شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -
- 29 Feb 2020
05 رجب 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حامد کمیلی: از مردم به دلیل برخی کارهای قبلیم عذرخواهی می کنم
 جـــرس: حامد کمیلی، بازیگر جوان سینمای ایران، که به دلیل ایفای نقش در فیلمی تحت عنوان «پایان نامه»، وقایع و شهدای حوادث بعد از انتخابات را مورد تخطئه و تخریب قرار داده بود، طی دو برنامه تلویزیونی پی در پی، از مردم کشور و هنرمندان عذرخواهی کرد.


کمیلی که جهت توضیح فیلم آخرش «اخلاقتو خوب کن»، به برنامۀ موسوم به «هفت» با اجرای فریدون جیرانی دعوت شده و کارنامه هنری خود را شرح می داد، در انتهای برنامه و در فرصت یک دقیقه ای که کارگردان و مجری به وی داده بودند، طی اظهاراتی غیر منتظره گفت: "الآن فرصتی هست که من از مردم و جامعه سینمایی عذرخواهی کنم چون فیلم هایی از من دیدند که از من انتظار نداشتند. در یک سال اخیر فرصتی پیش آمد که من کارنامه کاری ام را در این مدت مرور کنم. در این مدت من فیلم هایی بازی کردم. ممکن هست انتخاب های من غلط بوده یا شرایط دیگری پیش آمده باشد."


بلافاصله بعد از گفتن این عبارت، مجری اعلام کرد که "دیگر وقت نیست و تمامش کن" و سریعا به نحوۀ فروش بلیط های جشنواره فیلم فجر پرداخت.


گفتنی است، اشاره حامد کمیلی از انتخاب های غلط و محل عذرخواهی، بازی وی در فیلم "پایان نامه" بود که با واکنش تند مردم روبرو شد.


پایان‌نامه فیلمی ایرانی به کارگردانی حامد کلاهداری و تهیه کنندگی روح‌الله شمقدری و با بازی حامد کمیلی، بهاره افشاری، کامران تفتی، چکامه چمن‌ماه، نیما شاهرخ‌شاهی و با حضور داریوش ارجمند، محمدرضا شریفی‌نیا، احمد نجفی و جمشید هاشم‌پور است. این فیلم به حوادث پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ می‌پردازد. ابتدا شایع شد بازیگر اصلی فیلم لیلا اوتادی است و در نقش ندا آقاسلطان بازی می‌کند. تنها سه ساعت پس از اعلام خبر بازی لیلا اوتادی در نقش ندا، خبرگزاری فارس، در گفت‌وگویی با لیلا اوتادی این خبر را تکذیب کرد. او اخباری را که دربارهٔ بازی‌اش در فیلم پایان‌نامه در نقش ندا آقاسلطان منتشر شده بود کذب محض خواند. تنها ساعتی پس از انتشار این خبر اعتراض مخالفان در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و بالاترین آغاز شد. صفحه مخالفان لیلا اوتادی در شبکه اجتماعی فیس بوک تنها در کمتر از هفت ساعت به سه هزار عضو رسید. جواد شمقدری، معاون سینمایی وزیر ارشاد، در مورد خبر ساخت فیلمی دربارهٔ ندا آقاسلطان گفت داستان پایان‌نامه را خوانده و ربطی به موضوع ندا آقاسلطان ندارد. امیر آقایی نیز که قرار بود در این فیلم بازی کند به دلیل تغییر نسخه اولیه فیلم‌نامه از بازی در این فیلم انصراف داد. نام سارا خویینی‌ها نیز به عنوان بازیگر این فیلم اعلام شد که او نیز از بازی در پایان‌نامه خودداری کرد.


به گزارش سحام نیوز، پایان‌نامه در روزهای ابتدایی اکران عمومی خود با شکست تجاری مواجه شد و سایت پرده سینما این فیلم را فیلمی شکست خورده در تبلیغ محتوایش ذکر کرد .


پایان‌نامه برای اولین بار در بیست و نهمین جشنوارهٔ فیلم فجر در بهمن ۱۳۸۹ نمایش داده شد. این فیلم در یک نظرسنجی میان منتقدان سینمایی به عنوان «بدترین فیلم سال» انتخاب شد و بنا به گزارش شاهدان، مردم در سینما آنرا هو می کردند که بلافاصله محمد حسینی وزیر ارشاد مدعی شد "هو کنندگان این فیلم درجشنواره فجر اغتشاشگر بوده‌اند."


فیلم پایان نامه درباره ۴ جوان – ۲ دختر و ۲پسر- است که همگی برای تحویل پایان نامه یکی از آن ها که روزبه(حامد کمیلی) نام دارد، به دنبال استادشان می روند اما از خانه ای سردرمی آورند که مثلا محفل سبزهاست.
در این قسمت که اسباب خنده فراوانی شد، مردی که ادعا می کرد از لندن آمده اخبار جنبش سبز را ارائه می کرد. چهار دوست دانشگاهی به دلیل رفتن به خانه مهم سبزها، مورد هجوم و ترور قرار می گیرند و در نهایت ۳ نفر از آن ها کشته می شود. از میان دو دختر یکی که ترانه نام دارد – با اشاره به ترانه موسوی – در یک درگیری تیر می خورد و موسیقی فیلم نیز مزاحمت ایجاد نمی کند. دختر دوم هم که تیر می خورد، مثل ندا آقاسلطان از دهانش خون می ریزد.


شجاعت عذرخواهی
همچنین رضا رشیدپور در برنامه «شب شما بخیر» هجدهم دی ماه گفت "مهمان تلفنی برنامه امشب جوان خوشتیپی است که خیلی زود ستاره سینما شد."


سپس حامد کمیلی روی خط آمد و بعد از جواب دادن به چند پرسش، در انتهای مصاحبه گفت: "آقای رشید پور می خواهم همین جا از همه مردم ایران بخاطر یکی از کارهای قبلی که انجام دادم عذر خواهی کنم."


این هنرمند جوان آنقدر فروتنانه این مساله را عنوان کرد که رشیدپور که سعی می کند در این برنامه متفاوت باشد و کمتر پنهان کاری کند گفت: "عذرخواهی به این صورت رک و راست شهامت زیادی می خواهد که تو شهامتش رو داشتی. حامد جان منظورت فیلم پایان نامه بود؟ حامد هم در پاسخ با آهی که کشید گفت "آقای رشید پور! مردم ما اینقدر آگاه هستند که نیاز به توضیح اضافه نباشد. باز هم ازشون معذرت می خواهم."

ارسال به :