دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ -
- 06 Apr 2020
12 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
خواهر علامه زاده: برادرم تحت شکنجه قرار گرفته است
  جرس: با گذشت نزدیک به سه ماه از بازداشت امیرعلی علامه زاده، دبیر سابق بخش بین الملل خبرگزاری ایلنا تاکنون هیچ مرجع قضایی حاضر به پاسخگویی در خصوص اتهام و دلایل بازداشت وی نشده است. این در حالی است که در طی این سه ماه این روزنامه نگار در سلول انفرادی بند دو الف تحت نظارت سپاه نگهداری و تحت شکنجه قرار گرفته است.

 
خواهر امیرعلی علامه زاده با تاکید بر شکنجه برادرش به "جرس" می گوید: "در آخرین ملاقاتی که روز شنبه گذشته پدرم با امیرعلی داشت، برادرم گفته بود که پس از 15 روز بازجویی به او گفته اند که بازجویی های تو تمام شده است، بنابراین الان بازداشت او معنایی ندارد و در همین ملاقات امیرعلی گفته که او را شکنجه کرده اند. علاوه بر این تا به امروز تمام بازجویی ها و بازپرسی ها بدون حضور وکیل و به صورت "غیر" قانونی بوده و حتی برادرم از داشتن وکیل هم محروم بوده است."


او می افزاید: "پس از دو ماه و نیم که پرونده در شعبه 14 دادسرای کارکنان دولت  بوده با دلیل کاملا نامشخص به شعبه دو دادسرای اوین منتقل شده است که این خودش محل اشکال است و ما هنوز از علت آن اطلاعی نداریم. علاوه بر این با گذشت سه ماه از بازداشت برادرم هنوز هیچ مرجع قانونی دلیل بازداشت و نوع اتهام یا مصداق اتهامی او را به ما نگفته و ما همچنان در بی خبری کامل از این موضوع به سر می بریم."


امیرعلی علامه زاده دبیر سابق بخش بین الملل خبرگزاری ایلنا در روز 27 شهریور ماه بهمراه دور جدید بازداشت روزنامه نگاران و مستندسازان در منزل شخصی خود بازداشت و به بند امنیتی دو الف تحت نظارت سپاه منتقل شد.


خواهر این روزنامه نگار دربند در خصوص نحوه بازداشت غیرقانونی برادرش می گوید: "امیرعلی صبح روز یکشنبه 27 شهریور وقتی که منزل را ترک کرده بود بدون هیچ احضاریه قبلی بازداشت می شود. پس از برگشتن به منزل با سه مامور امنیتی، به منزل برگشته و امیرعلی را به همراه یک سری از وسایلش با خود می برند. پس از دو هفته ما هیچ اطلاعی از او نداشتیم حتی از محل بازداشتش بی خبر بودیم؛ تا این که پس از پیگیری های زیاد متوجه شدیم پرونده اش در شعبه 14 دادسرای کارکنان دولت و اصحاب رسانه است و خودش هم در بند دو الف زندان اوین بازداشت است. حالا حدود دو هفته است که او می تواند روزهای زوج در حد دو دقیقه که تلفن قطع می شود با منزل تماس تلفنی بگیرد."


وی در خصوص شرایط ملاقات هایشان نیز ادامه می دهد: "طی این مدت 4 ملاقات "غیر"معمول در یک اتاق مقابل سه دوربین داشته که حتی محل نشستن افراد هم مشخص شده بود. در این ملاقات ها تذکر می دهند که هیچ کدام از دو طرف حق صحبت راجع به اتهام یا بازجویی ها را ندارند و چیزی جز احوال پرسی نمی توانند از همدیگر بپرسند."


زینب علامه زاده از مسئولین قضایی می پرسد: "الان من می خواهم بدانم به چه مستند قانونی امیرعلی که سابقه فعالیت روزنامه نگاری داشته را بازداشت کردند؟


چرا و با چه مجوزی این همه مدت(سه ماه) بدون هیچگونه قراری در بازداشت موقت و در سلول انفرادی نگهداری می شود؟


سه ماه انفرادی بزرگترین شکنجه ای است که می تواند در مورد یک انسان به کار برد. چرا و با چه هدفی این شکنجه در مورد امیرعلی انجام شده است؟


چرا این همه مدت هیچ اطلاعی راجع به پرونده به ما نداده و نمی دهند و چرا تا به حال از داشتن حق وکیل محروم بوده و اجازه ورود وکیل را نداده اند؟


چرا و با چه هدفی پرونده از دادسرای کارکنان دولت و اصحاب رسانه که محل اصلی رسیدگی به پرونده های مطبوعاتی است به دادسرای اوین منتقل و از این که پرونده در مسیر قانونی قرار گیرد ممانعت شده است؟"


او در پایان می گوید: "درخواست ما از مسئولین، آزادی بلاشرط و بی درنگ امیرعلی است که بدون گناه و به صورت غیرقانونی بازداشت شده و همچنان هم در بازداشت موقت نگهداری می شود. همچنین ما خواستار برخورداری امیرعلی از حق دادرسی عادلانه ای هستیم که تا کنون از این حق محروم بوده است. امیدوارم خدا به همه ما و خانواده هایی چون ما صبر بده تا بتوانیم این مشکل را تحمل کنیم و با روشهایی درست به نتیجه برسیم."

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.