
1. آزادی زندانیان سیاسی از جمله دانشجویان ،کارگران و روزنامه نگاران معترض و نیز پایان حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی
ا2. آزادی تجمعات و هم چنین آزادی فعالیت سندیکاهای مستقل کارگری
ا3. رفع احکام انضباطی دانشجویان
ا4. ایجاد فضای نقد در سطح جامعه و دانشگاه
ا5. آزادی مطبوعات و رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی
ا6. برگزاری رفراندوم و انتخابات آزاد تحت نظارت ارگان های سالم و بر آمده از مردم"

همزمان گزارش جبهه متحد جنبش سبز برای آزادی ایران حاکی است که تجمع کنندگان که از ابتدا درپارک مجاور سفارت ایران گرد هم آمده بودند، برای حرکت به سمت سفارت جمهوری اسلامی آماده شدند، اما با ممانعت پلیس ترکیه نهایتا مجبور به اجرای مراسم درهمان پارک قو شدند .


بر اساس این گزارش، برخی ماموران سفارت نیز در محل حضور داشته و با فیلمبرداری مستقیم و چهره به چهره ، سعی در ارعاب و شناسایی تجمع کنندگان داشتند، که با اعتراض شدید شرکت کنندگان، مجبور به ترک محل گردیدند .

 


ارسال به :