سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هفت پرده: فرهادی، حال خوب ما و حال بد حکومت
     جرس: فیلم "جدائی نادر ازسیمین" پس از پیروزی در گزینش جهانی منتقدین سینما "گلدن گلوب"، حالا یکی از نه فیلم برگزیده برای رقابت نهائی در اسکار است و در گزینش "بفتا" بدیل انگلیسی اسکار هم در میان نامزدهای نهائی دیده می شود. همه اینها موجب شده که پگاه آهنگرانی بازیگر جوان سینمای ایران، در پیام تبریکی خطاب به اصغر فرهادی بنویسد: "ممنون از اينكه حال‌مان را خوب كرديد... بعد از مدت‌ها"! پگاه آهنگرانی که چند ماهی بیشتر از آزادیش از زندان حکومتی -به جرمی که معلوم نشد چیست- نمی گذرد، با موفقیت جهانی فیلم فرهادی حالش خوب می شود؛ اما گوئی چندان حال خوشی از این موفقیت به دست اندرکاران حکومتی فرهنگ و هنر و مقامات بالادستی شان دست نداده است که خبرگزاری فارس بجای انتشار تبریکها، از "اقدام وقیحانه هنرپیشه فیلم فرهادی" سخن می گوید.


البته منظور «فارس» هنرپیشه های «جدائی نادر از سیمین» نیستند که کاری «وقیحانه» کرده اند، بلکه «گلشیفته فراهانی» یکی از بازیگران فیلم پیشین فرهادی «درباره الی» مد نظر است، که به نوشته این خبرگزاری دست به اقدامی وقیحانه و خلاف عفت عمومی زده؛ "بازیگر زنی که چندی پیش با گریختن از ایران چند نقش درجه سه و چهار در چند فیلم هالیوودی پیدا کرده بود"، این روزها با انتشار تصاویری نیمه برهنه در سایت "مادام فیگارو" و فضای اینترنت، فرصت خوبی در اختیار رسانه های حکومتی گذاشته است که پیروزی فرهادی در «گلدن گلوب» را نادیده بگیرند و شادی دوستداران سینمای مستقل و راستگوی ایران را کم رنگ تر سازند. کاردراین مورد به جائی رسیده که والدین این بازیگر نیز از کاری که دخترشان انجام داده، اعلام برائت کرده و پدر او «بهزادفراهانی» بازیگر قدیمی سینما و تئاتر ایران، این تصاویر را ساختگی خوانده است، در حالیکه با فیلم منتشر شده به نظر نمی رسد چنین ادعائی درست باشد.


فراستی: شایسته نیست! سلحشور: خیانت است!


در این اوضاع، مسعود فراستی، منتقدی که در سینمای ایران به «آقای مخالف» شهرت دارد و هر هفته در برنامه تلویزیونی «هفت» در کانال سه سیمای جمهوری اسلامی، پنبه فیلمهای ایرانی را می زند و قبلا هم از فیلم فرهادی به عنوان یک فیلم معمولی و درجه دو انتقاد کرده بود، پس از مراسم «گلدن گلوب" هم در یادداشتی نوشت: «یک جدایی»، تصویر بی‌خطر و نوعا اگزوتیک مدرنی است از جامعه شهری مملو از دروغ و توجیه دروغ برای حفظ خود؛ و تشویق به مهاجرت، با دوربینی ادایی و بی‌هویت اما به ظاهر امروزی. این تصویر جهان سومی در راستای نگاه غربی‌ها به ماست. از همین زاویه است که آن را نماینده شایسته سینمای ایران نمی‌دانم"!


فراستی در این راه البته تنها نیست؛ فرج اله سلحشور سازنده مجموعه «یوسف پیامبر» هم که چندی پیش سینمای ایران را به یک فاحشه خانه تشبیه کرده بود، در گفت و گوئی با «اوج نیوز» گفته است: "جایزه گرفتن جدایی نادر از سیمین را برای ایران افتخار نمی دانم و معتقدم فرهادی یک فیلم متضاد با اعتقادات مردم وفرهنگ ایرانی ساخته است. جدایی نادر از سیمین یک فیلم در ضدیت اعتقادات مردم وتوهین به فرهنگ وخانواده در ایران است و برای همین نمیتوان گفت این فیلم برای ایران وما افتخار آورده است. مثلا اگر کسی دزد خوبی باشد وبانکی را بزند وبعد به او جایزه بهترین دزد را بدهند ویا اگر دکتری متخصص تولید قرص های روانگردان باشد وجایزه بگیرد آیا واقعا باید به آنها افتخار کرد؟ جدایی نادر از سیمین هم چنین نقشی را در گلدن کلوب ایفا کرد وبرای ما پیرو رهبری ها کسب این جایزه هیچ افتخاری ندارد."


سلحشور در پاسخ به این موضوع که این فیلم را خود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به این جشنواره ها فرستاده پاسخ داد: "مسئولان وزارت ارشاد به ایران وفرهنگ ایران خیانت کردند وبه نظر من رسانه ملی کار درستی انجام داد که این موضوع را پوشش خبری نداد. فراموش نكنيم كه رهبري می گویند كه به جایزه هایی که در خارج به ما داده می شود دلخوش نباشید ، اما اگر معیار ما مردم ، هنرمندان ویکسری جریان ساز هستند که موضوع فرق می کند و در اینصورت باید 26دی ماه را هر سال جشن بگیریم. جدایی نادر از سیمین به همراه تایید کنندگان آن برای ارسالش به اسکار به کشور واسلام خیانت کرده اند و به نظر من وتمام ولایتمداران جایزه گلدن کلوب جدایی نادراز سیمین هیچ افتخاری برای کشور وملت ما نیست بلکه یک خیانت بزرگ در حق ملت است"!


شمقدری پس از دو روز دست به قلم شد


رضاکیانیان بازیگر صاحب نام سینمای ایران، اولین سینماگری بود که موفقیت فرهادی را به او تبریک گفت و از همه مقامات فرهنگی و هنری کشور خواست که پیروزی "جدائی نادر از سیمین" را در رقابت جهانی "گلدن گلوب" به سازنده آن شادباش بگویند، اما کسی که به این درخواست جواب مثبت داد، سیدمحمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین کشورمان بود که در پیامی زیبا به اصغر فرهادی، همکارانش و همه اهالی محترم سینما "خسته نباشید و دست مریزاد" گفت. رسانه های حکومتی نه تنها پیام خاتمی را منتشر نساختند، بلکه ساعتها در مورد آن سکوت اختیار کردند و صدا و سیما هم از پرداختن به آن سرباز زد تا اینکه بالاخره پس از دوروز معاون سینمائی وزیر ارشاد دست به قلم شد.


جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزیرارشاد درپیامی که چندان بوی شادمانی از آن به مشام نمی رسد، نوشت: "انقلاب اسلامی ایران آغاز رویش یک تمدن بزرگ است؛ تمدنی که در پرتو اخلاق، معنویت و عدالت می‌تواند، سعادت و رفاه و آرامش و نشاط واقعی را برای انسان سرگشته و دور افتاده از حقیقت و اصل خود به ارمغان آورد. هر بارقه‌ای از این گنجینه فرهنگی بی‌شک چشم‌ها را خیره خواهد کرد و اگر حجاب‌ها و موانع و تعصب‌ها کناری برود هر روز شاهد اقبال و توجه دیگران به آثار فرهنگی و تولیدات سینمایی ایران خواهیم بود. آقای اصغر فرهادی توانست از این حجاب‌ها و موانع بگذرد و قضاوتی بخردانه فیلم او را بر سکوی برگزیده‌ها بنشاند. این موفقیت را به وی و جامعه سینمای ایران و مردم خوب کشورمان تبریک می‌گویم."


با این پیام، حتما فرهادی یادش می افتد که ساخت "جدائی نادر از سیمین" را پنجم شهریورماه 89 آغاز کرد اما اول مهرماه همین آقای شمقدری دستور توقف فیلمبرداری آنرا صادر کرد و دلیل آنرا "به خاطر حرفهای فرهادی در جشن خانه سینما" اعلام کرد. فرهادی در آن جشن از جعفر پناهی، بهرام بیضائی، امیرنادری، محسن مخملباف و گلشیفته فراهانی یادکرده و آرزو کرده بود که آنها نیز بتوانند در کشورشان به کار هنری خود ادامه دهند. پس از لغو مجوز ساخت، فرهادی ناچار شد بگوید که منظور ویژه ای از آن حرفها در مورد آدم خاصی نداشته است و به این ترتیب پس از دو هفته وقفه، کارازسر گرفته شد.


دبیرجشنواره فجروشادی خانواده سینما


اما برخلاف شمقدری، محمد خزاعی دبیر سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر که امسال برای اولین بار عهده دار مدیریت مهمترین جشنواره سینمائی کشورمان شده است، در پیامی دلنشین و تعجب آور نوشت: "زندگی با "سینما" جریان دارد و "سینما" عین خود زندگی است. زندگی پر از خوبی ها و بدی ها، زشتی ها زیبایی ها است. رنگ این جلوه های بی بدیل زندگی، در سینمایی جاری است که انقلاب باشکوه برای آن بنایی گذاشته که با ظهور نسل جوان سینمای ایران می درخشد برای ایران و ایرانی...و اصغر فرهادی که خود فرزند همین سینما و کشور با تمدن ایران است، چند وقتی است بر تارک این تمدن با فرهنگ می درخشد وبرای ما افتخار می آورد. اهمیت جایزه فرهادی در گلدن گلوب بالااست، اما نه به اندازه خوشحالی خانواده سینما و آوردن شوق نشاط و شادی در مردمی که این روزها تنها به زندگی فکر می کنند و افتخار ملی برایشان گنجینه ای است گرانبها که همیشه در تاریخ ماندگار خواهد بود. پس...اصغر فرهادی، به پاس بدست آوردن این گنجینه با ارزش و بار دیگر رساندن نام ایران بر قله های افتخار جهان، دستت را می فشاریم و به تو و خانواده سینما و عوامل فیلمت تبریک می گوییم و امیدواریم همواره، شاهد افتخارهای بیشتر برای مردمی باشی که از آن ها یاد کردی و صلح و شهادتشان ماندگار تاریخ است"!


کیهان: جايزه سينمايي يا هديه سرويس هاي اطلاعاتي


حیف است از عکس العمل روزنامه کیهان چاپ تهران در مورد جایزه "گلدن گلوب" برای "جدائی نادر از سیمین" چیزی ننویسیم که مانند بسیاری از تحلیل هایش، به این مورد نیز از نگاه امنیتی و جاسوسی نگاه کرده و با یاری گرفتن از مطلبی که در سایت "حودنویس" منتشر شده، نوشته است: "آيا اپوزيسيون درباره جايزه گلدن گلوب به فيلم اصغر فرهادي جوگير نشده است؟ پايگاه اينترنتي خودنويس با طرح اين پرسش و ابراز تعجب از ذوق زدگي غيرعادي رسانه هاي ضد انقلاب نوشت: حالا همه در شبكه مجازي خوشحالند. من هم خوشحالم براي اين جايزه، اما نمي فهميم چرا نقد رفتار جوگيرانه ممنوع است. هر روز ما در انتظار اين هستيم كه كسي پيدا شود تا بتوانيم هيجان خفته خود را بر سرش خالي كنيم. واقعا هم تفاوت نمي كند كه اين آدم چه كسي است. يك روز استيو جابز است يك روز فرهادي. يك بار جواد اطاعت است يك بار دكتر معين. اما اگر كمي هم به آن طرف نگاه كنيم بد نيست. اين فيلم نماينده همان دولتي است كه خانه سينما را مي بندد. اين فيلم را همان كسي در ايران پخش كرده كه «اخراجي ها» را. حالا چه دليلي دارد كه اپوزيسيون بشود؟"


نويسنده اضافه مي كند:" فيلم جدايي نادر از سيمين نه نماينده سينماي مستقل است و نه بهترين فيلمي كه مي توانست به اينجا برسد. عوامل بسياري در موفقيت آن سهيم بوده اند. شرايط سياسي امروز ايران و لابي حرفه اي فرهادي با داوران آمريكايي. براي همين هم تاكنون مهرجويي و كيارستمي به آن نزديك هم نشدند. من نه با فرهادي پدركشتگي دارم و نه با سينما اما عجيب مي ترسم از اين موج سازي هاي بي منطق و مي ترسم پشت اين جوسازي اتفاقي برايمان بيفتد. احتمالا فردا هم براي موضوع ديگري جوگير مي شويم."

 

 

کیهان می افزاید:"يادآور مي شود گروه هاي اپوزيسيون طي يك سال گذشته- پس از شكست فتنه سبز- در سرخوردگي محض به سر برده اند و به همين دليل نيز محافل خارجي حامي اين جريان با لطايف الحيل سعي مي كند به طيف اپوزيسيون روحيه بدهد. ناتوي فرهنگي در پوشش فرهنگ و هنر، بخشي از كارهاي برزمين مانده سرويس هاي اطلاعاتي غرب را به دوش مي كشد"!

خبرگزاری فارس و آنجلینا جولی؟

 


خبرگزاری فارس از همه این ماجرا به دست دادن فرهادی با آنجلینا جولی هنرپیشه مشهور آمریکائی به صورتی ویژه پرداخته و این عمل را نه از منظر دینی، بلکه از نگاه "عرف دیپلماتیک جمهوری اسلامی" تقبیح کرده و نوشته است: "توهین آنجلینا جولی به ایران (که گفته بود دوست ندارد کشورهای عربی مانند ایران شوند) در حالی است که هفته پیش و در جریان اعطای جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان هفدهمین دوره جوایز سالانه انتخاب منتقدان آمریکایی/ کانادایی اصغر فرهادی کارگردان «جدایی نادر از سیمین» با وی دست داده و خوش و بش کرده بود. فیلم فرهادی نماینده سینمای ایران در اسکار محسوب می‌شود و دریافت جایزه او برای کشور به نوعی افتخار محسوب می‌شود، اما خیلی چیزها برای ما ایرانی‌ها اهمیت بیشتری از جایزه و مدال دارد. پس از انتشار اخبار دریافت جایزه فرهادی در انجمن منتقدان آمریکایی، عکس‌های او هنگام دست دادن با «آنجلینا جولی» سوژه رسانه‌های مختلف شد. فرهادی با این اقدام - که البته در گذشته هم در جشنواره فیلم برلین صورت گرفته بود - نشان داد چیزی از عرف دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران نمی‌داند و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این روابط را به او یاد نداده‌اند. به هر حال «جدایی نادر از سیمین» نماینده رسمی سینمای ایران در اسکار محسوب می‌شود و می‌بایست نمایندگان کشورمان حتی اگر خود پایبند به مسائل شرعی نیستند، عرف پذیرفته دیپلماتیک کشور را رعایت کنند. مشخص نیست چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال موضوعاتی این‌چنین اصلا موضع‌گیری نمی‌کند، انگار که اصلا چیزی ندیده است"!


درهای بسته خانه سینمای ایران


حرف آخر را از رضا میرکریمی سازنده "یه حبه قند" بشنویم که پس از موفقیت فیلم فرهادی نوشته است: "بازهم سينما، نام ايران را در كانون توجه افكار عمومي جهانيان قرار داد. اصغر فرهادي افتخارات زيادي براي سينماي ايران كسب كرده است، ولي اين يكي بسيار به موقع و شيرين بود. به او وهمكارانش تبريك مي‌گويم و اميدوارم قبل از اينكه خبر خوش ديگري از مراسم اسكار برسد، درهاي خانه اصناف سينماي ايران نيز دوباره گشوده شود."


درهای خانه سینما اما همچنان بسته است. کمیسیون فرهنگی مجلس از تشکیل جلسه مشترک با هیئت مدیره خانه سینما و معاون سینمائی ارشاد برای پادرمیانی در مورد این ماجرا، خودداری کرده و دیوان عدالت اداری نیز خواسته خانه سینما در مورد رد حکم انحلال این خانه از سوی وزارت ارشاد را قابل قبول ندانسته، اما مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری از ابلاغ دادخواست خانه سینما به وزارت ارشاد خبر داده و گفته است که وزارت ارشاد یک ماه فرصت دارد لایحه دفاعیه خود را در مورد انحلال خانه سینما به شعبه ارسال کند. علی اکبر بختیاری در گفتگو با خبرگزاری مهر، در تشریح روند رسیدگی به پرونده انحلال خانه سینما، گفت: "پس از تصمیم وزارت ارشاد در خصوص انحلال خانه سینما، اعضای هیئت مدیره آنجا شکایتی را در دیوان عدالت اداری کشور مطرح کردند که برای رسیدگی به یکی از شعب ارجاع شد. خواسته شاکی در پرونده صدور دستور موقت عدم اجرای این تصمیم وزارت ارشاد و سپس ابطال آن بود که رسیدگی به آن مدتی زمان می برد."

ارسال به :