دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ -
- 16 Dec 2019
17 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سفر وزیر اطلاعات به عربستان؛ تلاش برای کاهش بحران روابط

جـــرس: در حالیکه مقامات عربستان همچنان بر موضع ماه گذشته خود در شکایت از جمهوری اسلامی به دلیل اتهام "مداخله در ترور" سفیر آن کشور در آمریکا پافشاری دارند، وزير اطلاعات جمهوری اسلامی در هفته جاری به عربستان سعودی رفته و با وليعهد و رئيس سازمان اطلاعات اين کشور به منظور "رفع سوء تفاهم های پيش آمده در روابط دوجانبه" ديدار و گفت و گو کرده است.


رادیو فردا به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داده است که حیدر مصلحی با شاهزاده نايف بن عبد العزيز، وليعهد و وزير کشور سعودی ديدار و گفت و گو کرده و در اين ديدار که "مسائل دارای اهميت مشترک به بحث گذاشته شد"، شاهزاده مقرن بن عبد العزيز رئيس سازمان اطلاعات عربستان سعودی نيز حضور داشت.


روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط نیز نوشت که شماری از مسائل مربوط به روابط دو کشور به بحث گذاشته شد.


بر اساس آخرین گزارش ها، تاکنون جزئيات بيشتری پیرامون ديدار و گفت و گوهای انجام شده منتشر نگردیده است.


سفر حیدر مصلحی به عربستان سعودی، اولين سفر يک مسئول بلند پايه جمهوری اسلامی به اين کشور پس از تیره شدن روابط تهران و ریاض است.

تنش ها در روابط دوکشور، پس از اعزام نيروهای نظامی عربستان سعودی به بحرين برای سرکوب اعتراضات در این کشور آغاز شد.

اوج تنش در روابط دوجانبه حدود دوماه پيش بود که ايالات متحده آمريکا، مقامات ايرانی را متهم به توطئه برای ترور سفير عربستان سعودی در واشينگتن کرد. اگر چه مقام های ايرانی هرگونه دخالت در چنين توطئه ای را رد می کنند، اما به هر حال، اين اتهام تنش های ميان تهران و رياض را اوج بخشيده است.


عربستان سعودی از ايران به دليل توطئه برای ترور سفيرش در واشينگتن، به شورای امنيت سازمان ملل متحد شکايت برده است.


گفتنی است، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، روز سه شنبه گفت که سفر وزير اطلاعات به عربستان سعودی به منظور گفت و گو با مقام های اين کشور برای رفع سوء تفاهم های پيشامده و به بحث گذاشتن مسائل امنيتی صورت گرفته است.

 


ارسال به :