شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -
- 29 Feb 2020
05 رجب 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مخالفت قاضی پیرعباسی با دستور دادستان برای مرخصی حسین رونقی ملکی

جـــرس: در ادامۀ فشارها بر زندانیان سیاسی، منابع حقوق بشری گزارش داده اند که قاضی پیرعباسی و رئیس دفتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب که حسین رونقی را به ۱۵ سال زندان محکوم کرده‌اند با دستور دادستان مبنی بر مرخصی حسین رونقی همچنان مخالفت می کنند.


حسین رونقی ملکی وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر که حدود ۲۶ ماه است بدون مرخصی در زندان اوین به سر می‌برد بار دیگر با مخالفت قاضی صادر کننده حکمش و «ستاری» رئیس دفتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مواجه شده است.


به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» حسین رونقی از سوی قاضی پیرعباسی رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۵ سال زندان محکوم شده که این حکم در دادگاه تجدید نظر تأیید شده است.


پس از درخواست‌های مکرر خانواده‌‌ی حسین رونقی برای گرفتن مرخصی استعلاجی عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران طی نامه‌ای از شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب خواسته بود که به این زندانی برای ادامه‌ی درمان خود مرخصی بدهند.


حسین رونقی در طول یک سال گذشته به خاطر ناراحتی کلیه چندین بار مورد عمل جراحی قرار گرفته است و به گفته پزشکان و تأیید پزشکی قانونی باید در محیطی غیر از زندان به درمان خود بپردازد.


با این وجود قاضی پیرعباسی و رئیس دفتر وی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب درخواست دادستان را رد کرده و طی نامه‌ای به اجرای احکام زندان اوین با اعزام وی به بیمارستان موافقت کرده‌اند.


این در حالی است که پزشکان تأیید کرده‌اند که تداوم حضور این وبلاگ‌نویس در زندان موجب تشدید بیماری‌‌اش می‌شود.


طی هفته‌های گذشته بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران با تحت فشار قرار دادن حسین رونقی ملکی از وی خواسته بودند که در مقابل دوربین‌های صدا و سیما «اعتراف» کنند. آن‌ها به این زندانی گفته بودند تنها در این صورت است که می‌تواند به مرخصی برود.


در جریان این بازجویی بازجویان اطلاعات سپاه صدور حکم ۱۵ سال زندان برای این وبلاگ‌نویس را عدم اعتراف و همکاری وی با آن‌ها اعلام کرده بودند.


حسین رونقی ملکی از تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۸۸ در شهر ملکان تبریز بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.


ارسال به :