سه‌شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ -
- 20 Feb 2018
04 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سخنگوی وزارت خارجه: اگر فضای منطقه جنگی شود، همه چیز جنگی خواهد شد

جـــرس: در پی تهدیدات و تاکیدات مقامات ارشد سپاه مبنی بر "انسداد تنگه هرمز در صورت هرگونه تهدید جدی علیه جمهوری اسلامی"، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد "بار‌ها اعلام کرده ایم که بحث بستن تنگه هرمز در دستور کار قرارندارد، زیرا بر این باوریم که ثبات و آرامش باید در منطقه برقرار باشد... اما اگر فضای منطقه جنگی شود، در آن صورت همه چیز جنگی خواهد شد."


به گزارش ایسنا، رامین مهمانپرست همچنین با بیان اینکه تهدیدها علیه جمهوری اسلامی صرفا "جنگ روانی" است، تاکید کرد: "آمریکا و رژیم صهیونیستی با تهدیدهای مختلف برای جنگی کردن فضای منطقه تلاش می‌کنند."


وی گفت: زمانی که آمریکا و رژیم صهیونیستی تهدیدهای مختلفی را مطرح می‌کنند، در واقع، برای ایجاد فضای جنگی در منطقه تلاش می‌کنند که البته در چنین فضایی امکان دارد عکس‌العمل‌هایی نیز اعلام شود.


مهمان‌پرست، كه با تلویزیون «العالم»، شبکه عرب زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت‌وگو می‌كرد، با بیان اینکه امکان دارد آن‌ها به صورت غیرمنطقی و غیرعاقلانه برخی اقدامات نظامی در دستور کار خود قرار دهند، تصریح کرد: اگر فضای منطقه جنگی شود، در آن صورت همه چیز جنگی خواهد شد.


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، درباره تهدیدهای موجود گفت: تهدیدهایی که درباره اجرای عملیات نظامی علیه ما جود دارد، صرفا جنبه جنگ روانی دارد. کشورهای غربی به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی به هیچ وجه امکان عملیات نظامی در منطقه برای خود متصور نیستند. چنین اقدامی برای آن‌ها هزینه‌های فوق‌العاده سنگینی خواهد داشت. بنابراین، آن‌ها سعی می‌کنند با روی آوردن به جنگ روانی بخشی از حیثیت از دست رفته خود را بازیابند و نباید به این مسائل زیاد توجه کرد.


وی مواضع جمهوری اسلامی درباره تهدید‌ها و تحولات بین‌المللی را چنین تشریح کرد: برخی افرادی که در کشور مسئولیت رسمی سیاسی ندارند ممکن است در قالب نماینده مجلس و نماینده بخشی از مردم، نظرات شخصی خود را ابراز کنند، اما مواضع رسمی ما، از طریق مقامات رسمی و سیاسی اعلام می‌شود.


سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر «حیدر مصلحی»، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به عربستان سعودی نیز گفت: وضعیت منطقه ایجاب می‌کند که کشورهای موثر با یکدیگر رایزنی و تبادل‌نظر کنند. یکی از موضوع‌هایی که هم‌اکنون در منطقه فوق‌العاده حائز اهمیت است مسائل امنیتی است. طرح‌ها و توطئه‌هایی در حال شکل‌گیری است تا ارتباط و همکاری‌های کشورهای منطقه را به خطر بیندازد.


وی با اشاره به اتهامات وارده به سپاه پاسداران در خصوص مداخله در طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا تصریح کرد: "حتما یکی از مسائل مورد گفت‌وگو در این سفر بررسی سوء‌تفاهم‌هایی است که مطرح شده است.آمریکا اتهام‌هایی علیه جمهوری اسلامی مطرح کرده است که باید با مذاکرات صریح و روشن، بی‌پایه و بی‌اساس بودن چنین اتهام‌هایی روشن شود تا سوء‌ظن‌ها برطرف و مشخص شود که پشت‌ پرده این گونه سناریو‌ها چه اهدافی نهفته است؛ زیرا چنین سناریوهایی امنیت و منافع هر دو کشور ایران و عربستان و نیز منطقه را هدف قرار داده است."


ارسال به :