شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دستور سپاه به فعالان اقتصادی؛ آثار تحریم‌ها را انکار کنید
  جرس: در باره وضعیت اقتصادی سخن نگوئید. این پیامی است که در روزهای گذشته رهبر جمهوری اسلامی و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و بیت رهبری به مدیران دولتی و کار‌شناسان اقتصادی فرستاده‌اند. 


محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران، چندی قبل اعلام کرد: دو سال باید وضعیت شعب ابی طالب را تحمل کنیم. او به صورت غیر مستقیم به پیامدهای تحریم بر اقتصاد ایران اشاره و تاکید کرد که تحریم‌ها اقتصاد ایران را دچار مشکل خواهد کرد.


مسوولان دولتی ایران تا تابستان امسال تلاش کردند تا تحریم‌ها را یک فرصت تاریخی برای خود جلوه دهند و در تریبون‌های رسمی و غیر رسمی از دور زدن تحریم‌ها با افتخار سخن گفتند. اما تابستان امسال که احمدی‌نژاد به مجمع عمومی سازمان ملل رفته بود، در گفت‌و‌گو با رسانه‌هایی امریکایی تاثیر تحریم‌ها را انکار نکرد و برای اولین بار در مقام یک رئیس دولت جمهوری اسلامی گفت: تحریم‌ها فشارهایی را بر ما وارد کرده است.


این سخنان در شرایطی بیان شد که رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران، تحریم‌ها را به ضرر کشورهای تحریم کننده می‌دانستند و در مانورهای تبلیغاتی خود هر گونه پیامد منفی تحریم‌ها را انکار می‌کردند.


واردات کالا به جای نفت؛ راهکار ایران برای دور زدن تحریم‌ها


اما هنگامی که اتحادیه اروپا تصمیم گرفت به جای بانک‌های عامل ایران، بانک مرکزی را تحریم کند، ورق برگشت. بسیاری از کشورهایی که همچنان با ایران روابط تجاری داشتند، از میزان مبادلات کاستند و دولتمردان ایرانی هم به دنبال یافتن راهکاری برای دریافت مطالبات خود رفتند.


حکومت ایران که پیش از این تلاش کرده بود، تا نشان دهد که دلار را از چرخه مبادلات خود خارج خواهد کرد، در پیمانی با روسیه اعلام کرد که پس از این مبادلات تجاری این دو کشور با روبل روسیه انجام خواهد شد.


هند یکی دیگر از کشورهای مشتری نفت ایران هم که هنوز بر خلاف گفته‌های مسوولان دولتی بدهی‌های نفتی خود به ایران را پرداخت نکرده، اعلام کرد:

بدهی‌های نفتی ایران را با روپیه پرداخت خواهد کرد. معنای دیگر سخن هند این بود که امکان بازپرداخت مطالبات نفتی ایران با دلار را ندارد و ایران تنها دو راهکار دارد؛ یا روپیه هند را به عنوان ارز مبادلاتی بپذیرد و یا به مبادله پایاپای با هند تن بدهد و به جای نفت، کالا وارد کند.


این رفتار هندی‌ها، تجربه آزموده شده از سوی چین است که اعلام کرده در هیچ شرایطی به تحریم نفتی ایران نخواهد پیوست. چرا که چینی‌ها در سال‌های گذشته تنها به خاطر حمایت از ایران در سازمان‌های بین المللی، نفت ایران را با کالاهای چینی مبادله می‌کند.


اگر چه گمرک ایران تلاش می‌کند تا آمار دقیقی از میزان واردات از چین ارائه ندهد اما بازار داخلی ایران در سال‌های حضور احمدی‌نژاد، انباشته از کالاهای چینی است. به گونه‌ای که هم اکنون تخم مرغ‌های چینی هم به بازار ایران رسیده‌اند. حجم مبادلات تجاری ایران و چین در سال جاری به ۵۰ میلیارد دلار رسیده است و مسوولان دو کشور اعلام کرده‌اند که در نظر دارند این مبادلات را به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال برسانند.


ترکیه از دیگر کشورهایی است که از بازار تحریم شده ایران نفع‌های بسیاری می‌برد. اردوغان و هیات همراه‌اش در سفری که بهمن ماه ۸۹ به ایران داشتند این امکان را یافتند تا بخش زیادی از بازار مرغ و گوشت و میوه ایران را در اختیار بگیرند. این در حالی است که تولیدکنندگان داخلی به دلیل واردات بی‌رویه دچار ضربه‌های شدید شده و برخی از تولیدکنندگان گوشت و مرغ ایران اعلام ورشکستگی کرده‌اند.


نگرانی از تحریم‌ها به دولت رسید


صنعت گران از وضعیت موجود ناراضی هستند. حسین ساسانیان دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران یکسال قبل در باره پیامدهای تحریم‌ها گفته بود: مسوولان کشور باید واقع بینانه نگاه کنند. چرا که در شرایطی می‌توان تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرد که امکانش وجود داشته باشد. اما در شرایط فعلی نه بخش خصوصی و نه بخش دولتی این فرصت را ندارد.


او در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین در باره پیامدهای تحریم اقتصادی گفته است: هزینه‌هایی که آثار تحریم بر صنعت وارد می‌کند دو نوع است یکی هزینه‌های پنهان که کسی به آن توجهی نمی‌کند و در بلند مدت تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد واحد‌های صنعتی می‌گذارد و دیگری هزینه‌های آشکاراست.


به گفته او از دست دادن بازارهای هدف تولیدگران ایرانی، افزایش قیمت مواد اولیه و کاهش قدرت خرید صنعت گران، بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری و افزایش بار روانی را از پیامدهای تحریم‌ها بر اقتصاد ایران است.


غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت هم چندی قبل در هفدهمین جشنواره قهرمانان صنعت با بیان اینکه آثار تحریم‌ها بر اقتصاد و صنعت ما نمایان شده است، از صنعت گران خواست که ساز مخالف نزنند و به دنبال راهکاری برای دور زدن تحریم‌ها بروند.


علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران نیز دو ماه پیش در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی اعلام کرده بود: تحریم‌ها در همه سال‌های گذشته بوده، اما نمی‌توانیم کتمان کنیم که دوره کنونی در بد‌ترین شرایط اقتصادی و سیاسی هستیم.


دستور سپاه: در باره تحریم‌ها حرف نزنید


این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی علاقه‌ای به تن دادن به واقعیت‌های موجود ندارد و رسانه‌های نزدیک به بیت رهبری و حاکمیت تلاش می‌کنند که همچنان تحریم‌ها را یک جنگ روانی و تبلیغاتی بدانند.


اما این هشدار‌ها و بیان واقعیت‌ها گویا برای حاکمیت و به ویژه رهبری خوشایند نیست. او که دو هفته قبل به قم سفر کرده بود، در واکنش به ابراز نگرانی‌ها از دور تازه تحریم‌ها، یک بار دیگر این تحریم‌ها را بی‌اثر دانست و گفت: اینکه می‌گویند در شعب ابی طالب هستیم، حرف غلطی است. بلکه الان در وضعیت بدر و خیبر قرار داریم.


این سخنان پیام آشکاری بود از بیت رهبری به مدیران دولتی و کار‌شناسان اقتصادی که متوجه شوند نباید در باره پیامدهای تحریم‌ها سخن بگویند. در ادامه این اظهار نظر رهبری، صبح صادق ارگان رسمی سپاه پاسداران هم نسبت به سیاه نمایی در باره وضعیت اقتصادی هشدار داده و بیان کنندگان این نظرات را بازیگر دشمن و بی‌تدبیر خوانده است.


یادداشت نویس این نشریه، اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین را هدف قرار داده است. این عضو حزب موتلفه اسلامی چندی قبل با ابراز نگرانی از شرایط به وجود آمده در اقتصاد ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری پانا گفته بود: با واردات و دلار ۱۶۰۰ تومانی و وضعیت تولید داخلی تا شش ماه دیگر قحطی داریم.


صبح صادق از عسگر اولادی خواسته است که سخنان خود را تکذیب کند، چرا که با این گونه اظهار نظر او در زمین دشمن بازی می‌کند. به اعتقاد ارگان سپاه پاسداران، تحریم‌های اعمال شده یک جنگ روانی است و وظیفه دلسوزان حاکمیت این است که به جنگ با این حربه بروند.


ارگان سپاه، سخنان عسگر اولادی را نشانه بی‌مسوولیتی، بی‌تدبیری و به دور از عقلانیت خوانده و نوشته است: این گونه اظهارات ناشیانه چیزی جز همراهی با دشمنان را تداعی نمی‌کند. نویسنده یادداشت حتی پا را از این فرا‌تر گذاشته و از همه صاحب منصبان، رسانه‌ها، مطبوعات، احزاب و گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های حقوقی خواسته است: بیش از پیش در اظهارنظرات خود دقت نموده و از هرگونه اظهارنظری که به نحوی بازی در زمین دشمن محسوب شده و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد، پرهیز کنند.


انکار واقعیت در شرایط سخت


اقتصاد ایران اوضاع خوبی ندارد. این را در چند سال گذشته بار‌ها مدیران صنعتی و نمایندگان مجلس عنوان کرده‌اند و خواستار راهکاری برای برون رفت از این وضعیت شده‌اند. اقتصاد ایران در این سال‌ها رکورد واردات را شکسته و به یکی از بدهکار‌ترین دولت‌ها تبدیل شده است.


به گفته نمایندگان کسری بودجه دولت تا پایان سال به ۱۵۰ هزار میلیارد ریال خواهد رسید. دولت بودجه‌های عمرانی را هزینه امور جاری کرده و نتوانسته به تعهدات خود به بخش دولتی و خصوصی پاسخ بدهد. نرخ رشد اقتصادی ایران در بهترین شرایط ۲ درصد ارزیابی می‌شود و رتبه ایران به لحاظ شفافیت اقتصادی و فضای کسب و کار سقوط کرده است. نرخ تورم از نگاه کار‌شناسان و نمایندگان بالای سی درصد است. اوضاع واحدهای صنعتی بحرانی گزارش شده و کمتر روزی است که جامعه کارگری شاهد اعتراض نباشد.


در این شرایط، ایران مشتریان نفت خود را از دست خواهد داد و امکان بازپس گیری مطالبات نفتی خود از سایر کشور‌ها را نخواهد داشت. تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها به بن بست رسیده و اعضای هیات دولت نیز متوجه شده‌اند که روزهای سخت اقتصادی در پیش است.


اما رهبری و جناح نظامی حاکم بر کشور تلاش دارند تا با صدور دستور العمل واقعیت‌های موجود را پنهان کنند و کار‌شناسان و مدیران را از بیان واقعیت‌ها بر حذر دارند و هشدار دهند که در برابر «بازی در زمین دشمن» خودی‌ها کوتاه نخواهند. اما آیا این انکار واقعیت گره از مشکلات عدیده پیش روی اقتصاد ایران خواهد گشود؟

ارسال به :