یکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ -
- 21 Jan 2018
03 جمادى الأولى 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
میلیاردها دلار نفتی ایران در حساب شخصی افراد در بانکی اختصاصی در چین

 

جرس: به دنبال انتشار خبر تکان دهنده انتقال رقم نجومی ۱۱/۲ میلیارد دلار از درآمد نفت به حساب اشخاص خاصی در خارج از کشور که در جرس منتشر شده بود، منابع خبری در تهران اطلاعات جدیدی پیرامون ارقام بسیار بالاتری از این نقل و انتقالات پولی کسب کرده و در اختیار جرس قرار داده اند.اطلاعات جدید حاکی از آن است که رقم انتقالی خیلی بیشتر از ۱۱/۲ میلیارد دلار و این انتقال دلارهای نفتی به حساب شخصی افراد مورد اعتماد نظام، از سال ۱۳۸۶آغاز شده است.

 

بر اساس این گزارش، مبتکر این پروژه ضدملی محمود احمدی نژاد بوده و بهانه انجام آن نیز، مبارزه با تحریم گسترده غرب علیه جمهوری اسلامی عنوان شده بود؛ به این معنی که "چون در زمان تحریم همه حسابهای رسمی ایران بلوکه خواهد شد و امکان فروش نفت نیز به حداقل خود خواهد رسید، لذا باید برنامه ریزی پیشگیرانه ای انجام داد، که بنا به پیشنهاد احمدی نژاد، بخشی از درآمد نفتی کشور، به حسابهای شخصی افراد مورد اعتماد نظام در خارج از کشور انتقال داده شده است.

 

گزارش مذکور می افزاید: پیشنهاد احمدی نژاد ابتدا با مخالفت شورای عالی امنیت ملی مواجه می شود و انتقال درآمد ملی به حساب شخصی افراد را خلاف نص قانون اعلام می کنند، اما بتدریج این مخالفتها کم رنگ شده و نتیجه نمی دهد و علل موافقت بعدی نیز، یکی جدی شدن تحریمها و از آن مهمتر شریک کردن برخی مخالفان در برکات این پروژه بوده است.

 

همچنین حسابی ارزی بنام هر یک از مقامات عالیه لشکری و کشوری گشوده می شود و در هر حساب متناسب با شئون صاحب آن، چند صدهزار تا چند میلیون دلار نفتی به امانت گذاشته می شود و از آنان تعهد گرفته می شود که در زمان ضرورت این وجوه را به خزانه واریز کنند.همزمان، مطالعات مفصلی برای کشوری که امنیت لازم برای چنین سرمایه هنگفتی را تضمین کند صورت می گیرد، که از میان کشورهای آسیایی و افریقائی چند کشور کاندیدا می شوند، تا اینکه پنج کشور چین، روسیه، اندونزی، هند و مالزی به عنوان نامزدهای نهایی در نظر گرفته می شوند.

 

بر اساس این گزارش، در نهایت پس از مذاکرات و بررسی جوانب مختلف، "کشور دوست و برادر جمهوری خلق چین کمونیست" به عنوان خزانه دوم ایران انتخاب می شود و دولت چین به دلیل اهمیت مطلب و سود هنگفتی که این پروژه برای چین دارد بانکی جدید و اختصاصی برای این منظور تاسیس می کند. این بانک تنها در حدود پنج شهری که ایرانیان بیشتر در آنها سکونت دارند شعبه دارد. مهمترین شعبه این بانک اختصاصی در شانگهای است. این بانک به سرعت ال سی لازم برای معاملات اشخاص حقیقی ایرانی صادر می کند. اکنون بخش قابل توجهی از دلارهای نفتی بجای انتقال به خزانه یا حساب ذخیره ارزی کشور در حسابهای اشخاص حقیقی در چین سپرده گذاری شده است.گفتنی است، متهم شدن جمهوری اسلامی به پول شویی و تحریم برخی مسئولان لشکری و کشوری از سوی دول غربی نیز، مرتبط با همین پروژه بوده است.

 

گزارش مذکور می افزاید در اینکه اصل این پروژه با اطلاع و اجازه آقای خامنه ای آغاز شده است تردیدی نیست، اما اینکه ادامه و گسترش آن به چه میزان زیر نظر وی بوده و در کجا فرمان از دست وی خارج شده است، هنوز مشخص نیست.

 

همچنین آمده است؛ تنها سود ماهانه هر یک از این حسابهای شخصی که متعلق به ملت ایران است از درآمد یک عمر صاحبان آن بیشتر است. اینکه این افراد صاحب حساب چه کسانی هستند و در جنگ قدرت احمدی نژاد- مشائی با خامنه ای -سپاه به کدامیک از افراد این دو جناح بیشتر تعلق دارد در ترسیم آینده سیاسی ایران نقش اساسی دارد. میزان سهم هر یک از دو جناح در انتخابات در پیش رو نیز موثر است.آیا کسانی که خودشان صاحب حساب ارزی نفتی در چین هستند از دفتر رهبری و مقامات عالی سه قوه و سرداران ارشد سپاه می توانند از بیت المال ملت ایران محافظت کنند؟ مسئله این است و منابع خبریجرس به دنبال کشف مشخصات بانک یاد شده هستند.

ارسال به :