شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -
- 19 Oct 2019
18 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
برگزاری مراسم ۱۶ آذر توسط فعالین سبز ایرانی مقیم لندن

جـــرس: مصادف با شانزدهم آذر و روز دانشجو در ایران و در اعتراض به تداوم نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفان و دانشجوبان توسط جمهوری اسلامی، گروهی از فعالین سبز لندن، دو مراسم همزمان در دانشگاه لندن و همچنین مقابل سفارت جمهوری اسلامی برگزار کردند.


به گزارش جرس، در مراسم اول که روز چهارشنبه ۷ دسامبر در دانشگاه سواس – لندن برگزار شد، جمعی از فعالین سبز، با نمایش تصاویر دانشجویان و زندانیان سیاسی در ایران و معرفی آنان، گوشه هایی از وضعیت دانشجویان و فعالین دانشجویی، همچنین روزنامه نگاران و دگراندیشان در ایران را شرح داده و مصائب و فشارهای وارده بر آنان را برای حضار و دانشجویان آن دانشگاه توضیح دادند.

در این مراسم، تعدادی از دانشجویان آن دانشگاه، جهت ابراز همدردی با دانشجویان دربند ایران، تصاویر آنها را در صحن دانشگاه در دست گرفته و با جنبش دانشجویی ایران اعلام همبستگی کردند.

در ادامۀ مراسم، تعدادی از فعالین سبز لندن با حضور در یکی از سالن های دانشگاه، به نمایش فیلم "نامه ایی از ایران " پرداختند و در ادامه گزارش کوتاهی از وضعیت دانشجویان زندانی و جنبش دانشجویی در ایران، توسط چند تن از فعالین سبز، به حضار ارائه شد.

 

مراسم دیگر، که همان روز در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن برگزار شد نیز، حامل پیامی اعتراض آمیز به جمهوری اسلامی بود.

 

در این مراسم ویژه، که دهها تن از ایرانیان و همچنین برخی فعالان حقوق بشری بریتانیا حضور داشتند، شرکت کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی که تصاویر زندانیان سیاسی، دانشجویان دربند، کشته شدگان حوادث بعد از انتخابات و همچنین مخالفین محکوم به اعدام در آنها به چشم می خورد، به نقض حقوق بشر در ایران و تداوم سرکوب دانشجویان و فعالان اعتراض داشتند.

 

همچنین با شعارهای فارسی و انگلیسی، سعی در بیان مسائل حقوق بشری ایران برای افکار عمومی و توجه رسانه ها و دولتمردان بریتانیا نسبت به مسئله ایران داشتند.

 

حمیدرضا بخشی، یکی از فعالان شرکت کننده در این تجمع اعتراضی، در شرح دلیل حضور خود در اینگونه تجمعات مقابل سفارت جمهوری اسلامی به خبرنگار جرس گفت: "ما به این دلیل امروز مقابل سفارت جمهوری اسلامی جمع شده ایم، که به دنیا اعلام کنیم در ایران همچنان تعیض، نقض حقوق بشر، سرکوب دانشجویان و مخالفین، اعدام و سانسور ادامه دارد...و آمده ایم به دنیا اعلام کنیم رژیم جمهوری اسلامی در سایه زد و بند با روسیه و چین، هم به ماجراجویی اتمی می پردازد، و هم مردم خود را در داخل سرکوب می کند..."

این جوان ایرانی، ضمن ابراز همدردی با دانشجویان و جوانان زندانی در ایران، خواستار فشار جامعه جهانی و اتحادیه اروپا بر جمهوری اسلامی برای رعایت حقوق بشر و همچنین آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شد و گفت: "اگر در ایران یک حکومت مردمی و سالم و صادق و پاسخگو و دموکرات راس کار باشد، هم مردم ایران در سعادت خواهند بود، و هم خاورمیانه و جهانیان روی صلح و آرامش خواهند دید... پس لازم است جامعه جهانی و اروپائیان، به جای تهدید نظامی یا ورود به جنگی جدید، از مردم ایران و مخالفین رژیم حاکم برای تغییر وضع موجود حمایت کنند."

 

یکی دیگر از شرکت کنندگان در این مراسم، «آنا»، فعال حقوق بشری اهل شهر آکسفورد بود، که دلیل حضور خود در این تجمع را، همدردی با جنبش زنان و دانشجویان ایران اعلام کرد و از دولت بریتانیا خواست تا از طریق اهرم های بین المللی، حکومت جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران کنند و اجازه ورود آقای احمد شهید به ایران و تهیه گزارش از زندان ها و مخالفین تحت فشار، صادر شود.

 

گفتنی است، مقامات جمهوری اسلامی همچنان از پذیرش گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل خودداری کرده، و اجازه ورود وی به ایران و ارتباط و گفتگو با خانواده های زندانیان سیاسی و اعدام شدگان، زندانیان آزاد شده، و فعالین سیاسی و مدنی و کارگری را صادر نمی کنند.


ارسال به :