شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وحشت حکومت از حضور و تجمع سبزها در خیابان های کشور
 جـــرس: درحالیکه مقامات امنیتی و دولتی در واکنش به فراخوان فعالان جنبش سبز برای برگزاری مراسم ۲۵ بهمن، آنرا "پز تبلیغاتی" و کم ارزش بیان کرده و مدعی "برخورد مردم با فتنه" شده بودند، تمامی گزارش ها از سطح شهر تهران و شهرهای بزرگ کشور حاکی از برقراری جو امنیتی – پلیسی و حاکمیت فضای ارعاب جهت مواجهه با هرگونه اعتراضی بود.


در پی فراخوان راهپیمایی سکوت توسط فعالان جنبش سبز و شورای هماهنگی راه سبز امید در سالگرد حضور خیابانی مردم در سال گذشته، چهره پایتخت و چند شهر دیگر مجددا امنیتی شد.


صبحی متفاوت با هر روز
منابع خبری گزارش داده بودند که از ساعات اولیه بامداد سه شنبه، در حالیکه زمان زیادی تا برگزاری تظاهرات سکوت حامیان جنبش سبز در خیابان ها مانده بود، برخی مناطق تهران چهره امنیتی- پلیسی به خود گرفت.


برخی شاهدان و گزارش های رسیده به جرس اعلام کرده بودند که نقاط مرکزی تهران، به تدریج از حدود ظهر به طور محسوسی فضای امنیتی به خود گرفت و لباس شخصی های موتور سوار و یگان های ویژه پاسداران، ضمن مانور و گشت های خیابانی، در برخی نقاط مستقر شدند.


ظهری نیمه نظامی
سایتهای خبری به نقل از شاهدان عینی گزارش دادند که با نزدیک شدن به زمان برگزاری تظاهرات، نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها به تدریج در میادین و تقاطع های اصلی شهر تهران مستقذ شدند. از حدود ظهر یگان های پلیس ضد شورش و تعداد زیادی از خودروهای نیمه زرهی و دهها دستگاه موتور سیکلت در پادگان عشرت آباد (حوزه نظام وظیفه) استقرار یافتند.


در همین حال از میدان امام حسین تا میدان آزادی در تقاطع های اصلی و میادین فردوسی و انقلاب خودروهای نیروی انتظامی رفت وآمد شهروندان را زیر نظر گرفته که هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می شد.


بر اساس گزارش ها، به کلیه کتاب فروشی ها و مغازه های خیابان انقلاب و آزادی ابلاغ شده بود که در صورت شلوغ شدن خیابان، بلافاصله پس از اخطار نیروی انتظامی باید مغازه های خود را تعطیل کنند.


همچنین از دانشگاه تهران، صنعتی شریف و امیرکبیر نیز خبر رسیده بود که دانشجویان تصمیم گرفته اند کلاس های نوبت بعداز ظهر را تعطیل کنند اما معاونت دانشجویی نسبت به این تصمیم اخطار داده بود.


شاهدان عینی گزارش داده بودند که لباس شخصی های موتور سوار در اطراف دانشگاه تهران مانور داده و سعی داشتند با ایجاد رعب و وحشت فضا را کاملا کنترل شده نشان دهند.


اما در مسیر خیابان ولیعصر به ویژه تقاطع تخت طاووس و میدان ولیعصر حضور نیروهای امنیتی محسوس بود. ضلع شرقی میدان هفت تیر روبروی مسجد الجواد محل استقرار نیروهای بسیج است و بلوار کشاورز هم چنین وضعیتی داشت.


همان زمان گزارش رسید که سرعت اینترنت به شدت پایین است و ارسال ایمیل به سختی میسر می شود و خطوط موبایل نیز با اختلالات شدید مواجه است.


عصر ارعاب و خشونت
حوالی بعد از ظهر سه شنبه، نیروهای انتظامی و امنیتی از ساعت ۱۵ در مناطق پرتردد تهران و میادین اصلی اقدام به مانور نظامی کردند.


ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده بود که میادین اصلی شهر تهران از جمله میدان آزادی، میدان انقلاب، میدان فردوسی، میدان امام حسین، چهار راه ولیعصر، خیابان کارگرشمالی، خیابان ولیعصر، میدان ولیعصر، خیابان انقلاب، خیابان آزادی، شاهد حضور چشم گیر موتور سواران و نیروهای انتظامی و امنیتی بوده است.


همچنین از بامداد در حالیکه ساعاتی تا برگزاری تظاهرات سکوت حامیان جنبش سبز در خیابان ها مانده بود، برخی مناطق تهران چهره امنیتی- پلیسی به خود گرفت.


بنا به گزارش  کلمه، خیابان های تهران از ساعات اولیه روز شلوغ تر به نظر می رسد و از سویی حضور پر تعداد موتور سوارها کاملا مشهود بود.


شاهدان عینی در مناطق مرکزی شهر تهران گزارش داده اند که گره ی ترافیکی در خیابان ولیعصر کور شده و صدای بوق ماشین ها باعث شده حضور تعداد چشمگیرتری از ماموران در این مناطق شده بود.


همچنین میدان آزادی در محاصره و حفاظت ویژه نیروهای امنیتی و گارد ویژه قرار گرفت و هر لحظه به تعداد ماموران و مردم در پیاده رو ها در محدوده دانشگاه صنعتی شریف افزوده شد.


بر اساس این گزارش، تقاطع خیابان انقلاب و جمالزاده افزایش جمعیت مردم در پیاده روها باعث استقرار تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و درگیری مختصر با مردم شده بود، که سریعا جمعیت را با خشونت متفرق کردند.


در لحظه تنظیم خبر در ساعت ۵ و ۵۵ دقیقه بعد از ظهر؛ صدای بوق ممتد اتومبیل های سواری  در خیابان انقلاب به گوش می رسید، که رفته رفته با تاریک شدن هوا؛ میزان جمعیت در پیاده روها حوالی میدان ولیعصر و خیابان انقلاب، چهار راه کالج و میدان ونک افزایش چشمگیر یافت


حوالی غروب و درگیری های پراکنده
منابع حقوق بشری از تهران گزارش داده بودند که حوالی غروب سه شنبه ۲۵ بهمن، نیروهای امنیتی مستقر در میدان آزادی تهران با ضرب و شتم شهروندان با آنها درگیر شده و تجمعات پراکنده ای در حوالی میدان آزادی شکل گرفت.


ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده بود که نیروهای امنیتی و انتظامی با باتوم به شهروندان در پیاده رو ها حمله ور شده و اقدام به ضرب و شتم جوانان و زنان کردند.


در این درگیری های پراکنده جمعی از شهروندان معترض با سر دادن شعار مرگ بر دیکتاتور به مقابله با اقدامات خشونت آمیز این نیروها پرداختند.


بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم اقدام به شلیک گاز اشک آور به سمت تجمع کنندگان کردند.


گفتنی است، مبنای راهپیمایی روز سه شنبه، بر اساس فراخوان معترضان و منتقدین "راهپیمایی سکوت" بوده است.


هم چنین بنا بر گزارش های دیگر، چند تن از رهگذاران در میدان انقلاب از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.


همچنین در حوالی خیابان شیراز، تحت طاووس (مطهری) و وزارت کشور (میدان فاطمی) نیز حضورنیروهای امنیتی چشمگیر گزارش شده بود. ( بر اساس این گزارش در مقابل ساختمان وزارت کشور نیروهای ضد شورش در داخل چندین اتوبوس مشاهده شده اند.)


سامانه خبری کلمه گزارش داده بود که در میدان هفت تیر مامورین اقدام به تفتیش موبایل های شهروندان بصورت اتفاقی (برخی افراد) کردند.


همچنین نیروهای لباس شخصی که با لباس شخصی های قدیمی ظاهری متفاوت داشتند، در میان جمعیت پراکنده شده و چند نفر از بالای یک ون در گوشه ای از میدان مشغول فیلمبرداری بودند. پلیس مردم را به حرکت و پراکنده شدن هدایت می کند.

 

 تقاطع خیابان اسکندری در محلی مربوط به نیروی انتظامی، تعدادی از مردم بازداشت شده و نگهداری شدند، که برخی از آنها بعد از زمان کوتاهی آزاد و تعدادی در بازداشت نیروی انتظامی ماندند.


مشهد
در حالیکه از ظهر بیست  وپنجم بهمن نیروهای یگان ویژه ، انتظامی و امنیتی در خیابان های شهر مشهد حاضر شده و فضای شهر را به شدت امنیتی و شبیه حکومت نظامی کرده بودند، مردم مشهد به صورت آرام در پیاده روهای خیابان احمدآباد مشهد راهپیمایی کردند.


بنا به گزارش های رسیده به جرس، از ظهر امروز ماموران امنیتی و پلیس فضای به شدت امنیتی در خیابان اصلی مشهد ایجاد کرده بودند.


همچنین حضور گسترده ماموران در میادین آزادی ، فلسطین ، راهنمایی و تقی آباد  و خیابان های راهنمایی ، احمدآباد ، وکیل آباد و سجاد مشهود میباشد. حضور گسترده ماموران راهنمایی و رانندگی در خیابان احمدآباد مشهود است و از توقف خودروها در این خیابان جلوگیری می شود.


نیروهای امنیتی و لباس شخصی به صورت پیاده و سواره در حال گشت زنی در این خیابان هستند و از جمع شدن مردم جلوگیری می کنند.‏ این نیروها همچنین گروههای چند نفره جوانان را متوقف کرده و با تهدید به بازداشت از شکل گری هرگونه تجمع جلوگیری می کنند.


تشدید فضای امنیتی در شهرهای کرمانشاه، اصفهان و اهواز
در شهرهای اصفهان، کرمانشاه و اهواز نیز، فضای نیمه نظامی و پلیسی حاکم و محسوس بوده است.


ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده بود که در شهر کرمانشاه از سر خیابان نوبهار تا برق ماموران امنیتی حضور پررنگی داشتند و در صورت ایستادن شهروندان با تذکر ایشان مواجه می شدند.


هم چنین بر اساس گزارش های رسیده از اصفهان، از پل فلزی تا پل فردوسی حضور ماموران امنیتی چشمگیر بوده است به طوری که در هر فاصله ۳۰ متری ۴ مامور نیروی انتظامی و امنیتی مشاهده شد.


اهواز نیز نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها حضور گسترده ای در خیابان ها و میادین اصلی داشته و این روز را از روزهای عادی متمایز می کرد.


گزارشی از بازداشت های احتمالی
این منبع حقوق بشری گزارش داده است که آخرین گزارش های رسیده از تهران حاکی از بازداشت شهروندان در مناطقی چون تجریش، پارک وی، خیابان جمالزاده و ولیعصر است.


شاهدان عینی در خیابان جمال زاده جمعی از شهروندان بازداشتی که در یک دستگاه ون متعلق به نیروهای انتظامی نگهداری می شدند به مکان نامعلومی منتقل شدند.


در میدان تجریش و پارک وی نیز حضور نیروهای امنیتی چشمگیر بوده است و در برخی موارد از سوی این نیروها تفتیش بدنی صورت گرفت.


شاهدان عینی از بازداشت برخی از شهروندان در این مناطق نیز خبر داده اند.


هم چنین بر اساس گزارش دیگری در پی ازدحام جمعیت در حوالی میدان ولیعصر نیروهای امنیتی اقدام به ضرب و شتم و بازداشت جمعی از جوانان کردند.


اپراتور ایرانسل در برخی از مناطق مرکزی شهر تهران از دسترس خارج شده است و نیروهای امنیتی چند ایستگاه مترو منجمله ایستگاه میدان انقلاب را تعطیل کردند.

سایت ملی- مذهبی نیز گزارش داد که شامگاه سه شنبه شهر تهران به شدت امنیتی و  پلیسی ماند و در سه راه نواب در خیابان آزادی برخوردهای مأموران با مردم شدید تر است و عده ای توسط مأموران دستگیر شده اند.

همچنین گفته شده است که در همه مسیرها راهبندان زیاد است. از دیگر موارد  گزارش شده شنیده شدن صدای بوق ماشین ها است.


با تاریکی هوا، موتور سوارهای لباس شخصی و ماموران امنیتی، به گشت زنی های منسجم در نقاط مختلف تهران و برخی شهرها پرداختند، که حاکی از عمق نگرانی حکومت از هرگونه تجمع و تحرک و حضور سبزها و مخالفان در خیابان ها بود.

ارسال به :