دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ -
- 09 Dec 2019
10 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
علی مطهری: بیش از ۴۰ تا ۵۰ نفر در سی خرداد ۸۸ کشته شدند
 جـــرس: در حالیکه مقامات حکومتی همچنان مدعی جانباختن "تعدادی انگشت شمار و به طور مشکوک" در جریان حوادث سال ۸۸" هستند، علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی در مناظره انتخاباتی با حمید رسایی، نامزد جبهه پایداری اذعان داشت: "تنها در روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ خیلی بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ نفر به دست نیروهای امنیتی و انتظامی کشته شده اند."


به گزارش خبرگزاری دانشجو، وابسته به بسیج دانشجویی، در این مناظره که علی مطهری، عضو صدای ملت؛ قاسم روان‌بخش، عضو جبهه پایداری؛ حمید رسایی، عضو جبهه پایداری و زهره الهیان، عضو جبهه متحد اصولگرایی حضور داشتند، مطهری عامل اوج گیری اعتراض‌ها و سوق داده شدن شعار‌ها علیه رهبر جمهوری اسلامی را، "نحوه برخورد حاکمیت با معترضان" دانست و گفت که عده‌ای از مردم در پی تشکیک نامزدهای معترض به نتایج انتخابات مردد بودند که حق با کدام طرف است اما سوء مدیریت بحران باعث شد عده‌ای که به نتایج انتخابات معترض بودند اما نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه را قبول داشتند، در ‌‌نهایت شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دهند.


وی با بیان اینکه در صورت وقوع رخدادهای مشابه باید حساب مردم را از رهبران اعتراض‌ها جدا کرد گفت: «اگر فرض کنیم موسوی و کروبی وابسته به آمریکا باشند، اما شماری از مردم تنها معترض به نتیجه انتخابات بودند.»


مطهری اذعان داشت: "ما به معترضان به نتایج انتخابات اجازه حرف زدن و تجمع ندادیم. باتوم‌ها را بالا بردیم و آن‌ها را کتک زدیم. در روز ۳۰ خرداد ۴۰تا ۵۰ نفر کشته شدند."


این نماینده منتقد دولت، با بیان اینکه "آیا این مقابله با معترضان روش درستی بود؟" افزود: "باید به آن‌ها اجازه اظهار نظر می‌دادیم. صدا و سیما هم آن را پخش می‌کرد تا جریان فروکش کرده و در ‌‌نهایت با افرادی که در پی براندازی بودند، برخورد می‌شد."


رسایی در اعتراض به این سخنان مطهری و آمار ارائه شده توسط او در خصوص تعداد کشته شدگان گفت: "حتی بی‌بی سی چنین ادعای در خصوص آمار کشته شدگان پس از انتخابات نکرد.» مطهری در پاسخ گفت: «تعداد کشته‌ها بیش از این بود اما من خیلی کمتر گفتم."


ولی فقیه نیز قابل انتقاد است
علی مطهری در ادامه به انتقاد از عملکرد «جبهه پایداری» پرداخت و گفت: "دوستان ما در جبهه پایداری گمان می‌کنند که دفاع از نظام با دفاع از حقوق مردم در تضاد است و اگر از مردم دفاع شود مقابله با نظام و ایستادگی در برابر ولایت فقیه خواهد بود. در حالی که چنین نیست. این دوستان ولایت را بالا‌تر از عدالت می‌دادند که این حرف بسیار خطرناکی است حتی خدا از عدالت بالا‌تر نیست."


این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: "در نگاهی وسیع‌تر ولی فقیه هم قابل انتقاد است. در زمان پیامبر از او انتقاد می‌شد پس چگونه است اکنون گمان می‌کنیم ولی فقیه قابل سوال کردن نیست. دوستان جبهه پایداری فکر می‌کردند اگر از عملکرد مدیریت در بحران‌های کشور انتقاد شود به ولی فقیه انتقاد شده در حالی که حتی در نگاهی وسیع‌تر ولی فقیه نیز قابل سوال کردن و انتقاد است. زمانی که ما پیامبر را مورد سوال قرار می‌دهیم چطور است که وقتی به ولی فقیه می‌رسیم قابل سوال نیست. بنابراین این تفکر خیلی خطرناک است."ارسال به :