پنج‌شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸ -
- 27 Jun 2019
23 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آمریکا صدور حکم اعدام برای امیر میرزایی حکمتی را محکوم کرد

جـــرس: در واکنش به انتشار خبر صدور حکم اعدام، برای امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، وزارت خارجه ایالات متحده، قویا این حکم را، در صورت صحت خبر، محکوم کرد و اعلام داشت از طریق سفارت سوییس در تهران پیگیر وضعیت وی خواهد بود.


به گزارش رادیوفردا، آلن ایر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در خصوص انتشار خبر صدور حکم اعدام برای امیر حکمتی گفت: "ما اخبار رسانه‌های ایرانی که آقای حکمتی به اعدام محکوم شده را دیدیم. وزارت خارجه آمریکا از طریق دفتر حفاظت منافع آمریکا در سفارت سوییس در تهران در تلاش  است، صحت این اخبار تایید کند؛ اگر این اخبار درست باشد، ما به شدت این حکم را محکوم می‌کنیم."


گفتنی است، رسانه ها اعلام کرده اند که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به رياست قاضی صلواتی، امير ميرزايی حکمتی را به "عضويت در سازمان جاسوسی آمريکا و همکاری با دولت متخاصم"، متهم و به اعدام محکوم کرده است.

 
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه اتهام همکاری امیر میزرایی حکمتی با سی آی ای، یا اعزام او از طرف این سازمان را  ادعایی "مضحک" خواند و گفت: "رژیم ایران در انتساب اتهام بی‌پایه و اساس و اخذ اعترافات با اجبار و حبس آمریکاییان بی‌گناه با اهداف سیاسی سابقه طولانی دارد."


آلن ایر تصریح کرد: "ما از حکومت ایران می‌خواهیم سریعا به آقای حکمتی  از طریق سفارت  سوییس دسترسی کنسولی بدهد و به  آقای حکمتی اجازه بدهد به مشاور حقوقی‌اش دسترسی پیدا کند و او را آزاد کند."


آلن ایر در پاسخ به این پرسش که موضع وزارت خارجه آمریکا درباره اعترافات پخش شده امیر میرزایی حکمتی چیست، گفت: "هر اعترافی که  کسی در ایران بگوید تحت فشار و اجبار گرفته شده است. همانطور که در گذشته شهروندان خارجی و ایرانی  تحت فشار مجبور به اعتراف شده بودند."

 

امیر حکمتی، ۲۸ ساله و متولد آمریکا، که اوایل دهه گذشته میلادی برای چند سال عضو سپاه تفنگداران دریایی آمریکا بوده تابستان گذشته به ایران سفر کرد و به گفته خانواده اش چند هفته بعد بازداشت شد. میرزایی حکمتی در اعترافاتی که در تلویزیون ایران پخش شد، گفته بود برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کار می‌کرده و توسط این سازمان به ایران فرستاده شده بود.


ظاهرا این شهروند آمریکایی ایرانی تبار گفته بود که ماموران سیا از او خواسته بودند تا در پایگاه بگرام اطلاعاتی را جمع آوری کند و سپس در ایران، این اطلاعات را در اختیار وزارت اطلاعات قرار دهد و پس از دریافت پول، به آمریکا بازگردد.


در این میان خانواده امیر میرزایی حکتی نیز با  ابراز نگرانی شدید از  سرنوشت فرزندشان، ضمن رد اتهامات مطرح شده،  محاکمه وی را غیرعادلانه  دانسته و گفته‌اند که تلاششان برای گرفتن وکیل برای  فرزندشان بی‌نتیجه بوده است.


امير ميرزايی حکمتی متولد سال ۱۹۸۳ در ايالت آريزونای آمريکا است و پدرش اتهام جاسوسی از سوی وی را تکذيب کرده است.


بهناز حکمتی، مادر  وی نيز اعلام کرده است که اعترافات پسرش زير فشار انجام گرفته است.


خانواده حکمتی نيز در بيانيه‌ای تصريح کرده‌اند که "ادعاهای مطرح شده عليه امير واهی است و معتقديم که اعترافات دروغی او داوطلبانه نبوده و تحت شرايط سخت واجباری بوده است."


اين خانواده گفته‌اند که امير برای ديدار مادربزرگ‌هايش به ايران سفر کرده و اتهاماتی که عليه وی اعلام شده بی‌پايه است.


ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به این گزارش ها گفته است که آمریکا از طریق دفتر حفاظت منافع خود در سفارت سوئیس در تهران برای تایید خبر می کوشد. او گفت در صورتی که صحت این خبر تایید شود آمریکا شدیدا آن را محکوم می کند.

ارسال به :