سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ -
- 21 Jan 2020
24 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روح الامینی: پرونده‌ کهریزک نشان‌دهنده کوتاهی‌ هایی بوده است

جـــرس: درحالیکه هنوز نتایج پروندۀ بازداشتگاه کهریزک در ابهام باقی مانده و آمران و عاملان آن نیز بدون تعقیب و مجازات در پست های حکومتی مشغول به کار هستند، عبدالحسین روح‌الامینی، فعال اصولگرا و پدر یکی از جانباختگان بازداشتگاه کهریزک، درباره نتایج پیگیری پرونده‌ کهریزک و جانباختن تعدادی از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات (از جمله پسر خودش)، گفت: "پیگیری پرونده‌های کهریزک حق افکار عمومی است و تاکنون دستاوردهای بسیاری داشته و نشان‌دهنده کوتاهی‌هایی نیز بوده است."


به گزارش تابناک، این فعال اصولگرا که در نشست پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه گیلان حضور یافته بود، در پاسخ به پرسشی، مبنی بر اینکه آیا وظیفه دانشجو در یک جنبش دانشجویی بالا رفتن از دیوار سفارتخانه‌های کشورهای دیگر است یا خیر، اذعان داشت: در 13 آبان 58، دانشجویان چهار دانشگاه شریف، تهران، امیرکبیر و شهید بهشتی تصمیم گرفتند، در پاسخ به یاری خواستن امام از جوانان و با تأیید مراجع آن زمان، این کار را انجام دهند، ولی درباره اینکه این گونه کینه خود را در برابر دشمنی‌های انگلیس نسبت به ما با حمله به سفارت این کشور انجام دادند تا اندازه‌ای درست و در مواردی نیز نادرست است.

دانشجوی معترض، اراذل و اوباش نیست
استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه حرکت مجلس در برابر تحریک‌های انگلیس بسیار درست و بجا بوده است، افزود: اعلام رأی مجلس در قطع روابط با انگلیس به هنگام بوده و موجب تحقیر این کشور شده است.


وی با بیان اینکه جنبش دانشجویان در حمایت از حرکت مجلس نیز تا این اندازه درست بوده است، گفت: به نظر بنده، رویدادهای آن سوی دیوار سفارت، بدون هماهنگی و سازماندهی و به دلیل غلبه احساسات انجام گرفته است.


روح‌الامینی با اشاره به بازتاب دادن عکس‌های بسیاری در سایت‌های گوناگون درباره آن سوی سفارتخانه، گفت: انگلیس با انتشار بیانیه‌ای منطبق بر عکس‌های منتشره، حالتی از غارت را به دانشجویان نسبت داده و آنها را اراذل و اوباش دانسته و حرکت آنان را مبنی بر به ‌آتش کشیدن خودروها و شکستن شیشه‌ها به دور از یک جدال سیاسی خوانده است.


وی با بیان اینکه دانشجوی معترض اراذل و اوباش نیست، بدون اشاره به برخورد حکومت با دانشجویان معترض داخلی افزود: انجام کارهایی مانند انتشار بیانیه، اعتراض و تجمع و ابراز انزجار در جنبش‌های دانشجویی خوب و ضروری و حاکی از حیات و بالندگی است، ولی بیش از اینها شایسته نیست.


روح‌الامینی انگلیس را دشمن دیرینه ایرانیان دانست و گفت: انگلیس یک سال پیش از انتخابات 88 شبکه «بی‌بی‌سی» فارسی را با پنجاه میلیون پوند راه‌اندازی کرد تا از راه، این رسانه بر انتخابات داخلی ما تأثیرگذاری کند.


وی افزود: دانشجویان بدانند که توطئه‌های انگلیس، تنها با حضور فیزیکی آنان در یک چهار دیواری میسر نمی‌شود، بلکه آنها دارای شبکه گسترده فرهنگی، سیاسی و امنیتی هستند و عزیزان ما باید خود را برای رقابت و نبرد با چنین دشمنی آماده کنند.

پیگیری پرونده‌های کهریزک، حق افکار عمومی است
این فعال اصولگرا، در پاسخ به پرسش بسیاری از دانشجویان درباره نتایج پیگیری پرونده‌ کهریزک و جانباختن تعدادی از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات، افزود: پیگیری پرونده‌های کهریزک حق افکار عمومی است و تاکنون دستاوردهای بسیاری داشته و نشان‌دهنده کوتاهی‌هایی نیز بوده است.


وی افزود: پیگیری پرونده‌های کهریزک، تنها در دادگاه نظامی، نزدیک پنجاه ساعت به طول انجامید و با چند هزار صفحه و بیش از صد صفحه کیفرخواست و با صدور حکم قتل عمد به نتیجه رسید و هم اکنون در دو شعبه دادسرای کارکنان دولت نیز با بیش از چند هزار صفحه پرونده در جریان است.


دبیر کل حزب توسعه و عدالت در پاسخ به پرسشی مبنی بر دلیل فوت پسر محسن رضایی اذعان داشت: دلیل مرگ ایشان، هنوز مشخص نیست و پلیس دوبی چیزی به ما اعلام نکرده است. البته چند کارشناس معتبر بین‌المللی بر این باورند که او به قتل رسیده است و وقتی که اطلاعات و اسناد مربوطه در اختیار خانواده مقتول قرار نمی‌گیرد، این نظر بسیار تقویت می‌شود.

وی افزود: البته گروهی مأمور شده‌اند تا برای پرسش‌های ما و مردم درباره قتل احمد رضایی پاسخ روشن و قطعی بیابند؛ امیدواریم پلیس دوبی هم دست از کارشکنی بردارد و با این گروه همکاری کند.


استاد دانشگاه تهران با اشاره به سکوت رسانه‌های غربی در باره بحث هواپیمای جاسوسی، گفت: رسانه‌های غربی تلاش دارند این مسأله را به جاده فرعی بکشانند، زیرا توانمندی‌های ما را به خوبی شناخته‌اند و از این طریق سرپوش می‌گذارند.


روح‌الامینی با تأکید بر آگاهی بخشی دانشجویان از طریق تریبون‌ها و وبلاگ‌ها برای تقویت جریان جنبش دانشجویی یادآور شد: جوانان برای مقایسه عصر جدید و گذشته، شاخص‌ها را بخوانند تا به تفاوت‌ها پی‌ببرند.

وی افزود: برای رشد و پیشرفت کشور، باید عینک‌های بدبینی را از چشم‌هایمان برداریم، زیرا شیب رشد، کاهش مرگ و میر و ارایه مقالات و دیگر پیشرفت‌های علمی با عدد و رقم و آمار و درصد قابل رؤیت است.

ارسال به :