جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ -
- 20 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
صالحی: به دنبال مكانيسمي براي برون رفت از موضوع هسته‌ای ايران هستيم

جرس: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است که به دنبال مكانيسمي براي برون رفت از موضوع هسته‌يي ايران هستيم به گونه‌اي كه براي هر دو طرف "برد برد" باشد.

به گزارش ایلنا، علی اکبر صالحی، امروز در مراسم دیدار با وزیر امور خارجه نیکاراگوئه به خبرنگاران گفته است که در نامه ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، "به مذاکرات در اسرع وقت اشاره شده است."


صالحی در پاسخ به سوالی در مورد از سرگیری مذاکرات ایران با اتحادیه اروپا گفت: حدود دو ماه پيش با خانم اشتون در حاشيه نشست بن گفت‌وگويي داشتيم. بعد از آن ايشان با وزير خارجه تركيه گفت‌وگويي مبني بر اينكه آيا تركيه آمادگي ميزباني نشست 1+5 را دارد داشت و داوود اوغلو اين آمادگي را اعلام كرد. ما هم اين آمادگي را به آقاي جليلي اعلام كرديم. جمهوري اسلامي ايران در اين باره نظر مساعدي دارد. در مورد زمان گفت‌وگوها نيز آقاي جليلي قائل بودند كه در اسرع وقت بايد اين گفت‌وگوها انجام شود. ما در نامه‌اي كه به خانم اشتون نوشته‌ايم همانطور كه پيش از اين نيز اعلام كرده‌ بوديم گفتيم آمادگي انجام مذاكرات را در اسرع وقت داريم؛ منتظر پاسخ طرف مقابل هستيم.

وي افزود: در اين مذاكرات به دنبال مكانيسمي براي برون رفت از موضوع هسته‌يي ايران هستيم به گونه‌اي كه براي هر دو طرف برد برد باشد. ما هم وضعيت طرف مقابل را درك مي‌كنيم و مي‌دانيم طرف مقابل به دنبال شرايطي است كه از اين موضوع آبرومند خارج شود. ما هم آمادگي اين را داريم كه شرايط را براي خروج آبرومندانه آنها فراهم كنيم. ما با نگاه مثبت و حسن نيت به اين نشست مي‌رويم، اميدوارم طرف مقابل هم از خود حسن نيت نشان دهد.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه "به اندازه‌اي كه ضرورت داشته است سانتيريفوژها در فردو نصب شده است و تحت نظارت آژانس، اقدامات صورت مي‌گيرد"، اظهار داشت: در گزارش آينده آژانس كه در ماه مارس آينده خواهد بود جزئيات بيشتري در اين باره مطرح مي‌شود. مسئولين سازمان بايد در مورد موضوعات فني آن نظر دهند.

وی ادامه داد: ما مسير خود را حق مي‌دانيم و در فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي خود ترديدي نداريم. توجهي به اين فضاسازي‌ها نداريم، هر چند بارها تاكيد كرده‌ايم خود را براي بدترين سناريوها نيز آماده كرده‌ايم.

صالحي اظهارات وزير خارجه انگليس را "تناقض‌آميز" دانست و گفت: از يك سو از نامه آقاي جليلي به خانم اشتون استقبال كرده و از سوي ديگر چنين موضع‌گيري‌هايي مي‌كنند. آنها از گذشته نيز ماهيت استكباري داشتند. خوي استكباري هنوز در آنها وجود دارد و ياد نگرفته‌اند كه با عقلانيت و حكمت و با استفاده از روش‌هاي انساني در تعاملات سياسي‌شان گام بردارند.
 

ارسال به :